Projekt budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce

Projekt budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce Baltic Power

Tele-Fonika Kable (TFK), globalny dostawca systemów kablowych HV i EHV dla sektora energii odnawialnej, wraz z JDR Cable Systems (JDR), brytyjskim dostawcą kabli podmorskich, zostali wybrani przez Grupę Orlen i Northland Power do projektu budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce. Wspólnie z partnerami NKT i DEME Offshore zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich.

Farma Baltic Power zlokalizowana jest 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na linii Choczewa i Łeby, i będzie zajmować powierzchnię około 130 kilometrów kwadratowych, na której zostanie zainstalowanych 76 turbin wiatrowych, każda o zdolności wytwórczej 15 MW. Uruchomienie farmy Baltic Power zaplanowano na rok 2026, wówczas szacowana łączna moc będzie wynosiła 1,2 GW, co pozwoli na zasilenie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

TFK wyprodukuje i przeprowadzi instalację kabli eksportowych lądowych 230 kV oraz zrealizuje produkcję ośrodków do kabli inter-array w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy. Jako partner konsorcjum, NKT dostarczy podmorskie kable eksportowe, które odpowiadają za przesył energii z obszaru morskiego na ląd. TFK będzie również zarządzać transportem i instalacją odcinka kabla na lądzie w obrębie farmy wiatrowej Baltic Power.

W zakładzie produkcyjnym Hartlepool w Wielkiej Brytanii, JDR zaprojektuje i wyprodukuje kable inter-array o napięciu 66 kV, które zostaną użyte do połączenia 76 turbin wiatrowych na morzu z morską podstacją. DEME Offshore będzie odpowiedzialny za transport i instalację wszystkich kabli podmorskich.

Produkcja i dostawa wszystkich kabli podmorskich zostanie przeprowadzona z końcem 2025 r.

Farma Baltic Power to innowacyjny projekt w sektorze morskiej energii odnawialnej, który znacząco przyspieszy transformację energetyczną w Polsce. Nasze kompetencje w produkcji zarówno kabli podmorskich, jak i lądowych naturalnie skłoniły nas do zaangażowania się w to przedsięwzięcie. Nasze doświadczenie opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań, mających przyspieszyć dostarczanie zielonej energii do milionów gospodarstw domowych w Polsce. Ponadto, nasza współpraca z firmami NKT i DEME Offshore gwarantuje właściwą koordynację prac i etapów w ramach tego projektu – dodaje Piotr Mirek, członek zarządu Tele-Fonika Kable oraz dyrektor wykonawczy ds. Łańcucha dostaw i Inwestycji w JDR Cable Systems.

Farma Baltic Power doskonale wpisuje się w ambitne cele związane z transformacją energetyczną Polski. Efektem tych założeń jest rozwijanie morskiej energii wiatrowej w Polskiej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego, przy osiągnięciu planowanej zdolności do generowania mocy wynoszącej około 5,9 GW do 2030 roku, a nawet do 11 GW do 2040 r.

Od 2007 r. JDR i TFKable są liderami w produkcji i dostawach do sektora energii odnawialnej. Pierwszy projekt rozpoczęto od produkcji kabli inter-array o napięciu 33 kV, który następnie wykorzystano przy budowach kolejnych przełomowych farmach wiatrowych w Wielkiej Brytanii m.in. Greater Gabbard i London Array. Od 15 lat JDR i TFKable zrealizowały produkcję ponad 4 000 km kabli podmorskich, umożliwiając tym samym przesył 22 GW energii wiatrowej, co stanowi około 36% całkowitej zdolności rynku wynoszącej niemal 60 GW. Wspólnie wprowadzano na rynek morskiej energii wiatrowej kable inter-array o napięciu 66 kV, w tym podmorskie kable eksportowe do pływających morskich farm wiatrowych. W 2022 roku obie spółki odnotowały podpisanie 50. kontraktu na kolejne dostawy kabli podmorskich, będących częścią globalnych realizacji farm wiatrowych na całym świecie, w tym w USA, na Tajwanie, czy w Wielkiej Brytanii i Europie.

Źródło: Tele-Fonika Kable

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę