Projektowanie i analizy w środowisku wirtualnym

Reklama
Reklama

Komentarz Jędrzeja Kowalczyka, prezesa firmy FANUC Polska

Przeniesienie procesu projektowania i analiz do wirtualnej rzeczywistości stanowi jeden z najważniejszych czynników sukcesu współczesnych firm produkcyjnych. W przypadku programowania obrabiarek sterowanych numerycznie ponad 70% zadań opracowywanych jest za pomocą specjalistycznego oprogramowania CAM. Dla robotów przemysłowych te statystyki są wciąż niższe (na poziomie kilku procent), co oznacza, że wciąż tylko część robotów jest programowanych w trybie off-line, tj. poza stanowiskiem produkcyjnym wyposażonym w robota przemysłowego z zastosowaniem nowoczesnych programów wspomagających te działania. Warto uświadamiać przedsiębiorcom, że w Polsce są już szeroko dostępne narzędzia ułatwiające szybkie i dokładne generowanie programów sterujących, tworzenie i testowanie wariantów stanowiska oraz scenariuszy pracy maszyn przy zachowaniu możliwości łatwego i szybkiego wprowadzania poprawek z zachowaniem bezpieczeństwa testowania programu – dzięki symulacji w środowisku wirtualnym (np. RoboGuide firmy FANUC).

Reklama

Programowanie w środowisku wirtualnym w znaczny sposób skraca czas przygotowania programu pracy urządzenia i wydatnie wpływa na wzrost niezawodności oraz efektywności produkcji. Olbrzymie oszczędności czasu z pewnością widać we wskaźnikach ekonomicznych i jakościowych. Korzystanie z programów komputerowych w procesach programowania i symulacji pracy maszyn zwiększa przewidywalność w zakresie funkcjonowania linii produkcyjnych i ułatwia podjęcie decyzji o planowanych inwestycjach.

Powiązane firmy

Reklama

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie warunki rzeczywiste można odtworzyć w symulacji, dlatego jej wyniki należy poprzeć dodatkowymi testami w środowisku „żywej produkcji”. Warto także przyjmować pewien margines bezpieczeństwa na wyniki zwracane przez środowisko symulacyjne.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama