Przy produkcji aut wykorzystają niskoemisyjną stal i „zielone” aluminium

Nissan wykorzysta niskoemisyjną stal i „zielone" aluminium Nissan

Modele Nissana od stycznia 2023 r. będą produkowane przy użyciu stali Kobenable i aluminiowych blach wytworzonych z pozyskiwanego ekologicznie surowca. Dzięki współpracy z Kobe Steel japoński koncern samochodowy chce ograniczyć jeszcze bardziej emisję CO2 do atmosfery.

Nissan zamierza osiągnąć neutralność węglową w całym cyklu życia produktów do 2050 r. Ponieważ około 60% masy pojazdu stanowią części stalowe, a części aluminiowe – około 10%, zastosowanie ekologicznej „zielonej” stali i „zielonego” aluminium ma być niezwykle skutecznym sposobem ograniczenia emisji CO2 w procesie produkcji części, który jest elementem cyklu życia pojazdu.

Decyzja o zastosowaniu stali i aluminium w pojazdach Nissana podyktowana jest dążeniem do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla, aczkolwiek bez uszczerbku na jakości. Zastosowanie nowych materiałów umożliwia bowiem osiągnięcie takiego samego wysokiego poziomu jakości, jak przy wykorzystaniu materiałów konwencjonalnych.

W modelach Nissana używana będzie stal Kobenable Premier, która dzięki zastosowaniu metody bilansu masy ogranicza emisję CO2 w procesie produkcji.

Ekologiczny surowiec aluminiowy zakupiony przez Kobe Steel, wykorzystywany do wytwarzania blach aluminiowych dla Nissana, wytapia się elektrolitycznie z zastosowaniem wyłącznie energii elektrycznej z paneli słonecznych. Proces ten zmniejsza o około 50% emisję CO2 podczas produkcji wlewków aluminiowych. Pochodzące z recyklingu materiały aluminiowe wytwarzane w zakładach Nissana będą również wykorzystywane do dalszej redukcji emisji CO2 w procesie produkcyjnym.

Nissan i Kobe Steel będą kontynuować swoje wysiłki na rzecz ograniczania emisji CO2. Firmy dążą do zbudowania w przyszłości społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

źródło: Nissan

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę