Przygotowanie powłoki lakierniczej podzespołów maszyn rolniczych

Powłoka lakiernicza podzespołów maszyn rolniczych Rösler

Maszyny rolnicze są stale narażone na trudne warunki klimatyczne i pogodowe. Z tego powodu optymalne przygotowanie powłoki lakierniczej jest niezbędne, aby maszyny mogły sprostać tak ciężkim warunkom. Wyprodukowana na zamówienie śrutownica do zawieszek z ciągłym posuwem RHBD-K 22/27-HD, zamontowana w nowej fabryce działającego na całym świecie producenta, znacząco przyczynia się do osiągnięcia tego celu. Urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej jest zintegrowane z w pełni zautomatyzowaną linią produkcyjną. Umożliwia ono czyszczenie strumieniowe różnych złożonych części spawanych, o wadze do dwóch ton, przed malowaniem.

Ten brazylijski producent dostarcza innowacyjne maszyny rolnicze do szerokiego zakresu zastosowań. Na przykład używa się ich do zbioru ziaren kawy i trzciny cukrowej, a także do siewu i uprawy wszelkiego rodzaju roślin rolniczych. Firma działa w ponad 100 krajach. Powodem tego sukcesu jest doskonała wydajność i jakość urządzeń, jak również ciągłe doskonalenie działań produkcyjnych. Nie dziwi więc fakt, że nowa fabryka w Brazylii wyposażona jest w pełni zautomatyzowaną, cyfrową linię produkcyjną. Stalowe płyty i profile są tam cięte, zgrzewane w skomplikowane konstrukcje, poddawane obróbce strumieniowo ściernej i malowane w trybie ciągłym.

Na podstawie koncepcji wyposażenia dostosowanego do potrzeb, wdrożenia technicznego i wysokiej jakości urządzeń firma zdecydowała się na zakup śrutownicy z ciągłym posuwem RHBD-K 22/27-HD firmy Rösler. Obrabiane elementy są transportowane przez urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej za pomocą systemu przenośników zasilanych energią elektryczną linii produkcyjnej. Wymagało to optymalnej koordynacji różnych interfejsów w linii produkcyjnej. Ale dzięki pomocy kolegów z Rösler Brazil cały projekt przebiegł bardzo sprawnie.

Energooszczędna obróbka strumieniowo ścierna zintegrowana z całym procesem produkcyjnym

Po spawaniu podzespoły są transportowane przez komorę wlotową do właściwej komory śrutowniczej wyposażonej w 12 turbin Gamma 400G, każda o mocy napędowej 11 kW. Te innowacyjne wysokowydajne turbiny firmy Rösler zawierają zakrzywione łopatki rzutowe w układzie "Y". W porównaniu z konwencjonalnymi turbinami specjalna konstrukcja łopatek o optymalnej krzywiźnie znacznie zwiększa prędkość wyrzutu. Skutkuje to nie tylko wyższą o 20 % wydajnością śrutowania, ale także znacznie krótszymi czasami cyklu.

Zaawansowana konstrukcja urządzeń pozwala na bardziej elastyczną obróbkę strumieniowo ścierną 

Ze względu na ogromną różnorodność obrabianych elementów, urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej zostało zaprojektowane do obróbki zespołów spawanych o wymiarach do 10.000 x 2.000 x 2.500 mm (dł. x szer. x wys.) i masie do 2.000 kg. Niektóre z elementów spawanych mają grube ścianki i są bardzo wytrzymałe, natomiast inne mają cienkie ścianki i są delikatne. Aby uwzględnić te różnice i konsekwentnie osiągnąć wymagany poziom obróbki Sa 2,5 oraz określone wartości chropowatości powierzchni, obroty turbiny są sterowane za pomocą przetwornic częstotliwości. Zapewnia to optymalną przyczepność farby i zapobiega wypaczaniu się podzespołów o cienkich ściankach. Zmienna prędkość obrotowa turbiny oraz automatyczne sterowanie przepływem medium pozwala na precyzyjne dostosowanie procesu czyszczenia strumieniowo - ściernego do różnych zespołów spawanych. Wybór programów obróbki strumieniowo ściernej dla poszczególnych detali odbywa się na komputerze głównym linii produkcyjnej.

Za komorą wylotową urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej znajduje się pomieszczenie obróbki strumieniowo ściernej, które umożliwia ręczną obróbkę strumieniowo ścierną skomplikowanych geometrycznie zespołów z podcięciami i przejściami wewnętrznymi. Ślimaki pod podłogą komory czyszczenia strumieniowo-ściernego transportują wyrzucone ścierniwo do centralnego systemu czyszczenia ścierniwa. Eliminuje to konieczność stosowania oddzielnego systemu transportu i czyszczenia mediów w pomieszczeniu do czyszczenia strumieniowo-ściernego.

Odporna na zużycie konstrukcja zapewnia wysoką dostępność urządzeń 

Klient był również pod wrażeniem odpornej na zużycie konstrukcji urządzeń firmy Rösler. Na przykład komora czyszczenia strumieniowo-ściernego jest wykonana ze stali manganowej i jest chroniona przez łatwo wymienialne wykładziny ścieralne o grubości 10 mm, również wykonane ze stali manganowej. Kolejnym plusem jest fakt, że można używać obu stron łopatek wyrzucających, co praktycznie podwaja ich żywotność użytkową. Łopatki wyrzucające można wymienić za pomocą systemu szybkiej wymiany bez konieczności rozbierania turbiny. 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę