Ruszyły prace nad Białą Księgą Rozwoju Przemysłu i Polityką Przemysłową Polski

Powstaje Biała Księga Rozwoju i Polityka Przemysłowa Polski TU Darmstadt

Rozwój polskiego przemysłu i zwiększenie jego innowacyjności, a także wzmocnienie odporności naszej gospodarki na wstrząsy oraz poprawa globalnej konkurencyjności polskiej gospodarki – takie m.in. mają być efekty Polityki Przemysłowej Polski, nad którą prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Polityka ta powstanie przy współudziale i w dialogu z przedsiębiorcami. Duże znaczenie będzie miało opracowanie Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Powstanie ona w efekcie konsultacji z przedsiębiorcami, przedstawicielami przemysłu, ekspertami, naukowcami i organizacjami pozarządowymi. Pierwszy etap konsultacji, którego efekty zostaną wykorzystane do stworzenia Białej Księgi, potrwa do końca stycznia br.

Biała księga zidentyfikuje najuciążliwsze bariery dla działalności przemysłowej w naszym kraju. Wnioski i rekomendacje przyjęte w jej ostatecznej wersji posłużą do opracowania Polityki Przemysłowej Polski w perspektywie do roku 2030. Staną się też podstawą do niezbędnych zmian legislacyjnych. A także posłużą do zbudowania katalogu instrumentów dopasowanych do potrzeb rozwojowych poszczególnych branż – wyjaśnia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i dodaje: – Polityka Przemysłowa Polski ma być nowym impulsem rozwojowym dla naszego przemysłu. Ma on opierać się na branżach, które są polskimi lokomotywami rozwojowymi, są tradycyjnie mocne lub mają nowe perspektywy rozwojowe. W jeszcze większym stopniu będziemy koncentrować się na wzmacnianiu innowacyjności naszej gospodarki.

Pięć osi rozwojowych Polityki Przemysłowej Polski

Polityka Przemysłowa Polski powstaje w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju. Będzie ona kluczowym instrumentem Strategii Produktywności wypełniającej istotną treścią Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Rozwój przemysłu będzie wielokierunkowy – osie rozwojowe, na których będzie się opierać nowa polityka przemysłowa, to: 

  • cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową – od projektowania produktów aż do zmiany modeli biznesowych;
  • bezpieczeństwo – celem Europy i Polski musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych m.in. określonych wyrobów farmaceutycznych czy medycznych;
  • lokalizacja produkcji przemysłowej – skrócenie łańcuchów dostaw oraz dywersyfikacja źródeł surowców i półproduktów będzie trendem zapewniającym stabilność zdolności produkcyjnych Europy;
  • Zielony Ład, który stwarza szansę dla polskich producentów – zarówno dostawców ekologicznie produkowanych towarów, jak i producentów nisko i zeroemisyjnych rozwiązań technologicznych;
  • nowoczesne społeczeństwo – pomnażające kapitał społeczny oparty na zaufaniu, współpracy, budowaniu więzi społecznych. Dla rozwoju takiego społeczeństwa niezbędne jest regularne aktualizowanie lub zmiana umiejętności i kompetencji pracowników.

Konsultacje Białej Księgi Rozwoju Przemysłu

Uwagi, pomysły i komentarze, które posłużą do opracowania Białej Księgi, można nadsyłać do 31 stycznia 2021 r. Formularz dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Analizą nadsyłanych propozycji zajmie się zespół koordynowany przez wiceministra Roberta Tomanka. Efektem prac zespołu będzie przygotowanie Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Ten dokument również trafi do konsultacji. Ostateczna wersja Białej Księgi będzie natomiast stanowiła podstawę do opracowania Polityki Przemysłowej Polski.

Źródło: MRPiT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę