Sodowanie - innowacyjne czyszczenie powierzchni

YouTube/Scatman Filmy

Soda oczyszczona jest nieinwazyjną substancją, która nie ma właściwości ściernych. Wykorzystuje się ją do błyskawicznego, bezpiecznego i skutecznego oczyszczania maszynowego, zwanego sodowaniem. Dzięki nowatorskiej technologii soda w momencie styczności z powierzchnią eksploduje i pozwala usunąć różnego rodzaju brud.

Pojęcie sodowania jest używane w odniesieniu do techniki wykorzystującej granulowane środki wodorowęglanu sodu (NaHCO3), bardziej znanego jako soda oczyszczona, do czyszczenia strumieniowo-ścierniowego. Cząsteczki sody wyrzucane są na powierzchnię elementu z dużą prędkością przy użyciu sprężonego powietrza. Ich siła pozwala usunąć niepożądane warstwy osadów lub nalotów.

Metoda sodowania została opracowana w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Głównym jej celem było wówczas oczyszczenie, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, wykonanej ze stali i miedzi Statui Wolności. Metoda ta idealnie nadaje się do delikatnych powierzchni, została bowiem wymyślona tak, by nie dopuścić do powstawania nawet minimalnych uszkodzeń. Dzięki temu sodowanie jest w pełni bezpieczne i pozostawia powierzchnię perfekcyjnie gładką.

W procesie czyszczenia sodem zbędne jest użycie środków chemicznych, nie ma też potrzeby wykonywania trudnej, ręcznej pracy. Sposób ten wykorzystuje się we wszystkich dziedzinach przemysłu, szczególnie zaś tam, gdzie wymagane są precyzja i dokładność czyszczenia, a poddawana mu powierzchnia nie może ulec zniszczeniu.

Sodowanie a piaskowanie

Sodowanie jest stosunkowo nowym sposobem czyszczenia, który wykorzystuje innowacyjną technologię. W przeszłości prym wiodło piaskowanie, które jednak jest metodą bardziej męczącą i wymagającą większej pracy fizycznej. Istotną kwestię stanowią również koszty. Wybierając tańszą metodę piaskowania, warto pamiętać, że wiąże się ona z koniecznością dokładnego zabezpieczenia miejsc znajdujących się w obrębie czyszczonej powierzchni, tak by nie uległy zniszczeniu. Piasek, który przedostanie się w szczeliny i otwory, często jest trudny do usunięcia. Dlatego też piaskowanie nie nadaje się np. do czyszczenia części mechanicznych.

Ponadto użycie piasku podczas mycia może być niebezpieczne dla zdrowia. W czasach coraz większego nacisku na ochronę pracowników i środowiska czyszczenie powierzchni za pomocą sody może okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest to metoda bezpieczna dla środowiska, a przy tym skuteczna.

Ekologiczna i wszechstronna

Łatwość utylizacji sody oczyszczonej sprawia, że wykorzystująca ten związek chemiczny metoda jest ekologiczna. Rozpuszczalność w wodzie wodorowęglanu sodu sprawia, że nietrudno go usunąć po zakończeniu procesu czyszczenia.

W składzie oferowanych przez firmy czyściw sodowych nie ma żadnych żrących chemikaliów. Pozbawione są one takich szkodliwych substancji jak piasek, opiłki aluminium, tlenek glinu itd., dzięki czemu ta nowatorska technologia jest bezpieczna nie tyko dla środowiska, ale też dla użytkowników.

Ponieważ soda jako środek czyszczący nie powoduje pęknięć i zarysowań, doskonale sprawdza się w motoryzacji i lakiernictwie – m.in. w czyszczeniu poszyć aut, statków, samolotów lub zabytkowych pojazdów. Wykorzystywana jest również do mycia obudów samochodowych, a także elementów znajdujących się pod maską auta. Technika ta poradzi sobie nawet z nalotami miedzianymi i mosiężnymi.

Czyszczenie sodą pozwala także na odtłuszczanie złożonych części mechanicznych, np. przekładni lub tylnych osi, bez szkody dla części wewnętrznych. Odtłuszczanie zespołów mechanicznych, takich jak silniki, przekładnie czy całe przedziały silnikowe, zazwyczaj wymagało zastosowania rozpuszczalnika odtłuszczającego, szczotkowania lub mycia pod ciśnieniem. Metody te jednak są bardzo czasochłonne.

Do zadań specjalnych

Sodowanie doskonale sprawdzi się również przy eliminowaniu pleśni, czyszczeniu plam z betonu i usuwaniu strat spowodowanych pożarem. Przez wiele lat jedyną metodą usuwania zwęglonej i osmolonej powierzchni drewnianych elementów konstrukcyjnych po pożarze była niezwykle czaso- i pracochłonna opcja zdrapywania zwęglonego materiału, która jednak nie była w stanie wyeliminować zapachu spalenizny. Tymczasem urządzenia wykorzystujące sodę oczyszczoną nie tylko znacznie szybciej usuwają spaloną i zwęgloną część powierzchni, ale też pochłaniają odór. Można je stosować do powierzchni drewnianych, ale też kamiennych, ceglanych lub szklanych.

Dzięki swoim właściwościom sodowanie wykorzystywane jest przy renowacjach, remontach i odświeżaniu obiektów. Co ważne, metoda ta nie powoduje zmiany kształtu nawierzchni, ponieważ temperatura procesu nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka.

Kolejne ciekawe zastosowanie techniki czyszczenia sodą znalazły miasta w ogromnej większości borykające się z problemem graffiti na ścianach budynków, ławkach parkowych czy parkingach. Najłatwiejszym sposobem walki z nimi wydaje się malowanie, nie zawsze jednak możliwe i opłacalne ze względów finansowych i czasowych. Także tu polecaną metodą jest czyszczenie sodem – nie tylko skuteczne i szybkie, ale też bezpieczne dla otoczenia.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę