Stabilny indeks PMI na początku roku

Stabilny indeks PMI na początku roku TU Darmstadt

Wprawdzie polscy przedsiębiorcy są wciąż bardziej pesymistyczni niż ich zachodni koledzy, to początek roku przyniósł nieznaczny wzrost indeksu PMI. Jak spodziewają się analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, słabsze nastroje będą miały niewielkie przełożenie na aktywność – polski przemysł powinien pozostać jednym z najszybciej rosnących w Europie.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w grudniu z 51,7 do 51,9 pkt, tj. powyżej mediany rynkowych prognoz (51,3 pkt). Pozytywny wpływ na PMI miały cztery składniki: nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw i aktywność zakupowa. Szczególny wyniki odnotowały zwłaszcza oceny zamówień eksportowych – co sugeruje, że popyt zagraniczny dalej będzie głównym motorem wzrostu sektora. Menedżerowie słabiej oceniali jedynie bieżącą produkcję, co jest efektem częstszego poddawania pracowników kwarantannie.

wykres PMI dla Polski i Niemiec - styczeń 2021
Indeksy PMI dla sektora przemysłowego w Polsce, Niemczech i strefie euro

Bieżące wartości indeksów PMI w Polsce dalej pozostają na wyraźnie niższych poziomach niż w strefie euro. Warto zwrócić uwagę, że dane odbiegają od fizycznie osiąganych wyników. Polski przemysł w ostatnich miesiącach regularnie osiągał jedne z najwyższych wyników w Europie.

wykres przetwórstwo przemysłowe
Średni wzrost w przetwórstwie w IV kw 2020 (% r/r)

Nadchodzące miesiące najprawdopodobniej nie zmienią tej tendencji. Globalne wyniki badań PMI wskazują, że nadchodzi okres, kiedy wzrost zamówień eksportowych będzie przekraczał standardowe trendy. Taki obraz widać także w wartościach portfela zamówień eksportowych raportowanych dla GUS – w 4 kwartale średni wzrost przekraczał 11%. Tym samym to eksport będzie wciąż napędzać wzrost polskiego przemysłu.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę