Studenci z Politechniki Wrocławskiej najlepsi w programowaniu robotów przemysłowych

Studenci z PWr najlepsi w programowaniu robotów Politechnika Wrocławska

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zdominowali rywalizację w ogólnopolskim konkursie Robo Challenge. Pierwsze miejsce w zawodach zdobyli reprezentanci Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, a tuż za nimi uplasowała się drużyna z Wydziału Mechanicznego.

Robotyka i automatyka przemysłowa to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin przemysłu. Postęp technologiczny jest w tym sektorze tak duży, że wymaga od zajmujących się tym tematem specjalistów ciągłego śledzenie pojawiających się rozwiązań i poszerzania wiedzy.

W ramach konkurs Robo Challenge swoich sił w obszarze programowania robotów i tworzenia zrobotyzowanych stanowisk mogli spróbować studenci i studentki. W poprzedniej edycji imprezy świetnie z wyzwaniami poradzili sobie członkowie SNS Automatyk, którzy zajęli II miejsce w kategorii uczelni wyższych.

Politechniczna dominacja

W tym roku reprezentanci PWr spisali się rewelacyjnie zdobywając I i II miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanęli studenci z W12 Mateusz Wojtaszek, Adam Prystupa i Mikołaj Sobala z Koła Naukowego KoNaR. O zaledwie punkt wyprzedzili oni drugi zespół z PWr, w skład którego weszli Agnieszka Pieńkowska, Tomasz Dobrowolski i Jakub Raczyński z W10. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Politechniki Śląskiej.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej najlepsi w programowaniu robotów przemysłowych zdjęcie w treści artykułu

Na uczestników czekało w sumie 18 stanowisk z robotami przemysłowymi o różnych specjalizacjach np. paletyzacja, obróbka powierzchni, spawanie czy wirtualne odwzorowanie wszystkich elementów środowiska produkcyjnego. Każda z drużyn losowała dziesięć zadań, z czego sześć trzeba było wykonać pierwszego dnia, a kolejne cztery drugiego. Na wykonanie każdego z nich każda drużyna miała zaledwie 40 minut.

Zadania polegały m.in. na zaprogramowaniu robota do spawania z wykorzystaniem laserowego śledzenia złącza, szlifowania spoin, paletyzacji kartonów z wykorzystaniem wizji 2D, frezowania na podstawie ścieżek zaimportowanych z programu zewnętrznego oraz umieszczania detali w frezarce CNC Fanuc Robodrill.

Największe trudności naszej drużynie sprawiło zadanie, które wymagało znajomości oprogramowania do wizji 3D, na podstawie której robot znał dokładną pozycję pobieranego detalu. dzięki czemu mógł w prawidłowy sposób go pobrać z pojemnika – mówi Mateusz Wojtaszek. – Dzięki uprzejmości dr. inż. Krzysztofa Arenta została nam udostępniona sala laboratoryjna, w której znajdował się robot firmy Fanuc, dzięki czemu nasza drużyna mogła na żywo ćwiczyć to, czego nauczyła się podczas symulacji w programie Roboguide i innych dostępnych źródłach – dodaje.

Nagrodami w zawodach były szkolenia w firmach Fanuc i AIUT oraz gadżety firm partnerskich. Imprezie towarzyszyły szkolenia oraz konferencja poświęcona zagadnieniom, technologiom i narzędziom z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej.

Źródło: Politechnika Wrocławska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę