Świat i OZE potrzebują magazynów energii

Schneider Electric
Reklama
Reklama

​Dalszy rozwój energetyki jest uzależniony od nowych technologii w zakresie magazynowania energii. Bazując na dużym doświadczeniu w zakresie zarządzania energią i zasilania systemów o znaczeniu krytycznym, Schneider Electric opracował system EcoBlade, umożliwiający wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii.

Ograniczenie procesu globalnego ocieplenia wymaga pełnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rezygnacji z eksploatacji paliw kopalnych. To z kolei wiąże się z koniecznością opracowania nowych metod magazynowania energii. Do tej pory sieci elektroenergetyczne nie pozwalały na efektywną integrację nowych źródeł energii, ponieważ elektrownie wiatrowe i słoneczne nie były w stanie w pełni zaspokoić popytu na energię w każdym momencie. Jedynym zabezpieczeniem przed przerwami w dostawach energii na przykład na farmach serwerów była instalacja kosztownych i mało efektywnych systemów zasilania awaryjnego, takich jak generatory napędzane paliwami kopalnymi (zwłaszcza ropą naftową).

Reklama

Temu wyzwaniu sprostać mogą efektywne i skalowalne systemy magazynowania energii, zapewniające energię elektryczną wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Schneider Electric opracował EcoBlade – skalowalny system magazynowania energii przeznaczony do użytku w gospodarstwach domowych, infrastrukturze IT, przemyśle i sektorze usługowym oraz w sieciach elektroenergetycznych.

EcoBlade to w pełni elastyczny system magazynowania energii oparty na akumulatorach litowo-jonowych. Rozwiązanie składa się z komponentów o rozmiarach 30-calowego ekranu plazmowego i wadze 25 kg, z których każdy wyposażony jest w inteligentny moduł baterii i może pracować również w trybie autonomicznym. W przypadku gospodarstwa domowego z konwerterem podłączonym do paneli słonecznych energia generowana przez system EcoBlade może być wykorzystywana do własnej konsumpcji lub dystrybuowana i sprzedawana do mikro sieci.

Poszczególne komponenty mogą być także instalowane w większej liczbie w szafach podłączonych do sieci elektroenergetycznych, centrów danych, budynków, lub zapasowych systemów zasilania, wymagających o wiele większych możliwości magazynowych.

Reklama

W największej skali komponenty mogą być integrowane w dużych kontenerach, zapewniając efektywność na poziomie wielu magawatogodzin i wspomagając system zarządzania energią w całych sieciach.

W pełni skalowalny system EcoBlade jest szybki we wdrażaniu i łatwy w konserwacji. Każdy moduł EcoBlade jest zintegrowany z ekosystemem rozwiązań elektrotechnicznych Schneider Electric, bazując zwłaszcza na pakiecie oprogramowania Struxureware zapewniającym zintegrowaną obsługę w środowisku chmury. Narzędzia Struxureware gromadzą i przetwarzają dane pogodowe i operacyjne, dbając o utrzymanie optymalnej efektywności energetycznej w całym łańcuchu dostaw – już od poziomu generatora (na przykład paneli słonecznych lub turbin wiatrowych) – gwarantując zachowanie efektywności kosztowej w procesie magazynowania i konsumpcji energii.

Źródło: Schneider Electric

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama