Szybsze tworzenie zelektryfikowanych kopalń dzięki ABB Ability eMine

Szybsze tworzenie zelektryfikowanych kopalń ABB

ABB wprowadza ABB Ability eMine – portfolio rozwiązań, które pomogą przyspieszyć transformację w kierunku zeroemisyjnej kopalni. Firma ogłosiła również pilotaż przełomowego systemu ABB Ability eMine FastCharge, najszybszego i najbardziej wydajnego systemu ładowania na świecie dla pojazdów górniczych napędzanych silnikami elektrycznymi.

System eMine obejmuje portfolio technologii elektryfikacji, które umożliwiają stworzenie całkowicie elektrycznej kopalni. System jest zintegrowany z aplikacjami oraz usługami cyfrowymi w celu monitorowania i optymalizacji zużycia energii. Umożliwia zelektryfikowanie dowolnego sprzętu górniczego w zakresie wydobycia, rozdrabniania i transportu materiałów. Od 2022 r. system będzie obejmował nowe rozwiązanie ABB Ability eMine FastCharge, które zapewnia ładowanie elektryczne o dużej mocy pojazdów górniczych.

Przemysł wydobywczy przechodzi transformację

Globalny przemysł wydobywczy przechodzi jedną z najważniejszych transformacji, jakich świadkiem będzie to pokolenie. Jest nią osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla – powiedział Max Luedtke, dyrektor ds. górnictwa w Grupie ABB. – ABB Ability eMine to kamień milowy, który w istniejących zakładach górniczych pomoże zastąpić energię pochodzącą z paliw kopalnych energią elektryczną. Kopalnie mogą stać się jeszcze bardziej efektywne energetycznie przy znacznie zmniejszonym poziomie emisji CO₂, a jednocześnie pozostać konkurencyjne i zapewniać wysoką wydajność.

FastCharge może być kluczowym rozwiązaniem w procesie pełnej elektryfikacji kopalń. Elastyczne, w pełni zautomatyzowane i przystosowane do najtrudniejszych warunków środowiskowych, może być zainstalowane w dowolnym miejscu i ładować dowolny pojazd bez ingerencji człowieka z mocą do 600 kW (najwyższa moc dostępna obecnie na rynku). Minimalizuje to długośc przestoju ruchomych aktywów. Czas ładowania zależy od pojemności baterii na pokładzie pojazdu i profilu operacyjnego, jednak w wielu przypadkach odpowiedni stan naładowania można osiągnąć w ciągu 15 minut. Dzięki eMine, ABB rozszerza swoje możliwości w zakresie elektryfikacji i technologii dla całego procesu wydobywczego.

eMine opiera się na integralnym planowaniu i myśleniu projektowym, pomagając zaprojektować proces transportu w najbardziej optymalny sposób, z wykorzystaniem rozwiązań elektrycznych, które są dostosowane do ograniczeń kopalni. Ma to zmaksymalizować korzyści płynące z elektryfikacji i wspierać operatora w osiągnięciu celów produkcyjnych.

W ten sposób ABB pomaga operatorom zaplanować drogę do całkowicie elektrycznej kopalni, począwszy od wycofania silników diesla, a skończywszy na wprowadzeniu nowego sposobu myślenia i nowych umiejętności w zespole. Poprzez pełną integrację elektryfikacji i systemów cyfrowych, eMine™ jeszcze bardziej obniża ogólne koszty i poprawia wydajność kopalni, jednocześnie znacząco zmniejszając wpływ na środowisko.

Elektryfikacja – kluczowe zagadnienie

Elektryfikacja szybko staje się kluczowym zagadnieniem dla sektora wydobywczego na świecie. Zależność od energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych i gazu stanowi znaczną część obecnych kosztów operacyjnych w globalnym górnictwie. Oczywiście transformacja w kierunku elektrycznej przyszłości tego sektora jest złożona i będzie wymagać znacznych inwestycji w infrastrukturę, technologie i sprzęt, a także kształcenia pracowników w zakresie zupełnie nowych kompetencji. Jednak zakłady górnicze, które znajdą sposób na pokonanie początkowych barier, a dodatkowo wykorzystają potencjał wiedzy cyfrowej, danych i niezawodnych zautomatyzowanych procesów, osiągną przewagę rynkową oraz korzyści dla swojej działalności i środowiska. Pomoże to jednocześnie osiągnąć unijne cele związane z emisją CO2 – mówi Piotr Skorynko, dyrektor ds. rozwoju w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę