Ten plastik będzie się rozkładał w 4 lata

Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez tworzyw sztucznych, z drugiej jednak strony popularny plastik stanowi nie lada problem, przyczyniając się do zanieczyszczania naszego środowiska naturalnego. Być może mamy jednak rozwiązanie tego kłopotu, gdyż NEC zamierza wprowadzić do komercyjnego użytku bioplastik NeCycle, który rozkłada się w zaledwie cztery lata.

Japoński koncern NEC, a dokładniej należąca do niego spółka NEC Platforms, będzie produkować na dużą skalę bioplastik NeCycle, który może zrewolucjonizować przemysł tworzyw sztucznych, a także wiele branż, które wykorzystują je w swoich produktach. Plastik ten wykonany jest w 50% z celulozy pozyskanej z niejadalnej masy roślin (np. z drewna, słomy ryżowej) oraz innych składników bezpiecznych dla środowiska. Co ważne, przy jego produkcji nie będą zużywane paliwa kopalne.

NeCycle ulega biodegradacji w zaledwie cztery lata i to bez względu na to, w jakim środowisku będzie się znajdować. Jest więc szansa, że plastikowe odpady zalegające w wodach oceanów i mórz, na wysypiskach śmieci bądź też zakopane w ziemi będą się rozkładać stosunkowo szybko.

Ten plastik będzie się rozkładał w 4 lata zdjęcie w treści artykułu

To jednak nie jedyna zaleta tego bioplastiku. Jak przekonują jego twórcy, NeCycle charakteryzuje się podobnymi parametrami jak konwencjonalne tworzywa sztuczne. Można go stosunkowo łatwo formować, a przy tym jest dość wytrzymałym materiałem. Dlatego też NeCycle będzie mógł być wykorzystywany w wielu różnych zastosowaniach.

Prace nad bioplastikiem NeCycle trwają już od pewnego czasu, jednak do tej pory był on wykorzystywany jedynie w różnych produktach oferowanych przez koncern NEC. Dopiero ostatnie ulepszenia pozwalają na wprowadzenie go do masowej produkcji. Japończycy będą oferować go w formie granulek, a także gotowych elementów formowanych na zamówienie firm z różnych branż. Na początek japoński bioplastik ma trafiać do tych branż, które mają największy negatywny wpływ na nasze środowisko, stopniowo rozszerzając swój zasięg na wszystkie branże, które korzystają z tworzyw sztucznych. Japońska firma liczy, że do 2025 r. osiągnie sprzedaż bioplastiku NeCycle na poziomie co najmniej 46 milionów dolarów.

Źródło: NEC

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę