W Niemczech odbędą się testy zautomatyzowanych pociągów

Reklama
Reklama

W przyszłym roku w Niemczech ruszy projekt badawczy, którego celem jest sprawdzenie w normalnych warunkach zautomatyzowanego systemu prowadzenia pociągów. To drugie, po premierze pierwszego na świecie pociągu z napędem wodorowym, innowacyjne rozwiązanie w zakresie kolei przyszłości testowane w Dolnej Saksonii.

Federalne Ministerstwo Gospodarki Niemiec przyznało firmie Alstom „Nagrodę za Innowacyjność w Dziedzinie Regulowanych Środowisk Testowych” w związku z planowanym pilotażowym projektem wdrożenia systemu automatycznego prowadzenia pociągów (Automatic Train Operation, ATO) w codziennej obsłudze regionalnych pociągów pasażerskich. Projekt rozpocznie się w 2021 r. we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Aglomeracji Brunszwiku (Regionalverband Großraum Braunschweig), Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) oraz Uniwersytetem Technicznym w Berlinie (TU Berlin).

Reklama

Po wyborze tras i urządzeń niezbędnych do zautomatyzowanych przejazdów odbędą się testy z udziałem Przedsiębiorstwa Kolejowego Metronom, przewoźnika z Dolnej Saksonii oraz dwóch pociągów regionalnych Coradia Continental, należących do Spółki Kolei Regionalnych Aglomeracji Brunszwiku (Regionalbahnfahrzeuge Großraum Braunschweig). Alstom od dawna jest globalnym liderem w dziedzinie ATO dla systemów metra, jednak ten test będzie pierwszym na świecie, jeżeli chodzi o regionalne pociągi pasażerskie.

W przyszłości zautomatyzowane pociągi zoptymalizują działanie kolei regionalnej, ograniczą zużycie energii elektrycznej oraz zwiększą komfort podróży. W ten sposób zautomatyzowana jazda przyczyni się do ochrony klimatu oraz zapewni wkład do rozwoju nowoczesnego, atrakcyjnego systemu kolei. Po opracowaniu pierwszego na świecie pociągu wodorowego Coradia iLint oraz jego testach zakończonych sukcesem, Alstom po raz kolejny obejmuje pozycję pioniera innowacji w dziedzinie automatycznego prowadzenia, teraz dla pociągów regionalnych, wcześniej dla systemów metra.

Reklama

Źródło: Alstom

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama