Wydajne i ekonomiczne mycie detali

Dürr Ecoclean
17.8.2017

Mycie detali z jednej strony musi zapewniać wymagane standardy czystości, z drugiej zaś powinno być maksymalnie opłacalne i wydajne. Niezależnie od tego, czy chodzi o mycie wstępne, międzyoperacyjne czy dokładne, urządzenia powinny gwarantować znakomitą jakość i niezawodność procesu przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy i zasobów.

Nie istnieje w zasadzie uniwersalne rozwiązanie pozwalające osiągnąć optymalne połączenie urządzenia, technologii i procesu mycia niezależnie od gałęzi przemysłu. Zawsze powinno się uwzględnić cały proces produkcji, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: materiał poddawany myciu, rozmiar i geometria detalu, typ i ilość zanieczyszczeń, wymagana wydajność i elastyczność, wielkości danych typów zanieczyszczeń. Warto też przed decyzją odpowiedzieć sobie na pytania: w którym momencie procesu produkcji następuje zanieczyszczenie detalu i czym jest on zanieczyszczany, czy konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń od razu, np. żeby zapewnić odpowiednią jakość następnego etapu produkcji, czy istnieje ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego spowodowanego myciem detali wykonanych z różnych materiałów (np. stali, aluminium i innych metali nieżelaznych) w jednej myjce.

Przy wyborze medium myjącego i związanej z nim technologii zastosowanie ma chemiczna zasada „podobne rozpuszcza się w podobnym”. Do zanieczyszczeń opartych na wodzie (polarnych), takich jak emulsje chłodzące i smarujące, pasty polerskie, domieszki, sole, starte cząsteczki i inne ciała stałe, zwykle stosuje się środki wodne. Do zanieczyszczeń bazujących na oleju mineralnym (niepolarnych), takich jak oleje obróbcze, smary i woski, właściwym wyborem będzie rozpuszczalnik (węglowodory chlorowane, bezchlorowcowe lub alkohole modyfikowane).

Innowacyjne urządzenia do procesów mycia wodnego

Wodne mycie detali cieczami alkalicznymi, z neutralnym pH i kwaśnymi stosuje się w przemyśle samochodowym, w zakładach obróbczych, w produkcji elementów wykrawanych lub giętych oraz w produkcji sprzętu medycznego, części dla mechaniki precyzyjnej i narzędzi optycznych. Obejmuje ono mycie wstępne, międzyoperacyjne oraz mycie dokładne. Firmy oferujące rozwiązania do mycia przemysłowego, dbając o kompleksowość oferty, starają się pokryć ten zakres zapotrzebowania. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest linia EcoCWave firmy Dürr Ecoclean. Maszyny zaprojektowane do procesów zanurzeniowych i natryskowych standardowo wyposażone są w dwa lub trzy zbiorniki. Nie są to tradycyjne, nisko zamontowane, prostokątne zbiorniki myjek wodnych, ale zbiorniki zamontowane pionowo i skonstruowane w sposób pozwalający na optymalny przepływ płynu. Zapobiega to gromadzeniu się wiórów i brudu w zbiornikach. Każdy zbiornik ma również osobny obieg płynu z filtracją pełnoprzepływową i w bypassie. Funkcja obrotu kosza w komorze roboczej sprawia, że płyn i urządzenia mechaniczne (np. generatory ultradźwięków i dysze natryskowe) mogą efektywnie dotrzeć do detalu ze wszystkich stron. Rozwiązania te poprawiają jakość mycia i zwiększają żywotność płynu myjącego. Dwuetapową (mycie/płukanie) i gotową do podłączenia maszynę natryskową EcoCCube z opcją suszenia gorącym powietrzem można w krótkim czasie zintegrować w zakładzie produkcyjnym.

Nie bez znaczenia jest również sposób załadunku ręcznego: im bardziej elastyczny, tym łatwiej korzystać z urządzenia myjącego. W maszynie EcoCCube detale zabrudzone olejem lub emulsją można myć indywidualnie bądź masowo. Uniwersalny system natryskowy z czterema zestawami dysz pracuje przy wysokim przepływie podczas mycia i płukania. Efekt mycia używanego medium można poprawić przez rotację detali w komorze roboczej. Detale suszone są za pomocą gorącego powietrza, bez emisji pary na zewnątrz.

Mycie rozpuszczalnikami

W sytuacjach, gdy proces produkcji wymaga dobrze odtłuszczonych powierzchni, preferowane jest mycie rozpuszczalnikami. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają ograniczenie jednostkowych kosztów przy doskonałej jakości mycia. Na przykład w pracującej w pełnej próżni myjce EcoCCore firmy Dürr Ecoclean, wyposażonej w dwa zbiorniki zalewowe, odzysk ciepła, filtrację pełnoprzepływową i by-pass, stosowana jest innowacyjna technologia wstępnego odtłuszczania parowego. Rozpuszczalnik zawierający olej na koniec procesu nie znajduje się w zbiorniku, ale jest kierowany bezpośrednio do jednostki destylacyjnej. Wstępne odtłuszczanie parowe przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dostarczana jest duża ilość oleju lub drugi zbiornik zalewowy wykorzystywany jest do konserwacji.

Nowoczesne maszyny myjące, jak np. wspomniana EcoCCompact, mogą myć komponenty za pomocą modyfikowanych alkoholi i węglowodorów bezchlorowcowych. Przy dobrze przemyślanej koncepcji urządzenia i dużej liczbie dostępnych opcji maszynę można łatwo dostosować do specyficznych wymagań danego zakładu, niezależnie od tego, czy wymagane jest odtłuszczanie przez mycie wstępne, czy mycie międzyoperacyjne, czy też mycie dokładne. Kompaktowa obudowa maszyn myjących pozwala na pomieszczenie więcej niż jednego zbiornika z płynem do mycia, często umożliwia też zainstalowanie kolejnych zbiorników w późniejszym czasie. Na przykład EcoCCompact ma miejsce na dwa lub trzy zbiorniki z płynem do procesów mycia i zabezpieczenia przed korozją. Drugi i trzeci można zamontować później, gdy np. zwiększą się wymagania dotyczące czystości lub detale będą wymagały zabezpieczenia przed korozją. Dla płynności pracy nie bez znaczenia jest również fakt, że każdy zbiornik na płyn ma własną, wydajną energetycznie pompę z falownikiem i osobny układ filtrujący. System filtracyjny pozwala na użycie zarówno filtrów workowych, jak i świecowych bez konieczności wymiany obudowy.

Mycie ultradokładne

Niektóre wytwarzane produkty wymagają mycia ultradokładnego. Dotyczy to np. soczewek i płytek, elektronarzędzi i innych części podlegających wysokim standardom czystości czy też biokompatybilnego mycia końcowego produktów medycznych. Maszyny oferujące taką usługę muszą odpowiadać wymogom konkretnego klienta i zawierać dopasowane do danej produkcji wyposażenie. Na przykład firma UCM AG z grupy Dürr Ecoclean ma w ofercie wielozbiornikowe maszyny myjące wyposażone w wieloczęstotliwościowe generatory ultradźwięków. Ponadto każdy zbiornik ma czterostronny przelew, co zwiększa jakość mycia.

Zawsze trzeba pamiętać, że dobór odpowiedniej technologii i sprzętu myjącego jest sprawą kluczową w kontekście spełnienia wymogów ekologicznych procesu mycia, a także zapewnienia jego efektywności i opłacalności.

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę