Zagrożenia dla branży maszyn i urządzeń do obróbki stali

Zagrożenia dla rynku maszyn i urządzeń do obróbki stali Pol-Sver

Rynek obróbki metali dotyczy rozległych i powiązanych ze sobą obszarów, które wpływając na siebie, bardzo dynamicznie zmieniają swoje potrzeby. Z drugiej strony rynek ten jest trudny do prognozowania na podstawie statystycznego popytu z lat ubiegłych, szczególnie w dobie nawracających obostrzeń covidowych i problemów na rynkach wschodnioeuropejskich.

Rynek maszyn i urządzeń do obróbki stali  ma ogromny potencjał rozwoju ponieważ dynamika zmian technologicznych i wzrostu produkcyjnego, zmusza niejako klientów do odnawianie i powiększenia parku maszynowego, który posiadają.

Zgodnie z danymi przedstawianymi przez GUS, rok 2021 był dla branży obróbki stali dużo przychylniejszy niż rok 2020, w którym covid i związane z nim obostrzenia zahamowały popyt i podaż, a przez to zamroziły wiele inwestycji i produkcji. W roku 2021 zanotowano ponad 22 % wzrost aktywności w przypadku metali i ok 16% wzrostu w przypadku maszyn. transportu czy surowców.

Jaki wpływ na funkcjonowanie rynku obróbki metali miały ostatnie lata?

Na szczęście, pomimo iż początek pandemii przyniósł nam wiele niepokojów, szybko okazało się, że nasz sektor działa dalej, a od początku 2020 r. zaczęliśmy odczuwać wzrosty sprzedażowe. Zarówno sprzedaż nowych maszyn i jak i dział servisowy nie miał właściwie żadnych większych przestojów. Prawdopodobnie było to spowodowane przesunięciem popytu z zamkniętego w okresie covidowej sektora turystyki, hotelarstwa czy gastronomii na dobra konsumpcyjne trwałego użytku takiej jak sprzęty AGD, meble, a także wszystko co związane z remontami, budowami czy naprawami. Inflacja w 2022 roku faktycznie troszkę spowolniła zmiany wśród naszych klientów w odnawianiu parku maszynowego, ale nie zatrzymała go. Pod koniec roku 2022 np. sprzedaliśmy jedną z największych na świecie maszyn – mówi Łukasz Penar, dyrektor firmy Pol-Sver.

Niestety już indeks MiU pod koniec roku 2022 zdecydowanie pokazuje spadek. Jest to badanie pokazujące rzeczywiste i potencjalne zdolności firm branży m.in. obróbki metali do konkurowania. Wskaźnik ten pokazuje, jak kształtuje się i zmienia w czasie zdolność do zwiększania aktywności eksportowej i wzrostu możliwości sprzedaży krajowej, między innymi dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia, a co za tym idzie potencjał do odnawiania parku maszynowego. Ma na to wpływ przez wszystkich odczuwalna inflacja, wzrost kosztów produkcji.

Obecnie widzimy pewne zagrożenia związane z inflacją oraz konfliktem na obszarach wschodnioeuropejskich. To co się dzieje bowiem ma przełożenie na możliwości inwestycyjne i kredytowe naszych klientów. Obserwujemy rynek i wiemy, że niektórzy klienci szczególnie ci z mniejszym kapitałem bardzo ostrożnie podchodzą do decyzji dużych inwestycji czy restrukturyzacji swoich linii produkcyjnych. Z drugiej strony jednak oczekiwania rynku co do jakości wykonywanych produktów rosną, a maszyny posiadane w parkach maszynowych naszych klientów starzeją się, nie są energooszczędne lub nie są w stanie sprostać ilości i jakości jakich wymaga rynek. Wszystko to powoduje, że negocjujemy z naszymi stałymi klientami i staramy się wspólnie utrzymać płynność produkcji dóbr i usług dla klienta ostatecznego – mówi Grzegorz Langier, dyrektor handlowy firmy Pol-Sver.

Źródło: Pol-Sver

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę