Zautomatyzowane gratowanie i fazowanie oprawkami Tavzer Teknik

Zautomatyzowane gratowanie i fazowanie oprawki Tavzer Teknik ITA

Firma ITA podjęła współpracę z firmą Tavzer Teknik, która zajmuje się produkcją wysokiej klasy rozwiązań do gratowania, fazowania i znakowania z wykorzystaniem obrabiarek CNC oraz robotów. W asortymencie firmy Tavzer znajdują się podatne oprawki kompensacyjne, które umożliwiają dokładne i bezpieczne gratowanie odlewów i odkuwek, a także pneumatyczny marker do znakowania elementów na maszynie.

Gratowanie i fazowanie „prostych” krawędzi elementów obrobionych mechanicznie na frezarce nie powinno stwarzać większych problemów. W przypadku odlewów, odkuwek, cienkościennych zespołów blaszanych czy elementów wycinanych strumieniem wody (Waterjet) faktyczny położenie krawędzi poddawanej procesowi zatępiania nie jest znane i może znacząco różnić się od modelu CAD. Może to powodować nierównomierne sfazowanie krawędzi – miejscami za mocno, miejscami w ogóle, a w skrajnych przypadkach kolizję skutkującą uszkodzeniem narzędzia i obrabianego detalu. Co więcej, w ramach jednej serii zmienność wymiarowa może być na tyle duża, że nawet wprowadzenie korekty do trajektorii narzędzia nie będzie skuteczne dla wyeliminowania problemu.

Powiązane firmy

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zastosowanie podatnej oprawki kompensacyjnej, która dzięki możliwości osiowego skrócenia lub wydłużenia narzędzia, bądź promieniowego odchylenia, pozwala na skompensowanie odchyłek i wywieranie stałego nacisku na element obrabiany poprawiając jakość wykonanej fazy i chroniąc narzędzie przed uszkodzeniem. W celu osiągnięcia określonej szerokości fazy niezależnie od rodzaju materiału (od żeliwa, poprzez stal, materiały trudnoobrabialne, aluminium po tworzywa sztuczne) istotna jest możliwość płynnej regulacji siły docisku narzędzia do przedmiotu obrabianego zarówno dla kierunku osiowego, jak i promieniowego. W połączeniu z programem CNC obrabiarki lub robota daje to dużą powtarzalność i wysoką jakość efektów pracy.

Dużą zaletą podatnych oprawek kompensacyjnych jest uniwersalność ich zastosowania, można je wykorzystać zarówno na obrabiarce CNC, jak i do stworzenia zrobotyzowanego stanowiska do gratowania, fazowania lub polerowania. Zastosowanie oprawki umożliwia efektywne i w pełni kontrolowane zastosowanie różnych narzędzi: fazowników, pilników obrotowych (np. stożkowych lub kulistych), trzpieniowych elementów ściernych ze sprasowanej włókniny, szczotek drucianych i nylonowych i innych materiałów ściernych do tej pory niestosowanych w automatycznych procesach obróbczych.

Zalety automatycznego gratowania i fazowania:

  • stabilność i bezpieczeństwo procesu,
  • lepsza jakość,
  • znaczący wzrost wydajności i efektywności kosztowej,
  • powtarzalność rezultatów, nawet przy zmiennej geometrii części,
  • łatwiejsze programowanie,
  • krótszy czas realizacji,
  • poprawa warunków pracy dla pracowników — brak narażania na iskry, wióry i pył, czy możliwość zranienia.

W ofercie firmy ITA można znaleźć obecnie 2 modele oprawek kompensacyjnych do gratowania, fazowania i grawerowania.

TT-FLXUP10 to oprawka podatna o podwójnej kompensacji: osiowej (skrócenie narzędzia maksymalnie o 5 mm) oraz promieniowej (ugięcie do 5° od osi) przeznaczona do gratowania i fazowania krawędzi na obrabiarce CNC. Ma możliwość osobnej regulacji siły docisku w obydwu osiach.

Oprawka kompensacyjna z wrzecionem pneumatycznym TT-PN50/ TT-PN50X jest oprawką z kompensacją promieniową (5° od osi) z wrzecionem pneumatycznym do zastosowania na ramieniu robota przemysłowego. Dzięki wbudowanemu wrzecionu nie wymaga napędu ze strony robota.

Obie oprawki mają możliwość wyboru średnicy części chwytowej (10-20 mm) i mocowania narzędzia (er11/er16/er20).

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę