ZEISS wspiera kontrolę jakości w firmie BAKPIT

ZEISS

Firma BAKPIT - świadcząca usługi obróbki skrawaniem, frezowania, toczenia, cięcia, gięcia szlifowania oraz szybkiego prototypowania 3D - w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia na rynku. Pomimo wysokiej konkurencji, jaka istnieje na rynku tego typu usług, firma zdobyła silną pozycję, którą nieustannie umacnia. 

BAKPIT gwarantuje swoim odbiorcom najwyższą jakość świadczonych usług. To właśnie dzięki wysokim wymaganiom stawianym przez Klientów firma ma potrzebę ciągłego doskonalenia. Ze względu na różnorodność produktów i procesów technologicznych, każdy wyrób wymaga indywidualnego podejścia. Proces produkcji takich wyrobów to ściśle określone procedury oraz wędrówka produktu nadzorowana na każdym jej etapie. Wyszkolony personel, wraz z rozwiniętą infrastrukturą, pozwalają na spełnienie tych oczekiwań. Nowe technologie oraz ekonomiczne wykorzystanie swoich zasobów procentują w licznych kontraktach, ale bez pełnej automatyzacji tych procesów nie dałoby się sprostać tak wielu różnorodnym zadaniom.

- Wysoka jakość naszych produktów to kluczowy parametr dzisiejszego rynku – mówi Prezes Zarządu BAKPIT – Krzysztof Jarzyński. – Pomiarom poddawane są elementy z branży lotniczej, kolejowej, elektronicznej, telekomunikacyjnej, medycznej itd. – to sektory które wymagają ultraprecyzji.

Nowoczesne i przestronne laboratorium pomiarowe wyposażone w precyzyjny i zaawansowany sprzęt zapewnia dokładność, optymalizację pomiarów, a także innowację w procesie kontroli jakości. Gdy w 2012 roku rozwój firmy spowodował, że wydajność produkcyjna rosła, przybywało maszyn, pojawiły się bardziej wymagające produkty, okazało się iż proces pomiarowy przestaje nadążać za dynamiką produkcji. "Wąskim gardłem" stawał się proces weryfikacji produktów. Przeprowadzone analizy potwierdziły konieczność modyfikacji parku pomiarowego w laboratorium. Tym samym nadszedł czas na zmiany i po wnikliwej analizie rynku została zakupiona nowoczesna i precyzyjna współrzędnościowa maszyna pomiarowa ZEISS CONTURA G2.

Zakup maszyny ZEISS CONTURA G2 umożliwił wprowadzenie automatycznego procesu kontroli jakości produkowanych wyrobów, co pozwoliło wydajnie nadzorować proces produkcji. Dzięki temu czas związany z pełnym pomiarem produkowanych wyrobów znacznie się skrócił a zwolnienie zgodnego z wymaganiami odbiorcy wyrobu gotowego następuje bez zbytecznych opóźnień. Poprawa tych parametrów została osiągnięta dzięki automatyzacji kontroli w trakcie produkcji, jak i weryfikacji końcowej.

ZEISS CONTURA G2 spełnia wymagania obowiązujących standardów i rygorystycznych norm dla tak specjalistycznego sprzętu. Głowica VAST XXT na przegubie uchylno-obrotowym RDS nadaje się do pomiaru elementów i pod wieloma kątami. Technologia skanowania umożliwia uzyskanie nieporównywalnie większej ilości informacji w krótszym czasie niż w pomiarach stykowych — ta cecha powoduje obniżenie kosztów produkcji przez zwiększenie wydajności. Stabilne prowadnice ceramiczne o wyśmienitych własnościach mechanicznych zapewniają dużą sztywność i niepodatność na zakłócenia dynamiczne. Wahania temperatury nie mają żadnego wpływu na niezawodność wyników pomiarowych. Maszyna posiada liniały o zerowej rozszerzalności. Wszystko to pozwala osiągnąć precyzję z dokładnością MPEE = 1,9 + L/300 µm.

- Przed współpracą z marką ZEISS nasz proces weryfikacji produktu był wolniejszy, a ilość osób zaangażowanych w proces międzyoperacyjny i końcowy, większy - wspomina Kierownik Kontroli Jakości firmy BAKPIT – Oskar Wysocki. - Nasze maszyny pomiarowe pracowały w trybie półautomatycznym i nie pozwalały na wykonanie wszystkich pomiarów z jednego zamocowania detalu, tym samym proces był skuteczny, ale dłuższy. Zmiana mierzonego produktu wiązała się z manualnym przygotowaniem setupu maszyny do nowych pomiarów. Przygotowywanie raportów pomiarowych odbywało się w sposób ręczny. Wprowadzenie do naszej produkcji maszyny pomiarowej ZEISS CONTURA G2 zdecydowanie zautomatyzowało cały proces pomiarowy oraz zwiększyło wydajność pomiarową.

Obecnie, w zależności od etapu wyrobu oraz partii produkcyjnej, po całkowitym zakończeniu obróbki detale oczekują na ponowną kontrolę w laboratorium pomiarowym. Wprowadzenie maszyny pomiarowej do procesu spowodowało, że detale przechodzą szybszą, w pełni zautomatyzowaną ale i bardziej rygorystyczną kontrolę. Protokoły pomiarowe, generowane automatycznie po skończonym pomiarze, pozwalają obserwować trend zmienności wymiarowej, potwierdzić jakość końcową produktu oraz dać możliwość wglądu Klientowi online w dokumentację zaraz po zakończonych procesach. Pozytywny raport pomiarowy z maszyny ZEISS CONTURA G2 jest uwieńczeniem sukcesu produkcyjnego oraz podstawą do zwolnienia detali. Wygenerowane raporty udostępniane są Klientom online w postaci plików pdf.

BAKPIT dąży do pełnej automatyzacji. Zatrudnia wykwalifikowany personel, dzięki któremu może zapewnić, że cała infrastruktura uczestnicząca w procesie produkcji zaplanowana została na najwyższym poziomie. Zakup maszyny pomiarowej to kolejny krok w tym kierunku, ponieważ BAKPIT swoją przyszłość wiąże z automatyzacją wszystkich maszyn w produkcji. Zakupione maszyny są specjalnie konfigurowane pod te procesy, wyposażane w bramki laserowe, bezprzewodowe sondy detalu oraz inne elementy pozwalające kontrolować proces produkcji bezpośrednio na maszynie i w sposób automatyczny na obrabiarkach CNC.

- Instalacja maszyny pomiarowej pozwoliła utrzymać jakość na wysokim poziomie w dużo szybszym czasie i otworzyć się na nowe bardziej skomplikowane wyroby – ocenia Dyrektor Operacyjny w firmie BAKPIT– Aleksandra Myślak – Zdecydowanie skróciliśmy czasy kontroli międzyoperacyjnej produktu, co wpłynęło na szybszy proces produkcji. Pozytywne wyniki audytów potwierdzają celowość podejmowanych działań. Wprowadzenie maszyny pomiarowej ZEISS CONTURA G2 pozwoliło uzyskać jeszcze większą gwarancję jakości oraz stabilny proces kontroli produktu w trybie automatycznym.

O BAKPIT

Firma BAKPIT istnieje od 1996 roku. Oferuje kompleksowe usługi obróbki skrawaniem takie, jak: toczenie, frezowanie, cięcie i gięcie, ponadto: wiercenie, gwintowanie, szlifowania oraz szybkie prototypowanie 3D. Ponadto specjalizuje się w obróbce materiałów trudnych, takich jak: Lomix, Isola, Redutherm, Epoxy Gee oraz wszelkiego rodzaju stali, aluminium, tworzyw sztucznych m.in. PEEK oraz innych materiałów. Oferuje szeroki zakres usług od projektu, aż po wykonanie i wdrożenie. BAKPIT działa zgodnie z Systemem Zarzadzania Jakością ISO 9001.

Więcej informacji na temat firmy BAKPIT można znaleźć na oficjanej stronie: www.bakpit.com.pl.

Więcej o maszynie ZEISS CONTURA G2.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę