Znamy zwycięzcę polskiej odsłony konkursu PowerUp!

MM Magazyn Przemysłowy
Reklama
Reklama

Firma Solato została zwycięzcą polskiej części konkursu PowerUp! dla start-upów zajmujących się innowacjami w energetyce. Już w listopadzie polski start-up stanie do rywalizacji ze zwycięzcami pozostałych regionalnych etapów konkursu.

Bracia Piotr i Maciej Murawscy z firmy Solato zaprezentowali rozwiązanie mające na celu optymalizację pracy elektrycznych urządzeń grzewczych w inteligentnej sieci. System gromadzi i przetwarza dane pochodzące z urządzeń i dostarcza je do dostawcy energii niemal w czasie rzeczywistym. Pozwala to na oszczędności zarówno dla dostawców, jak i użytkowników podłączonych do sieci.

Reklama

 Drugie miejsce w konkursie przyznano firmie Whittle Power Solutions. Paweł Woźniak zaprezentował turbinę gazową dostarczającą ciepło i prąd dla domów jednorodzinnych. Trzecie miejsce zajął LeSSs, reprezentowany przez Piotra Ostanka. LeSSs to inteligentny system sterowania oświetleniem zewnętrznym za pomocą kamer HD, który zarządza poziomem światła w zależności od obecności osób w pobliżu lamp ulicznych.

Start-upy zaprezentowały różnorodne rozwiązania, ale widoczny jest trend „smart”, stawiający na oszczędzanie i optymalizację zużycia energii. Zwycięska firma Solato wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu, które widzimy na rynku energetycznym, a ich inteligenta sieć może pozwolić na duże oszczędności na bardzo szeroką skalę. Możliwość globalnego zastosowania była jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez jurorów – powiedział Łukasz Świercz, Business Creation Officer w InnoEnergy Central Europe, przewodniczący jury.

Do trzeciej edycji konkursu organizowanego przez InnoEnergy przystąpiło niemal 160 start-upów z 23 krajów Europy Środkowej. Regionalna gala finałowa w Warszawie, podobnie jak 11 pozostałych finałów regionalnych (odbywających się m.in. na Węgrzech, w Grecji, Chorwacji, Litwie, Czechach i Estonii), poprzedzona była intensywnymi bootcampami, czyli biznesowymi warsztatami, które w Polsce poprowadził Rafał Szczepanik, doświadczony trener i szkoleniowiec. Uczestnicy mieli okazję zweryfikować modele biznesowe i udoskonalić sztukę prezentacji.

Podczas regionalnej gali finałowej przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowało 8 najlepszych start-upów z Polski.

Reklama

Naszą główną ideą jest połączenie wszystkich elektrycznych urządzeń grzewczych w domach w jeden duży organizm, który współpracuje z dostawcami prądu, tak by umożliwić korzystanie z energii elektrycznej w najbardziej optymalny sposób. Uważamy, że jeżeli pomysł jest dobry, a w jego realizację wkładamy całe serce i energię – to musi się udać. Trzeba próbować swoich sił w takich konkursach jak PowerUp! – komentują swoje zwycięstwo Piotr i Maciej Murawscy.

Uczestnicy PowerUp! oceniani byli między innymi w kontekście świadomości biznesowej oraz potencjału zespołu i gotowości produktu.

Jako członek jury zwracałem uwagę głównie na innowacyjność, realne szanse zastosowania rozwiązania oraz zespół i jego ambicje – powiedział Paweł Poneta, kierownik zespołu badań i rozwoju w Tauron Polska Energia, który był regionalnym partnerem konkursu.

W jury, oprócz Pawła Ponety i Łukasza Świercza, zasiedli również inni cenieni fachowcy z sektora energii i venture capital: Konrad Sitnik (partner zarządzający w EEC Ventures), Paweł Bochniarz (Chairman MIT Enterprise Forum) oraz Witold Rożnowski (dyrektor badań i rozwoju w Rafako). Rafako zostało partnerem globalnym konkursu.

22 listopada Solato stanie w szranki z laureatami pozostałych regionalnych odsłon konkursu w RaM Colosseum w Budapeszcie, gdzie powalczy o nagrody finansowe (20 000 euro za pierwsze miejsce) oraz udział w prestiżowym akceleratorze Highway, pomagającym przekształcać start-upy we wczesnej fazie rozwoju w dobrze prosperujące przedsiębiorstwa.

Źródło: InnoEnergy

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama