12-metrowy piec retortowy od SECO/WARWICK

12-metrowy piec retortowy od SECO/WARWICK Seco/Warwick

Próżniowy pionowy piec retortowy SECO/WARWICK dla niemieckiego Instytutu Technologicznego Karlsruhe będzie służyć do wyżarzania w wysokiej próżni elementów konstrukcyjnych żyrotronów. Urządzenia te są m.in. wykorzystywane w międzynarodowym przedsięwzięciu ITER.

Zamówienie Instytutu poprzedzone było kilkumiesięcznymi konsultacjami, podczas których wypracowano optymalne dla klienta parametry techniczne pieca. Piec będzie posiadał płaszcz wodny ze zintegrowanym i kompaktowym systemem chłodzenia. W stanie otwartym będzie miał aż 12 metrów wysokości, zaś średnica przestrzeni użytecznej urządzenia to 1,8 m. Nie są to standardowe gabaryty pieca, zatem jego szycie na miarę potrzeb klienta, było niezbędne. KIT potrzebował także wysokiej próżni, która zostanie osiągnięta dzięki pompie kriogenicznej.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Urządzenie, które dostarczymy do szacownego Instytutu Technologicznego w Europie, jest piecem stworzonym pod specjalne potrzeby tego klienta. W SECO/WARWICK lubimy projekty, które wymagają świeżego, indywidualnego podejścia. W ten sposób dostarczając urządzenia szyte na miarę mamy okazję nieustannie uczyć się i podnosić swoje kompetencje w dziedzinie produkcji pieców do obróbki metali – mówi Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Próżni Grupy SECO/WARWICK.

Nauka wybiera piece SECO/WARWICK

Piec próżniowy pozwoli naukowcom z niemieckiego instytutu osiągnąć bardzo czysty proces w próżni, a jednocześnie dzięki swoim rozmiarom umożliwi rozwijanie większych gabarytowo modeli żyrotronów – dodaje M. Korecki.

Przykład Instytutu (KIT) pokazuje, że rynek potrzebuje niestandardowych, wielkogabarytowych urządzeń do obróbki cieplnej, które mogą być stosowane nie tylko w przemyśle, ale także w nauce. Grupa SECO/WARWICK ma ogromne doświadczenie we współpracy z oboma segmentami, tj. przemysłem i nauką. Tylko w ubiegłym roku na urządzenia SECO/WARWICK zdecydował się Uniwersytet w Szanghaju czy brytyjski instytut badawczy, zaś przemysł z 70 krajów cieszy się już z ponad 4000 różnych urządzeń z portfolio Grupy.

Szukaliśmy partnera, który byłby gotowy podjąć się wyzwania, jakim było zaprojektowanie i zbudowanie pieca, który będzie całkowicie wykonany pod nasze specyficzne potrzeby. Grupa błyskawicznie reagowała na przekazywane przez nas potrzeby technologiczne i dostosowywała piec pod nasze wymagania. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przebiegnie bezproblemowo – mówi Tomasz Rześnicki, Experimental Group Leader w Instytucie Technologii Impulsowej i Mikrofalowej z KIT. – Aktualnie wygrzewamy komponenty w tradycyjnym piecu w atmosferze azotu. Przejście na technologię próżniową będzie znacznym skokiem jakościowym w zakresie procesu obróbki cieplnej.

Żyrotron, kosmos i SECO/WARWICK

Grupa SECO/WARWICK współpracuje z przemysłem jądrowym i aeronautycznym. Dla jednej z amerykańskich  firm z tego sektora dostarczyła wielkogabarytowy piec próżniowy do obróbki „serca” reaktora ITER, jakim jest jego centralny elektromagnes składający się z sześciu cewek. Każda z tych cewek została poddana obróbce cieplnej w piecu SECO/WARWICK. Międzynarodowy projekt badawczy ITER jest porównywany, w zakresie swojej skali, z budową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Montaż wielkiego badawczego reaktora termojądrowego, który ma umożliwić m.in. podtrzymanie reakcji fuzyjnej w znacznie dłuższym czasie niż dotychczas znane generatory, rozpoczął się w połowie ubiegłego roku.

KIT również jest zaangażowany w projekt ITER. Instytut zajmuje się realizacją badań i pomiarów na prototypach żyrotronów. Żyrotrony to urządzenia wykorzystywane w procesach fuzji jądrowej do podgrzewania plazmy. Instytut Technologii w Karlsruhe m.in. rozwija technologię żyrotronów w kooperacji z przemysłem europejskim, a także prowadził badania żyrotronów dla narodowych i międzynarodowych projektów badawczych (np. ITER).

Źródło: SECO/WARWICK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę