6-osiowe roboty z nową przekładnią falową

6-osiowe roboty z nową przekładnią falową igus

Firma igus poszerzyła ofertę modułów do budowy niedrogich robotów i zaprezentowała na Targach Hanowerskich wiele nowości, od nowej przekładni i kompletnego ramienia robota po łatwy w użyciu internetowy konfigurator rozwiązań robolink. Dzięki temu producenci mogą budować niedrogie roboty, natomiast użytkownicy mogą automatyzować wykonywanie prostych operacji.

Dzięki przegubom robolink D specjalista od tworzyw sztucznych w ruchu, można budować indywidualne systemy robotyczne o bardzo niskiej cenie. Pojedyncze przeguby, napędzane silnikiem bezpośrednio połączonym z osią, są dostępne w różnych wielkościach. Teraz jest możliwe np. łączenie silników oraz przegubów o różnych wielkościach z powszechnie stosowanymi sterownikami w celu zbudowania kompletnego 6-osiowego robota z tworzywa sztucznego i aluminium.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Na szczególną uwagę zasługuje nowa przekładnia falowa robolink, którą można łatwo zastosować np. jako szóstą oś ramienia robota, a także jako połączenie obrotowe między ramieniem a chwytakiem. Ten bardzo lekki i wydajny moduł jest oferowany w dwóch wielkościach, jako oddzielny element lub wraz z silnikiem krokowym w obudowie Nema17 albo Nema23.

– Przekładnia falowa ma tą zaletę, że cechuje się bardzo małym luzem przy zmianie kierunku ruchu, co przekłada się na dużą precyzję i płynność ruchu  wyjaśnia Martin Raak, manager produktów robolink w firmie igus.  Ponadto, jest bardzo kompaktowa i ma duże przełożenie.

Przekładnia falowa składa się z zewnętrznego pierścienia zębatego oraz elastycznego, ale jednocześnie bardzo odpornego na ścieranie, wewnętrznego pierścienia zębatego, wykonanego z wysokogatunkowego tworzywa iglidur.

W Hanowerze firma igus zaprezentowała kompletne 6-osiowe ramię robota z przekładniami falowymi. Z porównywalnych tworzyw iglidur są wykonane także ślimacznice o nowych przełożeniach 1:30 i 1:70 zastosowane w przekładni ślimakowej robolink D. Firma igus oferuje te przekładnie również w wersji z rozłączonym silnikiem i przegubem. Oba elementy są łączone przy użyciu sprzęgła aluminiowego. Dzięki temu uzyskuje się lepszy rozkład obciążenia osi i można podnosić większe ciężary. Nowy adapter chwytka pozwala na podłączanie różnorodnych chwytaków do przegubów robolink D. Dopełnieniem asortymentu modułów robolink D jest nowy konfigurator on-line, który już od rozpoczęcia Targów Hanowerskich pozwala na zestawianie przegubów robolink D, a tym samym na konfigurowanie tanich ramion robotów.

Modułowość oraz tworzywa sztuczne pozwalają na budowanie rozwiązań robotycznych o bardzo przystępnych cenach. Przegub robolink bez silnika jest dostępny w cenie od 999 zł przy zakupie jednej sztuki. Opcjonalnie są dostępne silniki, enkodery, okablowanie oraz inne akcesoria. Ponadto, firma igus dostarcza zmontowane ramiona oraz oferuje konstruktorom robotów seryjnie produkowane przekładnie bez dodatkowych elementów.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę