Automatyczny system magazynowania i transportu blach MultiTower

Baumalog
Reklama
Reklama

Firma Spiroflex, która w swojej działalności do produkcji różnego rodzaju konstrukcji wykorzystuje m.in. arkusze z blachy, postawiła na automatyczny system magazynowania i transportu blach MultiTower firmy Baumalog przeznaczony do obsługi wycinarek laserowych i wykrawarek młoteczkowych.

Mielecka firma Spiroflex specjalizuje się głównie w obróbce metali, a w głównej mierze w produkcji systemów kominowych, wentylacji i systemów odwodnień liniowych. W procesach produkcyjnych wykorzystuje głównie arkusze blach o wymiarach 3 m x 1,5 m.

Reklama

W związku ze wzrostem produkcji i potrzebą optymalizacji procesu składowania oraz przepływu arkuszy blach firma poszukiwała rozwiązania intralogistycznego pozwalającego na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przepływ materiałów z magazynu do wycinarek laserowych, pras i wykrawarki. Priorytetem było stworzenie systemu, który mógłby pomieścić na małej powierzchni kilkaset ton wielu asortymentów blach i umożliwiłby dostarczanie w krótkim czasie arkuszy do poszczególnych maszyn produkcyjnych, bez konieczności użycia wózka widłowego. Kluczowym kryterium była również implementacja oprogramowania sterującego pracą magazynu, pozwalającego zarządzać zleceniami wychodzącymi od planistów.

Firma Spiroflex zdecydowała się wdrożyć automatyczny system składowania i transportu blach firmy Baumalog z wykorzystaniem układnicy. Magazyn znajduje się w centralnym punkcie hali w pobliżu 3 wycinarek laserowych, 2 wykrawarek młoteczkowych oraz kilku pras.

Wykorzystywany wcześniej w Spiroflex system składowania blach na regałach statycznych był mało praktyczny, a obsługa procesu załadunku i transportu za pomocą wózków widłowych przysparzała wiele trudności. System ten wymagał też dużo wolnej przestrzeni, a cała obsługa trwała zbyt długo, co skutkowało niską efektywnością.

Powiązane firmy

Reklama

Uruchomiony system MultiTower z użyciem układnicy magazynowej składa się z 6 kolumn składowania o pojemności 146 półek o wymiarach użytecznych 3100 x 1560 mm i nośności 3 000 kg. System posiada 3 jednakowe stacje rozładunkowe przy wycinarkach laserowych, 2 stacje obrotowe przy wykrawarkach i 1 stację transferową. Wszystkie stacje poruszają się po torowiskach wbudowanych w posadzkę. Półki z materiałem pobierane są z regału przez poszczególne stacje i dostarczane pod wybrane maszyny produkcyjne, gdzie za pomocą żurawia i uchwytu podciśnieniowego pojedyncze arkusze są przekładane na stoły wycinarek laserowych. W przypadku oddalonej od magazynu o ponad 20 m wykrawarki młoteczkowej arkusze blach najpierw są transportowane przez stację transferową, a następnie dostarczane przez stację obrotową tuż obok stołu wykrawarki.

Stacja transferowa wyposażona jest w hydrauliczny podnośnik nożycowy służący do rozdzielania pakietów blach od palet, co umożliwia składowanie samych blach na półkach. W stację transferową wbudowana jest waga o zakresie pomiarowym 3000 kg, pozwalająca kontrolować masę ładowanych pakietów blach. Magazyn posiada 6 pulpitów operatorskich (przy każdej stacji), wyposażonych w kolorowy, dotykowy ekran.

Oprogramowanie sterujące Baumalog zintegrowane z systemem Comarch XL (ERP) oraz Cadman (CAM) umożliwia sprawne planowanie i optymalizowanie procesu produkcji. Realizacja pobrań i uzupełnień arkuszy blach odbywa się w ramach zleceń wydawanych przez planistów produkcji. Zlecenia wraz z określonym priorytetem są przypisane do stacji, przez którą mają być realizowane. Zlecenia mogą mieć wiele linii zamówieniowych, a planiści na bieżąco mogą je edytować, zmieniać im priorytet wykonania bądź je usuwać. Operator nie ma możliwości pobrania artykułu poza zleceniami, co pozwala zredukować liczbę pomyłek do minimum.

Dostarczony przez Baumalog system magazynowy MultiTower wraz z oprogramowaniem sterującym pozwolił zautomatyzować proces przepływu materiałów, zminimalizować powierzchnię składowania oraz znacząco usprawnić transport surowców do maszyn technologicznych z zapewnieniem wieloparametrowej optymalizacji procesu i istotnym podniesieniem jego efektywności.

Źródło: Baumalog

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama