Automatyzacja w obszarze kontroli i pomiarów przemysłowych

Automatyzacja w obszarze kontroli i pomiarów przemysłowych Renishaw

Metrologia i kontrola przemysłowa rozwijają się równie szybko jak obszary związane stricte z procesami produkcyjnymi. Ciężko dziś wyobrazić sobie zaawansowaną i zautomatyzowaną produkcję, która wiąże się np. z procesami obróbki CNC, bez równie zaawansowanych i niezawodnych systemów kontrolno-pomiarowych. Bogatą ofertę rozwiązań z tego obszaru będzie można zobaczyć podczas kieleckich targów STOM.

Pomiary przemysłowe oraz związane z nimi systemy i urządzenia cały czas ewoluują. Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę dynamiczne zmiany, które zachodzą w obszarze produkcji przemysłowej, a także pojawianie się coraz bardziej zaawansowanych technologii.

Powiązane firmy

Zoller Polska Sp. z o.o.

Do głównych trendów, które napędzają rozwój metrologii przemysłowej, należą automatyzacja i robotyzacja pomiarów, a także ściślejsza integracja ich z systemami produkcyjnymi. Wszystko oczywiście zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.

Dominik Taszkin, managing director w firmie Renishaw, zwraca uwagę na coraz większe zainteresowanie firm produkcyjnych rozwiązaniami z dziedziny automatyzacji procesów. Wiąże się to z wprowadzaniem na halę produkcyjną robotów oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Do standardów inteligentnej produkcji zalicza się również automatyzację procesów pomiarowych oraz centralne sterowanie procesami.

W związku z tym postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i zaprezentować szereg rozwiązań z dziedziny automatyzacji procesu produkcyjnego. Wraz z naszym partnerem, firmą Jazon, przygotowaliśmy dla odwiedzających targi STOM w pełni zautomatyzowane gniazdo produkcyjne – mówi Dominik Taszkin. Zautomatyzowane gniazdo pomiarowe zawiera:

  • sondy pomiarowe do kontroli detalu i narzędzi, które umożliwiają pomiary międzyoperacyjne
  • oprogramowanie pomiarowe zbierające i analizujące dane na bieżąco w trakcie cyklu,
  • system zewnętrznej kontroli detalu – uniwersalny sprawdzian pomiarowy Equator,
  • automatyczną linię załadunkową,
  • systemy kalibracyjne i optymalizacyjne dla maszyn CNC,
  • oraz wiele innych rozwiązań firmy Renishaw, pozwalających na automatyzację wszystkich procesów pomiarowych w trakcie cyku produkcyjnego.

Obok pomiarów, które mają zapewniać prawidłowy przebieg procesów przemysłowych, istotną rolę w różnych obszarach działalności przedsiębiorstwa odgrywają również systemy kontrolne. Rosnące wymagania rynku zmuszają firmy produkcyjne m.in. do kontroli dostaw.

– Kontrola obejmuje nie tylko materiały, komponenty składowe części maszyn od poddostawców, ale również nierzadko narzędzia skrawające używane w procesie obróbczym. Ma to miejsce szczególnie w przypadku narzędzi wielostopniowych, profilowych kształtowych i specjalnych, które są przeznaczone do produkcji odpowiedzialnych, skomplikowanych i drogich elementów – mówi Michał Pawłowski, dyrektor zarządzający firmy Zoller Polska. – Do tego typu zadań idealnie sprawdza się jest przyrząd serii »smile / pilot 4.0«, standardowo przewidziany do ustawiania narzędzi. Ma jednak opcjonalne oprogramowanie, które pozwala zaadaptować urządzenie również do sprawdzania i kontroli narzędzi skrawających.

Przyrząd »smile / pilot 4.0« wyposażony jest we wrzeciono »p.c.s.« (precision clamping element), które umożliwia zacisk mechaniczny narzędzia. Wrzeciono skonstruowano tak, żeby pozwalało na szybką i dokładną zmianę narzędzi, a niezmienna siła zacisku gwarantuje powtarzalność pozycjonowania w osi Z na poziomie 1 µm. W połączeniu z bardzo czułą i dokładną optyką oraz doskonale przemyślanym oprogramowaniem przyrząd idealnie nadaje się do pomiaru narzędzi specjalnych, kształtowych, ustawiania rozwiertaków nastawnych i innych, które są przeznaczone do wytwarzania zarówno precyzyjnych elementów (jak formy wtryskowe, matryce, wykrojniki), jak i do pracy w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i w energetyce.

Automatyzacja w obszarze kontroli i pomiarów przemysłowych zdjęcie w treści artykułu

Przyrząd ma oczywiście wszelkiego rodzaju opcje związane z komunikacją z maszynami. Od przesyłu danych przez sieć, poprzez identyfikację narzędzi RFID, po komunikację z obrabiarką za pomocą kodu QR. 

Poza dokładnym systemem mocowania narzędzia, przyrząd »smile / pilot 4.0« może być rozszerzony o funkcjonalność związaną z kontrolą narzędzi. M.in. program do skanowania profilu narzędzia i porównanie z profilem nominalnym DXF, pomiar średnic dla narzędzi o parzystych/nieparzystych liczbach zębów, skanowanie frezów kulistych i ocena jakości wykonania, pomiar kąta spirali, zbieżności, kompensacja bicia narzędzia, raporty i protokoły z kontroli narzędzi i wiele, wiele innych. 

W artykule wykorzystano wypowiedzi firm (nazwa firmy, stoisko):
Renishaw F-40
Zoller A-06 

Na targach będzie można zapoznać się z szeroką ofertą wszystkich wystawców 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę