BASF oszczędza miliony dzięki swoim pracownikom

Reklama
Reklama

 

Tworzenie dobrych rzeczy jeszcze lepiej – to recepta na sukces dla firmy BASF i jej pracowników. Podobnie jak w roku poprzedzającym, firma wdrożyła prawie 23 000 propozycji ulepszeń od pracowników na całym świecie, dzięki czemu zaoszczędzono ponad 53 miliony euro. To wynik o około 3 miliony euro wyższy w porównaniu do 2013 roku. Inwencja twórcza i siła innowacyjności ludzi z pomysłami zostały nagrodzone przez firmę BASF premiami na łączną sumę ponad 3,7 mln euro.

„Współtworzenie i świętowanie jest mottem obchodów rocznicy 150-lecia istnienia firmy BASF, a to, co udało się osiągnąć pomysłodawcom jest doskonałym przykładem pracy zespołowej. Potrzebujemy pracowników, którzy potrafią kwestionować aktualny stan rzeczy, zmieniając, upraszczając i tworząc na nowo procesy w sposób, który generuje wartość dodaną” – powiedziała Margret Suckale, członek Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE.

Reklama

Dzięki wdrożeniu ok. 6700 pomysłów, pracownicy zakładów BASF SE Verbund w Ludwigshafen przyczynili się do zaoszczędzenia prawie 33 milionów euro dla firmy w 2014 roku. Sukces pracowników w Ludwigshafen został nagrodzony premiami na łączną kwotę ok. 3 milionów euro. Zarządzanie pomysłami stało się integralną częścią kultury innowacji w firmie BASF. Pomysłowość pracowników spółki przekłada się na liczby: W 2014 roku wpłynęło łącznie prawie 41 000 nowych propozycji udoskonaleń.

Jedna z propozycji udoskonaleń, polegająca na zwiększeniu wydajności produkcji fungicydu Xemium®, wpłynęła od technika laboratorium chemicznego - Dietera Brendel’a, asystenta menadżera procesów - Holgera Schleser’a i brygadzisty - Jochena Wagner’a. Zespół udoskonalił proces produkcji substancji czynnej poprzez opracowanie metody zaawansowanej kontroli temperatury na potrzeby krystalizacji. Pozwoliło to uzyskać pożądaną modyfikację produktu fungicydowego. Propozycja zgłoszona przez trzech pracowników produkcji środków ochrony roślin zwiększyła wydajność produkcji. „Udało nam się utrzymać jakość produktu w tym procesie, a teraz jesteśmy dobrze przygotowani, aby zaspokoić rosnący popyt produktów Xemium®” – skomentował menadżer produkcji, dr Harald Bernard. Środki ochrony roślin zawierające Xemium® zostały dopuszczone do stosowania przy ponad 100 rodzajach upraw w 50 państwach na całym świecie. Trzech pracowników dzięki swojemu innowacyjnemu pomysłowi wygenerowało roczny zysk netto liczony w milionach euro.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama