Branża automotive na ścieżce cyfryzacji

Komentarz Dariusza Kudzia z firmy Dassault Systèmes

Przemysł motoryzacyjny musi dziś stawiać czoła wyzwaniom, z którymi nie miał wcześniej do czynienia. Pojawienie się pojazdów elektrycznych i autonomicznych oznacza wejście na rynek nowych graczy przemysłu mobilnego. Firmy, które wcześniej były producentami elektroniki użytkowej, postrzegają mobilność jako olbrzymią szansę. Tymczasem wielu tradycyjnych producentów motoryzacyjnych ma trudności w zmianie przyjętego modelu biznesowego.

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Dzięki zastosowaniu technologii w celu rozbicia silosów i ujednolicenia danych producenci są w stanie stworzyć lepsze produkty w branży mobilności i transportu. Włączenie wiedzy z różnych dyscyplin do inżynierii danych pozwala na wykorzystanie wszystkich posiadanych informacji do uzyskania pełniejszego obrazu rynku oraz wiedzy o jego obecnym i potencjalnym kształcie.

Kolejna istotna zmiana w branży związana jest z coraz szybszym tempem rozwoju innowacji z zakresu elektroniki i inżynierii oprogramowania, które powodują wzrost złożoności systemów. Wiele firm z branży mobilnej wykorzystuje np. technologię symulacji do zmniejszenia ryzyka związanego z decyzjami dotyczącymi dalszego rozwoju. Czynią to przez symulację nie tylko projektowania i wytwarzania produktów, ale także ich zastosowania. W ten sposób mogą wprowadzać innowacje na szerszą skalę, ponieważ technologia pozwala im na rozpatrzenie większej liczby potencjalnych scenariuszy. Symulacja owych procesów i działań wskazuje na obszary, które można ulepszyć oraz które mogą generować potencjalne problemy. Aby nimi zarządzać, tradycyjne statyczne i hierarchiczne struktury biznesowe są zastępowane przez nowe, dynamiczne modele współpracy. Pozwala to producentom na oferowanie klientom bardziej atrakcyjnych możliwości – przy mniejszym ryzyku i kosztach własnych.

AKKA Technologies wykorzystała platformę 3DEXPERIENCE, stworzoną przez Dassault Systèmes, do rozwoju Link&Go 2.0 – elektrycznego pojazdu, który może komunikować się z inteligentną infrastrukturą oraz aplikacjami na smartfony. Platforma 3DEXPERIENCE pozwoliła inżynierom AKKA Technologies na wirtualne tworzenie, projektowanie, symulację i weryfikowanie koncepcji pojazdu Link&Go na jednej wspólnej platformie opartej na chmurze. W ten sposób wykrywanie i korygowanie błędów stało się łatwiejsze i szybsze już na etapie tworzenia wirtualnego modelu. W Dassault Systèmes jesteśmy przekonani, że ten rodzaj inteligentnego rozwoju zmieni oblicze przemysłu mobilnego w przyszłości.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę