Co godzinę wydają milion dolarów na innowacje

Inwestycje w innowacyjność i generalnie w badania i rozwój mogą przynieść ogromne korzyści w postaci zwiększenia konkurencyjności i maksymalizacji zysków. Świetnym przykładem takiej zależności jest Toyota. Ten japoński koncern motoryzacyjny wydaje w każdej godzinie milion dolarów na badania i rozwój, czego efektem jest ponad 15 tys. zgłaszanych rocznie patentów i miano globalnego lidera, nie tylko pod względem innowacyjności.
Roczne wydatki Toyoty na badania i rozwój wynoszą obecnie 1,3 bln jenów, czyli równowartość 8,8 mld dolarów. Jak dość łatwo policzyć, oznacza to, że co godzinę Toyota wydaje milion dolarów na innowacyjność. Obecnie głównymi kierunkami badań japońskiego koncernu są bezemisyjny transport, systemy jazdy autonomicznej, technologie łączności, a także robotyka i sztuczna inteligencja. Efektem tych prac badawczo-rozwojowych jest olbrzymia liczba aż 15 tys. wniosków patentowych, jakie Toyota zgłasza w ciągu roku (w Japonii i zagranicą). Również pod tym względem Japoński koncern jest bezkonkurencyjny wśród producentów samochodów.
22 centra innowacji Toyoty
Obecnie Toyota ma 22 centra badawczo-rozwojowe zlokalizowane na całym świecie. Pracujący w nich inżynierowie zajmują się różnymi rozwiązaniami, głównie z takich obszarów, jak elektromobilność, bezpieczeństwo, łączność i jazda autonomiczna. W tym roku działalność rozpocznie Woven City. To innowacyjne miasto przyszłości, w którym Toyota (a także inni jej partnerzy) będzie testować w rzeczywistych warunkach różne innowacyjne technologie.
Według zapowiedzi władz koncernu tylko do końca obecnej dekady Toyota zainwestuje aż 70 mld dolarów w rozwój elektromobilności. Efektem prowadzonych prac w tym obszarze ma być wielokrotny wzrost możliwości produkcji samochodów ze zelektryfikowanym napędem. Olbrzymie środki finansowe Toyota przeznacza także na nowe technologie bateryjne i produkcję ogniw. 746 mln dolarów przeznaczono na zwiększenie możliwości produkcyjnych zależnej od Toyoty japońskiej firmy Prime Planet, a 1,3 mld dolarów zainwestowano w amerykańskich fabrykach koncernu.
Toyota stawia na innowacyjne startupy
Od 2017 r. Toyota ma również specjalny fundusz inwestycyjny (Toyota Ventures), który w różnej formie wspiera działalność startupów z wielu różnych dziedzin od sztucznej inteligencji i robotyki aż po technologie związane z wodorem i energią odnawialną. Łączna wartość środków przeznaczonych przez Toyotę na to przedsięwzięcie wyniosła już ponad 800 mln dolarów. Japoński koncern wspiera m.in. takie firmy, jak Joby Aviation (producent latających taksówek) czy May Mobility (operator autonomicznych miejskich busów).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Bardzo ważna w działalności badawczo-rozwojowej Toyoty jest również współpraca z ośrodkami akademickimi na całym świecie. Współpraca taka z jednej strony umożliwia wymianę doświadczeń z uczelniami, a z drugiej – daje dostęp do najnowszej wiedzy naukowej i młodych talentów, co również przekłada się na przyspieszenie rozwoju innowacyjnych technologii.
źródło: Toyota