Elastyczniej i szybciej dzięki technologii RFID

Elastyczniej i szybciej dzięki technologii RFID Pixabay

Firma Marlor Tooling z Peterborough projektuje i wytwarza narzędzia skrawające od ponad 20 lat. Producent narzędzi skrawających specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży lotniczej, motoryzacyjnej, energetycznej, obróbki drewna i produkcji ogólnej. W swojej działalności korzysta m.in. z maszyny MX7 Linear, dzięki czemu praca jest o wiele wydajniejsza.

Nasza działalność rozwija się wraz z rozwojem technologii. Chcemy cały czas korzystać z najnowszych technologii, a praca z MX7 Linear, najnowszą maszyną ANCA, to czysta przyjemność. Jakość obróbki zawsze stanowiła podstawową zaletę maszyn ANCA, ale w tym szczególnym przypadku, technologia RFID przeniosła automatyzację maszyny na całkiem nowy poziom. Załadunek mieszany to naprawdę doskonały pomysł, który wykorzystujemy do granic możliwości. Umożliwia on załadunek narzędzi, których dotychczas nawet nie uwzględnialiśmy dla tej maszyny. Pojedyncze, dwie, trzy sztuki lub kombinację różnych narzędzi teraz nie ma już znaczenia, bo wszystko przebiega automatycznie. Czasy realizacji liczymy obecnie w dniach, a nie jak dotychczas w tygodniach – mówi Kevin Taylor z Marlor Tooling na temat działalności i relacji z ANCA.

Projektowanie

ANCA MX7 Linear to zaawansowana, uniwersalna szlifierka narzędziowa CNC. Została ona opracowana z myślą o precyzyjnej produkcji z najwyższą wydajnością. Wrzeciono z magnesem trwałym o mocy 38 kW (51 KM) zapewnia wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości, dzięki czemu jest doskonale dostosowane do szlifowania węglika i posiada szeroki zakres innych zastosowań. MX7 Linear to zaawansowany, wydajny system oferujący wyjątkowe funkcje, umożliwiający wykonywanie różnych partii narzędzi przy minimalnym czasie konfiguracji. Nowa cylindryczna konstrukcja silnika liniowego zwiększa niezawodność i zapewnia doskonałe wykończenie powierzchni.

Firma Marlor Tooling zgłosiła się do nas po zainstalowaniu maszyny FX7. Chcieli mieć dobre, wszechstronne rozwiązanie do chaotycznego szlifowania, co oznacza, że mogą ładować narzędzia o średnicy od 3 mm do 16 mm i nie ma znaczenia, jaki jest typ narzędzia. Możemy również wykonywać produkcję małoseryjną, ponownie nie ma znaczenia, jaka jest średnica narzędzia w sekwencji załadunku, o ile mieści się ono w zakresie średnic 3–16mm. Robot jest zaprogramowany, a program jest wykonywany przed załadowaniem narzędzi na paletę. Następnie maszyna robi resztę – zmienia tuleje zaciskowe i może dokonywać pomiarów w procesie za pomocą systemu Laser Plus – mówi Adrian Wright z ANCA na temat najnowszej instalacji maszyny MX7 Linear z ładowarką RoboMate i robotem przemysłowym FANUC LR Mate 200iD.

Robot

System LaserPlus zapewnia dokładne i powtarzalne pomiary narzędzi wewnątrz maszyny. System ten wykonuje automatyczne pomiary średnicy zewnętrznej, bicia, EOT, narzędzi z czołem kulistym lub zaokrąglonym narożu. Standardowo system LaserPlus zapewnia dokładność powyżej +/- 3 mikrona. Zespół pneumatyczny do czyszczenia umożliwia usuwanie z narzędzia pozostałości chłodziw lub zanieczyszczeń, które mogłyby wpływać na proces pomiaru.

Seria maszyn MX Linear wykorzystuje silniki liniowe ANCA LinX do napędzania osi (osie X i Y), które w połączeniu z liniałami pomiarowymi, zapewniają osiągnięcie najwyższej precyzji i parametrów użytkowych maszyny oraz wyjątkowej dokładności narzędzi i wykończenia powierzchni. Silniki liniowe LinX eliminują straty dokładności maszyny w czasie ze względu na zużycie oraz nie są podatne na zmiany temperatury. Silnik liniowy LinX zapewnia wyższą prędkość oraz przyspieszenie ruchu osiowego, ograniczając czasy cyklu przy jednoczesnym utrzymaniu płynności ruchu. Maszyna ANCA MX7 Linear może pomieścić do 200 narzędzi na dwóch paletach.

Nie ma znaczenia, czy klient zamówi w firmie Marlor przeostrzenie pięciu narzędzi na jutro, ponieważ operator może wymienić pięć narzędzi z przodu palety lub przesunąć je do tyłu palety zapewniając szybką wymianę narzędzi bez przerw w pracy maszyny – twierdzi Wright. – Przejście z trzytygodniowego na 24-godzinny czas realizacji zlecenia to marzenie każdego właściciela firmy. Zapewniamy w tym wypadku najwyższą elastyczność. W połączeniu z systemem LaserPlus lub LaserUltra, które umożliwiają pomiary narzędzi w trakcie procesu, można dowolnie mieszać różne narzędzia. Niezależnie do tego, czy narzędzie jest przeostrzane, czy jest to nowe narzędzie, można użyć dowolnego oprzyrządowania w dowolnym zastosowaniu.

Grafika

MX7 i wiele innych innowacji można zobaczyć na Targach GrindingHub w Stuttgarcie, Niemcy, od 17 do 20 maja, stoisko ANCA C51, hala 10.

Źródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę