ESA i Dassault Systèmes będą wspólnie wspierać rozwój nowych startupów oraz innowacji
Dassault Systèmes i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wsparcia europejskiego sektora kosmicznego z ukierunkowaniem na komercjalizację przy udziale kapitału prywatnego. Informację tę przekazano podczas wydarzenia „New Space Networking” zorganizowanego w siedzibie głównej Dassault Systèmes we Francji z okazji rozpoczęcia targów „Paris Space Week”.
Obie organizacje zobowiązały się do wspierania nowych startupów należących do sieci europejskich centrów BIC (ang. Business Incubation Center) ESA w zakresie technologii, mentoringu i kontaktu z partnerami biznesowymi. Umowa jest przedłużeniem obowiązującej od 2022 r. współpracy partnerskiej między ESA BIC Bavaria i Dassault Systèmes oraz jej rozszerzeniem o pozostałe centra ESA BIC w Europie.
Dassault Systèmes i ESA rozumieją znaczenie cyfryzacji w kontekście tworzenia innowacji w sektorze kosmicznym. W ostatnich latach technologie cyfrowe pozwoliły ambitnym startupom przedstawić zupełnie nowe i rewolucyjne dla sektora koncepcje satelitów, sposobów eksploracji kosmosu oraz różnego rodzaju systemów wsparcia technicznego.
Wykorzystując m.in. program 3DExperience Lab, firma Dassault Systèmes oraz Europejska Agencja Kosmiczna będą stymulować innowacyjność w sektorze, zapewniając startupom należącym do sieci ESA BIC dostęp do platformy 3DExperience w chmurze, oferującej nowe sposoby projektowania, konstruowania, testowania, certyfikowania i obsługi statków i pojazdów kosmicznych. Startupy będą także mogły korzystać z najlepszych w branży aplikacji do zarządzania projektami w wirtualnym środowisku 3D, które nie tylko sprzyjają współpracy, ale także bazują na wsparciu ekspertów z całego świata.
– Sieć ESA BIC wspiera już ponad 1300 startupów, a celem naszego departamentu jest kontynuowanie tej inicjatywy przez budowanie relacji z korporacjami i inwestorami oraz korzystanie z doświadczeń innych programów ESA. Dzięki współpracy ze startupami ESA uczy się nowego podejścia do sektora kosmicznego, które pozwoli jej kształtować jego przyszłość – mówi Geraldine Naja, dyrektorka ESA ds. komercjalizacji, przemysłu i zamówień.
– Stoimy na czele narastającej fali innowacji w sektorze kosmicznym. W ciągu dekady liczba satelitów orbitujących naszą planetę wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. Postępującej demokratyzacji kosmosu towarzyszy wyścig innowacji, w którym aktywny udział biorą europejskie startupy. Nasza współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną ułatwi startupom tworzenie i testowanie przełomowych technologii stymulujących rozwój nowej gospodarki kosmicznej – mówi David Ziegler, wiceprezes Dassault Systèmes ds. przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Europejska Agencja Kosmiczna dysponuje siecią 29 centrów BIC w Europie, w ramach której powstają nowoczesne koncepcje i innowacje związane z kosmosem. Firma Dassault Systèmes od 40 lat umożliwia firmom z branży lotniczej i kosmicznej tworzenie nowych sektorów przemysłu oraz przekształcanie istniejących dzięki pionierskim projektom obejmującym m.in. pierwszy zaprojektowany w pełni cyfrowo samolot, osiągnięcia w zakresie elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania, jednostki latające zasilane energią słoneczną i siedliska o obiegu zamkniętym zdolne wspierać życie na innych planetach.
Źródło: Dassault Systèmes