Firma z Polski wśród zwycięzców konkursu ANCA Tool of the Year 2022

Firma z Polski wśród zwycięzców konkursu Tool of the Year ANCA

Podczas corocznych, międzynarodowych targów IMTS, które odbyły się w tym miesiącu w Chicago w stanie Illinois, ogłoszono zwycięzców pierwszego branżowego konkursu ANCA organizowanego już po raz piąty. Organizowanie "Oscarów" przemysłu narzędzi skrawających sprawia, że uczestnicy i zwycięzcy zyskują uznanie w branży oraz otrzymują pieniądze i inne nagrody, a przy tym dociera się do ponad dwóch milionów osób dzięki obszernym relacjom w tradycyjnych mediach i mediach społecznościowych

Pierwszy w historii meksykański zwycięzca, SJ Tools, zadziwił rynek narzędziem skrawającym łączącym w sobie wiele elementów, z których każdy ma bardzo
precyzyjnie wykończoną powierzchnię. Uzyskanie złożoności konstrukcji było możliwe dzięki elastycznemu oprogramowaniu iGrind firmy ANCA, które zapewnia użytkownikom ogromną liczbę zaawansowanych funkcji. Specjalne ostrze wiertła SJ Tools z końcówką do obróbki zgrubnej, znajdującą się tuż pod ostrzem, umożliwia wiercenie z dużą prędkością i odprowadzanie wiórów.

Co roku jestem zachwycony umiejętnościami i kreatywnością naszych klientów w stosowaniu technologii ANCA do projektowania i wytwarzania wiodących narzędzi skrawających. Uważam, że bardzo ważne jest dostrzeżenie wyjątkowych rezultatów osiąganych w naszej branży, a organizowany przez ANCA konkurs „Narzędzie Roku” daje możliwość spotkania się i świętowania dynamicznego rozwoju naszej innowacyjnej gałęzi przemysłu – powiedział Patrick Boland, współzałożyciel firmy ANCA.

JG Group z Polski zwyciężyła w kategorii narzędzi wirtualnych doskonałym pokazem kreatywności oraz narzędzia, które zajęło drugie miejsce w głównym konkursie „Narzędzie Roku” organizowanym przez ANCA. Połączenie ciężkiej pracy, kreatywnego myślenia i gruntownej wiedzy z zakresu oprogramowania iGrind i CIM3D umożliwiło jej zaprojektowanie bardzo małego modelu frezu „Koliber”, który oprócz imponującego zastosowania praktycznego ma także walory estetyczne.

Konkurs ANCA “Narzędzie Roku” inspiruje firmy wytwarzające narzędzia na całym świecie, daje powiew świeżości w naszej codziennej pracy, stymuluje kreatywność oraz pozwala nam na pokonywanie barier – powiedziała Aleksandra Semeniuk, dyrektor ds. projektów, w JG GROUP. 

SJ Tools zdobywa główną nagrodę w konkursie „Narzędzie Roku”

Biorąc pod uwagę konkurencję w branży związanej z technologią produkcji narzędzi skrawających, jest to ogromne osiągnięcie zarówno dla mnie, jak i całych zespołów pracujących w SJ Tools (zajmujących się projektowaniem, ostrzeniem, szlifowaniem, skrawaniem, polerowaniem, gładzeniem, kontrolą jakości, sprzedażą i sprawami administracyjnymi) – powiedział Edwin Juarez, dyrektor generalny SJ Tools. – Nasze narzędzie zostało zaprojektowane pod kątem klienta obrabiającego aluminium. Pięć narzędzi do jego skrawania można zastąpić jednym. Pierwszą operacją wykonywaną przez to narzędzie jest obróbka zgrubna, a drugą łamanie wiórów przez końcówkę, co pozwala uzyskać się większą wydajność i uniknąć powstawania zatorów. Trzecia operacja polega na wykonywaniu ruchu interpolowanego w celu utworzenia pustej przestrzeni. W ramach czwartej i piątej operacji wykonywane są wewnętrzne szczeliny umożliwiające obróbkę zgrubną i wykończenie, jak i dokładne polerowanie oraz gładzenie. Jednocześnie udało się nam skrócić czas trwania cykli oraz zredukować koszty produkcji i inwentaryzacji.

Edwin Juarez, dyrektor generalny SJ Tools i Russell Riddiford, prezes ANCA

Zastosowanie zarówno oprogramowania, jak i technologii do szlifowania firmy ANCA było naprawdę niezwykłe. Wyróżniającymi się cechami były złożoność budowy, wykonanie detali oraz jakość. Chciałbym podziękować firmie ANCA za zaproszenie mnie jako sędziego do udziału w konkursie “Narzędzie Roku” oraz sposobność dzielenia się pasją i przekazywania producentom wiedzy na temat precyzji i możliwości szlifowania narzędzi CNC – powiedział John Saunders, niezależny sędzia, który jest prezesem Saunders Machine Works (SMW) izałożycielem kanału NYC CNC na YouTube.

Zwycięzca w głównej kategorii: SJ Tool

 • Pierwszy zdobywca drugiego miejsca: ARCH Cutting Tools
 • Drugi zdobywca drugiego miejsca: TDM Cutting Tools
 • Trzeci zdobywca drugiego miejsca: JG Group

Zwycięzca w kategorii narzędzi wirtualnych: JG Group

 • Pierwszy zdobywca drugiego miejsca: Centrum Techniki MACRO Sp. z o.o.
 • Drugi zdobywca drugiego miejsca: Xiamen Golden Egret Special Alloy Co.,Ltd

Konkurs „Narzędzie Roku” organizowany przez ANCA

Producenci narzędzi skrawających biorą udział w dwóch kategoriach w celu oceny funkcjonalności i kreatywności.

 • Główną nagrodę przyznaje się za narzędzia #MadeonANCA, a uczestnicy są oceniani pod względem formy i skuteczności ich narzędzia skrawającego.
 • Druga kategoria, „Najbardziej innowacyjny projekt narzędzia”, dotyczy narzędzi wirtualnych. Uczestnicy wykorzystują oprogramowania ANCA do projektowania narzędzi w celu wykazania się kreatywnością i przekroczenia ograniczeń napotykanych podczas projektowania.

Zwycięzca #MadeonANCA otrzymuje równowartość 10.000 dolarów australijskich w postaci innowacyjnych części, akcesoriów lub pakietów oprogramowania dostosowanych do potrzeb szlifierskich, a zwycięzca w kategorii najbardziej innowacyjnego narzędzia wirtualnego otrzyma pełen pakiet oprogramowania CIM.

Pięć najlepszych narzędzi oceniono według następujących kryteriów:

 • Wykończenie powierzchni karbowanej lub rowkowanej jako średnia wartość chropowatości Ra
 • Narzędzie o wartości najbliższej tolerancji nominalnej, podanej na rysunku, dotyczącej średnicy i profilu (tj. narzędzie jest oceniane pozytywnie, jeśli tolerancja dla średnicy wynosi +/- 0010mm, a zmierzona wartość nie przekracza 0,005 mm)
 • Narzędzie szlifowane do najmniejszej tolerancji według rysunku (tj. narzędzie z najmniejszą tolerancją jest oceniane pozytywnie)
 • Poziom złożoności (tj. ocena liczby stopni i profili)

Źródło: ANCA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę