Firmy MŚP z branży obróbki metali zwiększają inwestycje w park maszyn i urządzeń

Firmy MŚP z branży obróbki metali zwiększają inwestycje Raven Media

Firmy z branży obróbki metali mocno inwestują w sprzęt – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Siemens Financial Services. 40% ankietowanych przedsiębiorstw przeznaczyło wyższe nakłady na odnowienie parku maszyn i urządzeń w stosunku do 2019 roku, a 32% zwiększyło także ich częstotliwość.

Podmioty z branży obróbki metali doceniają nowe technologie oraz mają świadomość przewagi konkurencyjnej, jaką one dają. Jak wynika z badania Siemens Financial Services, poziom automatyzacji procesów produkcji w stosunku do ubiegłego roku zwiększyło 37% ankietowanych firm, a 53% utrzymało na takim samym poziomie.

Przedsiębiorcy z branży obróbki metali chętnie inwestowali w rozwój swoich parków maszyn i urządzeń. Nakłady na odnowienie sprzętu zwiększyło aż 40% firm. Maszyny są ważne dla producentów z tego sektora co potwierdza także fakt, że aż co drugi przedsiębiorca wymienił nowoczesny park maszyn i urządzeń, jako jeden z najważniejszych czynników pozwalających osiągnąć przewagę konkurencyjną. Częściej badani wymieniali tylko wysoką jakość produktów końcowych, którą z kolei bardzo trudno osiągnąć bez posiadania nowoczesnego sprzętu – mówi Tomasz Kukulski, prezes zarządu Siemens Financial Services w Polsce.

Deklarowanemu poziomowi automatyzacji i nakładów na inwestycje w sprzęt towarzyszyło także zwiększenie częstotliwości odnowień parku maszyn - według badania, jedna trzecia firm odnawia urządzenia częściej niż w 2019 r.

Obecnie w wyposażeniu parków maszynowych polskich MŚP dominują maszyny do obróbki metalu (74% badanych zakładów) i maszyny do obróbki blachy (71%).

Konkurencyjność może być jeszcze lepsza

Dzięki inwestycjom w sprzęt 44% firm z branży obróbki metali ocenia swoje przygotowanie do konkurowania z zagranicznymi podmiotami na podobnym poziomie – co jest najlepszym wynikiem na tle ujętych w badaniu sektorów (spożywczym, poligraficznym i tworzyw sztucznych). 4% przedsiębiorstw uważa, że jakość ich parku maszynowego daje im lepszą pozycję rynkową. Odsetek firm, które wskazały na mniejszą konkurencyjność wyniósł 23%.

Środki własne i leasing

Do finansowania inwestycji w maszyny i urządzenia najwięcej przedsiębiorstw z branży obróbki metali wykorzystuje środki własne (79,3%). Z kolei drugą najpopularniejszą formą jest leasing, z którego korzysta blisko 46% przedsiębiorców. Jedna piąta firm finansuje maszyny z wykorzystaniem dotacji, a 16,3% kredytów.

W porównaniu do ubiegłego roku, branża obróbki metali odnotowała także największy wzrost finansowania zewnętrznego, spośród wszystkich badanych sektorów (15%).

Źródło: Siemens Financial Services

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę