Firmy stawiają na IoT i systemy IT

Firmy stawiają na IoT i systemy IT Pixabay

Przedsiębiorstwa przemysłowe od lat znajdują się w czołówce technologicznych innowatorów: zarówno w halach produkcyjnych, jak i w terenie robotyki oraz parków maszynowych są na coraz wyższym poziomie zaawansowania. Pomiędzy technologiami operacyjnymi a zorientowanymi biznesowo technologiami informacyjnymi istnieje jednak dostrzegalna luka.

Badanie pokazuje różne obszary o strategicznym znaczeniu dla poszczególnych sektorów: dla 51% producentów z sektora urządzeń przemysłowych kluczowe zastosowanie ma sztuczna inteligencja, natomiast aż 61% firm z sektora transport i mobilność stwierdziło, że IoT w przyszłości będzie miało zdecydowanie najistotniejszy wpływ na rynek.

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Firmy produkcyjne wskazały konkretne korzyści, które niosą zaawansowane rozwiązania IT, jako główne czynniki wpływające na decyzję o ich wdrożeniu. Przede wszystkim wskazywały na: wzrost efektywności produkcji (50%), a także redukcję kosztów związanych z produkcją (45%), możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej (44%), skrócenie czasu realizacji zamówień (44%) czy możliwość rozwoju biznesu na nowych rynkach (19%).

Wykresy

Do największych barier we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań IT firmy zaliczyły zaś: brak wystarczających środków finansowych (47%), brak przekonania pracowników/użytkowników systemu co do zasadności wdrożenia (40%), brak wiedzy o korzyściach finansowych wynikających z wdrożenia (34%), brak wykwalifikowanej kadry (33%), brak czasu na wdrożenie projektu (20%) czy obawy przed niepowodzeniem wdrożenia (14%).

Przedsiębiorstwa równocześnie wskazały, że wśród najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze dostawcy oprogramowania znajdują się: rekomendacje, kompetencje zespołu wdrożeniowego, jakość obsługi i doświadczenie firmy w realizacji podobnych wdrożeń.

Źródło: Dassault Systèmes

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę