Formuła E: automonitoring w celu poprawy wydajności

Formuła E: automonitoring w celu poprawy wydajności ABB

Formuła E sięga coraz chętniej do portfolio Przemysłu 4.0. Tym razem elektryczna seria zdecydowała się na system zarządzania energią, który pozwoli śledzić, ile kilowatów zużywają poszczególne zespoły i gdzie znajdują się „energetyczne” wąskie gardła.

ABB Ability OPTIMAX – bo tak nazywa się to rozwiązanie – ma być wykorzystywany przez inżynierów w dniu wyścigu do monitorowania odbiorników energii i analizy zużycia, dzięki czemu stawiająca na wydajne technologie elektryfikacji Formuła E ma być jeszcze bardziej wydajna.

Około 14 urządzeń pomiarowych 

W każdym dniu wyścigowym, na terenie gdzie odbywają się zawody E-Prix, działać będzie około 14 urządzeń pomiarowych. Ich zadaniem będzie zbieranie cennych danych, a konkretnie jaka moc (ile kilowatów) jest aktualnie wykorzystywana przez zespoły i innych partnerów Formuły E, oraz ile energii (kilowatogodzin) jest konsumowane w wybranym okresie, np. w czasie samego wyścigu lub w czasie ładowania bolidów.

Dane te będą przesyłane za pośrednictwem chmury Microsoft Azure do osób odpowiedzialnych za kontrolę wyścigu. Monitoringiem objęte zostaną wszystkie kluczowe lokalizacje podczas E-Prix: studio telewizyjne, strefa dla fanów E-Village, centrum dla mediów, restauracje, padok oraz oczywiście tor i garaże poszczególnych zespołów.

– Formuła E to sport cechujący się niezwykłą dynamiką, nie tylko na torze wyścigowym. Bez nowoczesnych rozwiązań, jak cyfrowy monitoring zużycia energii, nie mielibyśmy możliwości szybkiej agregacji i analizy danych. Brak wiedzy to z kolei brak postępu w tym wyścigu w stronę optymalizacji – powiedział Radosław Dudzik, odpowiedzialny za rozwiązania cyfrowe w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Niektóre wyścigi Formuły E organizowane są na ulicach miast, co stanowi dodatkowe wyzwanie jeśli chodzi o rodzaje i lokalizacje źródeł zasilania. W takim przypadku system OPTIMAX ma wizualizować wszystkie źródła na jednym ekranie komputera lub urządzenia mobilnego w trybie online. Takie rozwiązanie jest dodatkowym ułatwieniem dla techników i inżynierów, którzy będą mogli bardziej efektywnie planować wszelkie aktywności na i wokół toru.

Formuła E z certyfikatem zerowej emisji netto

– Formuła E to pierwszy w historii motosport, który uzyskał certyfikat zerowej emisji netto. Cały czas szukamy sposobów, aby seria miała tak niewielki wpływ na środowisko jak to tylko możliwe. Naszym kolejnym krokiem jest system monitorujący zużycie energii, który może pokazać, gdzie jest potencjał do dalszych oszczędności kilowatów – powiedział prezes zarządu Formuły E Jamie Reigle.

9 sezon Formuły E rozpoczął się 14 stycznia w Meksyku. W sumie elektryczne bolidy będą uczestniczyć w 16 wyścigach na 11 torach w różnych stronach świata, włączając w to kilka nowych lokalizacji: Hajdarabad w Indiach, Kapsztad, Sao Paulo i Portland.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę