Giełdowa Platforma Informacyjna wystartowała

Zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej produkcja, dane o działaniu bloków energetycznych czy farm wiatrowych, prognozy potrzeb i wytwarzania – m.in. te informacje będzie można znaleźć w jednym miejscu dzięki projektowi pt. GPI –Towarowa Giełda Energii.
Pod adresem www.gpi.tge.pl ruszyła właśnie internetowa strona GPI, czyli Giełdowa Platform Informacyjna. Zebrano tam w ujednoliconej formie wiele istotnych informacji, które dotychczas co były publikowane, ale w różny sposób i w różnych miejscach.
Towarowa Giełda Energii jest praktyczną realizacją unijnego rozporządzenia REMIT, które nakazuje publikowanie istotnych dla rynku informacji wewnętrznych nie tylko wytwórcom energii elektrycznej, ale i dużym odbiorcom, których zachowanie ma wpływ na cały hurtowy rynek energii. Składa się ona z trzech głównych części: obowiązki wynikające z REMIT, system elektroenergetyczny oraz dane giełdowe.
W ramach części dotyczącej REMIT, na GPI publikowane będą przez uczestników rynku Ważne Informacje Transakcyjne - krótkie komunikaty zawierające istotne dane o awariach, czy planowanych z wyprzedzeniem wyłączeniach bloków.
Kolejny dział to prezentowane w przejrzysty sposób dane o planowanym i rzeczywistym zapotrzebowaniu na moc w kraju oraz o wielkości produkcji. Oddzielnie prezentowane są prognozy krótko i długoterminowe, i ich wykonania dobowe, a także saldo zagranicznej wymiany handlowej – przez połączenia z systemami energetycznymi sąsiadów.
Ostatnim działem są informacje z rynków TGE – np. indeksy cenowe czy wolumeny obrotu energią.
Przy tworzeniu GPI Towarowa Giełda Energii współpracowała z m.in. Urzędem Regulacji Energetyki, PSE, Tauronem, PKP Energetyka, Vattenfallem, PGE, ZE PAK, Towarzystwem Obrotu Energią, Towarzystwem Gospodarczym Polskie Elektrownie, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.
Zdaniem p.o. prezesa URE Macieja Bando, wprowadzenie narzędzia umożliwiającego równy dla wszystkich - bez względu na czas i miejsce - dostęp do informacji o stanie systemu elektroenergetycznego w kraju, to ważny krok w kierunku równoważenia interesów wszystkich uczestników rynku.
W marcu br. TGE rozpoczyna prace nad analogiczną platformą informacyjną dla rynku gazu.
źródło: onet.biznes