Hexagon stawia na inteligentną produkcję

Raven Media
Reklama
Reklama

- Inteligentniejsze metody pracy to szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji o wyrobie i procesie. Dla klienta może to oznaczać znaczne skrócenie czasu i oszczędności materiału - podkreśla Witold Siemieniako, dyrektor zarządzający Hexagon Manufacturing Intelligence.

MM: Co dokładnie kryje się pod Państwa hasłem „Kształtujemy inteligentne zmiany w produkcji”?

Witold Siemieniako: Zmiany dotyczą głównie obiegu informacji i jej wykorzystywania w procesie produkcyjnym. Konkretnie chodzi o to, aby wyroby poddane kontroli geometrycznej (na zgodność wymiarową z zadanym modelem) nie były tylko selekcjonowane według klucza zgodny-niezgodny, ale żeby informacja o ewentualnych niezgodnościach była w czasie rzeczywistym i w odpowiedniej formie przekazywana do poszczególnych stanowisk obróbczych w celu skorygowania konkretnych operacji. Proces ten ma znaczący wpływ na kształt całego cyklu produkcyjnego.

Reklama

W 2015 r. firma Hexagon Metrology zmieniła nazwę na Hexagon Manufacturing Intelligence. Czy był to zwykły rebranding, czy coś więcej stoi za tą zmianą?

- Firma przede wszystkim powiększyła swoje portfolio o oprogramowanie wykorzystywane do projektowania 3D oraz sterowania ścieżkami obróbczymi (CAD/CAM), następnie oprogramowanie do projektowania (MES) oraz symulacji 3D. Pozwoli to w niedalekiej przyszłości połączyć proces projektowania i produkcji z kontrolą jej jakości poprzez inteligentne wykorzystywanie informacji pozyskanych na poszczególnych etapach cyklu produkcyjnego.

Powiązane firmy

Reklama

Jeszcze do niedawna główną działalność Państwa firmy stanowiła metrologia wymiarowa, jednak teraz klienci oczekują czegoś więcej – chcą odkryć inteligentniejsze metody pracy. Czyli właściwie jakie?

- Częściowe odpowiedzi już wskazałem. Inteligentniejsze metody pracy to szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji o wyrobie i procesie. Dla klienta może to oznaczać znaczne skrócenie czasu oraz oszczędności materiału.

Jakie rozwiązania Państwo oferują, jeśli chodzi o produkty, usługi i wsparcie z zakresu „inteligentnych”?

- Pierwszą i najbardziej oczywistą inteligentną platformą wymiany danych jest należące do Hexagonu oprogramowanie statystyczne Q-Das. Za pomocą tego narzędzia można skutecznie przewidywać błędy jeszcze przed ich faktycznym wystąpieniem, śledząc trendy poszczególnych charakterystyk geometrycznych.

 

W jakich obszarach polskiego przemysłu jest największe zapotrzebowanie na Państwa produkty i usługi?

– Od zawsze przemysł samochodowy i lotniczy stanowiły największą część naszych klientów, ale w Polsce duże znaczenie mają też inne środki transportu, jak np. kolejnictwo lub wytwarzanie energii; są też inne branże, jak chociażby AGD, które pracują bardzo intensywnie nad usprawnieniem procesów produkcyjnych.

W 2011 r. jako pierwsi w Europie Środkowej otworzyli Państwo centrum serwisowe sprzętu produkowanego przez Hexagon Metrology. Czym ono dokładnie się zajmuje?

– Chodzi o centrum serwisowe urządzeń klasyfikowanych jako przenośne. Zajmuje się ono pełnym zakresem serwisu oraz kalibracji urządzeń naszej produkcji, takich jak ramiona pomiarowe oraz trackery laserowe.

Państwa centrum serwisowe w Krakowie to bodaj jedyne takie miejsce w Polsce. Na czym polega jego wyjątkowość? Jakiego typu prace serwisowe są w nim przeprowadzane?

– Jesteśmy częścią koncernu, a nie jego przedstawicielem, co daje nam możliwość dostępu do wszystkich technologii używanych przez nasze fabryki. Z tego względu jest to jedyne miejsce zorganizowane pod pełną kontrolą fabryk znajdujących się we Francji (ramiona pomiarowe) i Szwajcarii (trackery laserowe) z bezpośrednim dostępem do wspólnych magazynów części zamiennych oraz w razie potrzeby wsparcia z fabryk.

W jakim kierunku zmierza obecnie rozwój branży metrologicznej, jakie są główne kierunki rozwoju?

– Ważnym zagadnieniem jest obecnie odpowiednie przekształcenie i wykorzystanie danych metrologicznych w procesie produkcyjnym. Przy obecnie stosowanych, coraz bardziej wydajnych metodach zbierania danych, pozyskiwanych zarówno metodami stykowymi, jak i bezstykowymi (różnego rodzaju głowice optyczne), mamy do czynienia z nadmiarem danych, które należy przekazać dalej w odpowiedniej formie. Przy takiej ilości danych ich odczyt i „zwykłe” ich przetworzenie są przydatne, ale mało wydajne. Obecnie coraz szerzej wykorzystywane są wspomniane już metody statystyczne, a proces kontroli metrologicznej stanowi część szerokiego cyklu produkcyjnego, obejmując również etap projektowania wyrobu.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama