Jak jakość, to Seron – wywiad
Obrabiarki sterowane numerycznie zasilają parki maszynowe większości zakładów produkcyjnych działających w branży automotive. Maszyny CNC pozwalają przedsiębiorstwom zachować konkurencyjność i rozwijać się w imponującym tempie. Jedna z takich firm znajduje się w Wojniczu w województwie małopolskim.
Piotr Kardaś, właściciel firmy Maxton Design, producent akcesoriów do tuningu optycznego, cieszących się uznaniem tysięcy klientów z całego świata, od wielu lat stawia na maszyny marki Seron.
Czym i jak długo zajmuje się firma Maxton Design?
Zajmujemy się produkcją i sprzedażą akcesoriów do samochodów osobowych, takich jak: spojlery, splittery, dokładki zderzaków. Działamy od 2006 r., jednak na większą skalę od roku 2016.
Państwa strona domyślnie jest w języku angielskim. Nasuwa się wniosek, że Państwa klienci pochodzą głównie z zagranicy.
Zdecydowanie przeważają klienci zagraniczni. Aż 95% produktów eksportujemy. Wysyłamy je dosłownie na cały świat. Ostatnio realizujemy na przykład zamówienia dla klienta z Reunion – takiej małej wysepki koło Madagaskaru. Mniej niż 5% zostaje w Polsce. Choć wydaje się to niewielki odsetek, to z naszego punktu widzenia to i tak bardzo dobry wynik, a klientów krajowych ciągle przybywa.
Czy obsługują Państwo zamówienia jednostkowe czy raczej zlecenia seryjne?
Są to różne zamówienia, część jednostkowych dla klientów indywidualnych, część seryjnych zamawianych często do dalszej odsprzedaży.
Powiedział Pan, że większość produktów jest eksportowana. Spodziewam się więc, że większość klientów nie przyjeżdża wtedy swoim autem na pomiary. Jak wtedy wygląda projektowanie takiego elementu?
Jeśli dostajemy zapytanie o akcesoria do auta, którego nie posiadamy w swojej bibliotece, wtedy prowadzimy poszukiwania takiego modelu w bliższej i dalszej okolicy. Na naszym fanpage’u na Facebook czasem pojawia się pytanie o konkretny model. Posiadacze takich aut zgłaszają się do nas. Wtedy skanujemy pojazd, a w zamian za jego udostępnienie właściciel otrzymuje pakiet akcesoriów do swojego auta, a my możemy zrealizować zamówienie dla klienta docelowego. Podobnie jest zresztą, kiedy chcemy wprowadzić do stałej oferty jakiś element.
Kiedy trafił Pan na firmę Seron i co przesądziło o zakupie maszyny właśnie naszej produkcji?
Z firmą Seron poznaliśmy się w 2016 r. Cena wydała nam się bardzo atrakcyjna, co przykuło naszą uwagę. Firma zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie, bardzo dobrze nam się rozmawiało, a poniekąd trochę zaryzykowaliśmy. Nie wiedzieliśmy wiele na temat tej marki. Od razu jednak sięgnęliśmy po najwyższą serię Professional (obecnie PRO+). Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Maszyna pracuje w systemie dwuzmianowym. Od instalacji nie dzieje się z nią nic niepokojącego. Serwis też działa bez zarzutu. Dlatego przy następnej maszynie wybór też był prosty.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Jakie elementy na niej Państwo wykonują? Z jakich materiałów?
Na frezarkach produkujemy formy do naszych produktów. Wykonujemy je z drewna, prolabu, płyt modelarskich, czasem aluminium.
Dokonywali Państwo inwestycji w maszyny CNC na przestrzeni 5 lat. Czym te maszyny różnią się od siebie?
Główna, największa różnica to sterowanie. Bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Widzimy też, że niektóre komponenty zastępowane są nowymi, o wyższych parametrach. Niektóre rozwiązania są ulepszone w porównaniu do poprzednich, więc wszystkie zmiany są jak najbardziej na plus.
Pierwszą maszynę kupili Państwo w roku 2016. Ile maszyn marki Seron obecnie Państwo użytkują i jak oceniają współpracę z firmą Seron?
Brałem udział w zakupie w sumie 8 maszyn, z czego 6 jest wykorzystywanych do produkcji akcesoriów w firmie Maxton. Jak je oceniam? Odpowiedź kryje się pod kolejnymi zamówieniami. Ostatnia została zainstalowana we wrześniu 2021. Tym razem park maszynowy został zasilony przez 5-osiowe centrum obróbcze. Nie mam żadnych zastrzeżeń do współpracy z firmą Seron. Nawet w sytuacjach stresujących czy nerwowych, bo kiedyś taka miała miejsce, Państwa sposób rozwiązywania problemów stawiam jako przykład dla swoich pracowników. Zarówno obsługa handlowa, jak i serwisowo-techniczna jest rzeczowa i profesjonalna.
Jakie cele stawia Pan firmie Maxton?
Ostatnio coraz bardziej interesuje mnie temat rozwoju firmy w kierunku Industry 4.0. Chciałabym wprowadzić do linii produkcyjnej większą automatyzację, zarządzaną sztuczną inteligencją po to, by produkować szybciej i lepiej. Jedną rewolucję mamy już za sobą, kiedy z produkcji ręcznej przechodziliśmy na tę bardziej zautomatyzowaną. Pracę modelarzy zastąpiła praca skanera 3D, dobrego grafika i frezarek. Był to przełom w rozwoju naszej firmy. Spodziewam się, że idea zarządzania Industry 4.0, do której wdrożenia się przygotowujemy, także będzie krokiem milowym w rozwoju naszych produktów.
Źródło: Seron