Jak przyśpieszyć integrację cobotów?

Jak przyśpieszyć integracje kobotów? Omron

Dobre planowanie i silni partnerzy pomagają MŚP pokonać przeszkody w automatyzacji. Dzięki cobotom pracownicy mogą zająć się ciekawszymi zadaniami. 

Coboty, znane również jako roboty współpracujące, cieszą się dużą popularnością, ponieważ umożliwiają automatyzację czasochłonnych i zasobochłonnych zadań podczas swobodnej współpracy z ludźmi. Coboty i autonomiczne roboty mobilne (AMR) sprawdzają się zarówno w MŚP, jak i w dużych przedsiębiorstwach, bowiem wykonują zadania takie jak transport, paletyzacja, załadunek i rozładunek maszyn, montaż, malowanie czy spawanie. Mogą być szybko i elastycznie poddawane modyfikacji, a także programowane przez osoby nie będące specjalistami. Uzupełnianie materiałów może być usprawnione dzięki AMR, a ładowanie maszyn i procesów - dzięki cobotom.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Wartość globalnego rynku robotów współpracujących szacowana jest obecnie na około 1,2 mld USD, a wielkość sprzedaży cobotów w 2021 r. osiągnęła łącznie 32 300 sztuk. Te technologie są w wielu miejscach na wagę złota, szczególnie w czasach, gdy firmom coraz trudniej znaleźć i zatrzymać odpowiednich pracowników. Aby jednak skutecznie przeprowadzić takie projekty i przyspieszyć integrację robotów, potrzebna jest wiedza techniczna oraz partnerzy znający się na temacie. Przede wszystkim jednak pracownicy, którzy muszą być informowani i angażowani od początku projektu, aby wspólnie uczestniczyć w zmianach.

Wskazówki, o których firmy powinny pamiętać podczas integracji cobotów:

Dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób robotyka może wspierać pracowników 

Na początku projektu automatyzacji osoby decyzyjne i pracownicy muszą wspólnie zastanowić się, jak można usprawnić i zwiększyć wydajność procesów. Niektóre zadania są wykonywane ręcznie i zawsze w ten sam sposób od wielu lat, najczęściej przez pracowników, bez kwestionowania tego „Czy to musi tak być?” lub „Czy można to zrobić inaczej i lepiej?”. Dlatego początek każdego projektu automatyzacji musi rozpocząć się od kompleksowego planowania, które w idealnym przypadku obejmuje wszystkich, którzy są zaangażowani w obecne i przyszłe procesy. 

Pracownicy i operatorzy powinni być zawsze w centrum uwagi, powinni wiedzieć i nauczyć się, że roboty mogą ich wspierać, podczas gdy oni mogą poświęcić się innym, ciekawszym zadaniom – mówi Peter Lange, kierownik ds. rozwoju biznesu w zakresie robotyki w firmie Omron. – Dzięki cobotom pracownicy są zwolnieni z monotonnych, wymagających fizycznie lub niebezpiecznych prac. Przykładem może być podnoszenie ciężkich ładunków, proste procesy podnoszenia i umieszczania, przenoszenie części, sortowanie i paletyzowanie lub prace niebezpieczne dla zdrowia. Rzeczywistym klientem końcowym technologii cobotów nie jest firma sama w sobie, ale pracownik lub operator. Jeśli jest on niezadowolony, inwestycja w cobota jest skazana na niepowodzenie od samego początku. Wszystkie zainteresowane strony, np. dział bezpieczeństwa, rada zakładowa, operator i IT muszą być zaangażowane w taki projekt od samego początku.

Korzystanie z technologii, która spełnia wymagania

Coboty dobrze nadają się dla MŚP, ponieważ są łatwe do skonfigurowania oraz oferują szybkie i opłacalne rozwiązanie. Pozwalają MŚP działać bardziej elastycznie oraz lepiej reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Jedynym sposobem na ograniczenie przestojów w MŚP jest wybór robota gotowego do szybkiego uruchomienia i intensywnej pracy. Dlatego warto postawić na technologię i serwis z jednego źródła. Wybrane rozwiązanie powinno oferować wysoki zwrot z inwestycji oraz możliwość dostosowania do nowych procesów produkcyjnych i układów w krótkim czasie. Roboty współpracujące Omron TM zaprojektowano tak, aby można je było łatwo wykorzystać do różnych zadań i zastosowań, zapewniając pełną elastyczność produkcji. 

Zmiana przepływu pracy i wspieranie operatorów, aby zwiększyć ich siłę w przyszłości

Roboty mogą służyć jako dodatkowa siła robocza. Na przykład trzy frezarki CNC do obróbki przedmiotów, które wymagają dużej precyzji, potrzebują operatora do załadunku i rozładunku każdej z nich. Jeśli cobot wykona załadunek i rozładunek maszyny, operatorzy mogą zamiast tego pracować na trzy zmiany i skupić się na procesie maszynowym oraz jakości produktu. Dzięki temu firmy mogą prowadzić proces produkcji znacznie dłużej i zwiększyć przepustowość oraz jakość. Przepływy pracy muszą być stale analizowane i dostosowywane do aktualnych wymagań, aby stawały się coraz wydajniejsze, a także bardziej zrównoważone. Modele czasu pracy mogą być również zmieniane w trakcie automatyzacji cobotów. Ważna jest ogólna otwartość na zmiany i adaptację, ukazująca nowy poziom elastyczności w myśleniu przedsiębiorczym.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę