Jak zoptymalizować kompletację zamówień magazynowych?

Jak zoptymalizować kompletację zamówień magazynowych? Jungheinrich

Szybkie i bezbłędne przygotowanie zamówienia jest istotne zarówno z punktu widzenia efektywności pracy magazynu, jak i zadowolenia odbiorcy zamówionych towarów. Aby zoptymalizować ten proces, warto wprowadzić odpowiednią metodę kompletacji zamówień, a także zainwestować w niezbędną infrastrukturę.

Kompletację zamówień można zdefiniować najkrócej jako proces wyszukania i pobrania zamówionych towarów, a następnie przygotowanie ich do wysyłki. Im większy jest magazyn i im więcej znajduje się w nim różnorodnych artykułów, tym bardziej czasochłonny może być proces kompletacji. Warto więc postawić na rozwiązania, które pomogą go zoptymalizować, poprzez np. ułatwienie wyszukania danego produktu czy zautomatyzowanie jego pobrania.

Różne strategie kompletacji zamówień

Istnieje co najmniej kilka metod kompletacji zamówienia. Wybór odpowiedniej strategii powinien zależeć od wielkości magazynu, rodzaju i różnorodności asortymentu, a nawet od możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Ważne, aby na terenie całego magazynu obowiązywała jedna metoda kompletacji, zrozumiała dla wszystkich. Pozwoli to uniknąć błędów i zapewni krótki czas kompletowania towarów.

Stosowane metody kompletacji można podzielić na dwie główne grupy, tj. „człowiek do produktu” i „produkt do człowieka”. W pierwszej to pracownik magazynu przemieszcza się między regałami i po kolei kompletuje zamówione produkty. W drugiej metodzie – stosowanej w magazynach ze zautomatyzowanymi rozwiązaniami – produkty są automatycznie pobierane i dostarczane do pracownika (np.  przez roboty mobilne albo pas transmisyjny), który odpowiada za zamówienie.

Nie tylko czas i koszty

W  obu grupach istnieje co najmniej po kilka metod kompletacji. Co istotne, każdą z nich można zoptymalizować, aby minimalizować czas i koszty kompletacji oraz redukować ryzyko popełnienia błędu.

W źle zaprojektowanym magazynie lub przy braku odpowiedniej strategii kompletacji jej koszty mogą znacząco wzrosnąć. W przypadku magazynu, który jest częścią zakładu produkcyjnego, długi czas realizacji zamówienia może przekładać się na wydajność produkcji. Z kolei dostarczenie niewłaściwych elementów może skutkować albo przerwami w produkcji, albo niewłaściwym montażem finalnych produktów.

Jednym ze sposobów optymalizowania kompletacji jest automatyzacja rozwiązań magazynowych. Jak podkreśla Marcin Kozłowski, prezes zarządu firmy Baumalog, automatyzacja pozwala na znaczną oszczędność powierzchni magazynowej i jej lepszą organizację.

Dostarczanie artykułów bezpośrednio do operatorów za pomocą automatycznych systemów magazynowych i transportowych umożliwia skrócenie czasu kompletacji i zwiększenie jej dokładności. Dodatkowo oprogramowanie zarządzające magazynem (warehouse management software – WMS), zintegrowane z systemem ERP (enterprise resources planning), pozwala na sprawne zarządzanie zapasami i zamówieniami. To wszystko wpływa na większą konkurencyjność przedsiębiorstwa – mówi Marcin Kozłowski.

Optymalizacja kompletacji już na etapie planowania

O optymalizowaniu kompletacji zamówień magazynowych warto pomyśleć już na etapie projektowania magazynu i strefy kompletacji, rozmieszczenia regałów magazynowych, a także doboru systemów składowania. Odpowiednie zaprojektowanie całej przestrzeni magazynowej jest niezwykle istotne, ponieważ będzie miało olbrzymie przełożenie na komfort pracy w całym okresie funkcjonowania magazynu.

Doskonałym przykładem optymalizowania przestrzeni magazynowej są automatyczne regały windowe Modula. Pozwalają one przechowywać cały asortyment w sposób uporządkowany i optymalnie wykorzystujący przestrzeń pomieszczenia. Dzięki kilku dostępnym pakietom oprogramowania Modula WMS jesteśmy w stanie sprawnie zarządzać zamówieniami i generować je dla operatorów regału, znać dokładną liczbę posiadanych artykułów, prognozować wymaganą ilość zapasów, a także łatwo przeprowadzać inwentaryzację – tłumaczy Marcin Kozłowski. – Regały windowe Modula dzięki automatycznemu pomiarowi wysokości artykułów i dynamicznemu rozmieszczeniu półek pozwalają przechowywać asortyment o różnych gabarytach z zachowaniem minimalnej przestrzeni między półkami. Pozwala to w pełni wykorzystywać dostępną przestrzeń regału.

Nowoczesne technologie usprawniają kompletację zamówień

Z pewnością postęp technologiczny, jaki ma miejsce w obszarze systemów magazynowo-logistycznych, przekłada się na sprawność przygotowania zamówień. Nawet jednak bez inwestycji w najnowocześniejszą infrastrukturę magazynową można usprawnić procesy kompletacyjne.

Już sam system WMS pozwala np. zoptymalizować trasę, którą pracownik musi pokonać w celu pobrania towarów. Pomocna może być także strategia przygotowywania kilku zamówień jednocześnie – dzięki temu bowiem pracownik w ciągu dnia pokonuje daną trasę kilkukrotnie rzadziej.

Bardzo duży wpływ na szybkość procesów kompletacyjnych mają użyte w magazynie infrastruktura i zautomatyzowane rozwiązania, które są podstawą strategii „produkt do człowieka”. Terminale elektroniczne, urządzenia radiowe czy technologia RFID ułatwiają komunikację, a przy tym pozwalają wyeliminować papierowe zamówienie.

Osobną kwestią – istotną nie tylko w magazynach o dużej powierzchni i z asortymentem wielkogabarytowym – są różne wózki transportowe. Regały magazynowe można też zintegrować z tzw. systemem pick to light i WMS. Są to urządzenia świetlne, które wskazują pracownikowi, skąd ma pobrać towar i w jakiej ilości. Z kolei system put to light wskazuje dokładne miejsce, w którym pobrany produkt ma zostać odłożony.

Korzystanie z regałów Modula znacznie usprawnia proces kompletacji dzięki dostarczaniu towaru bezpośrednio do operatora. Dodatkowe pomoce wizualne (jak wskaźnik laserowy czy listwa alfanumeryczna) przyczyniają się do zmniejszenia pomyłek podczas kompletacji. Tym samym pozwalają zmniejszyć liczbę zwrotów od niezadowolonych klientów – wyjaśnia prezes firmy Baumalog. I dodaje, że konstrukcja regałów windowych pozwala przechowywać towary bezpiecznie oraz chronić je przed uszkodzeniami i kurzem. A estetycznie wyglądające i niezniszczone opakowanie istotnie wpływa na opinię klienta po otrzymaniu przesyłki.

W celu zabezpieczenia dostępu do produktów przez niepowołane osoby możemy przydzielić uprawnienia do określonych artykułów lub półek konkretnym operatorom za pomocą kart dostępu, czytników EKS lub RFID. Jeśli zachodzi potrzeba zwiększenia powierzchni składowania, modułowa budowa regałów windowych pozwala na łatwą rozbudowę istniejącego systemu lub zmianę jego lokalizacji.

Jednym z najnowszych trendów w kompletacji zamówień jest wykorzystywanie robotów, które mogą usprawnić cały proces. Roboty można wykorzystywać do przenoszenia pojedynczych produktów o niemal dowolnym kształcie.

Kompletacja zamówień ogromnie wpływa na funkcjonowanie magazynu, głównie na szybkość świadczonych usług. W przypadku dużych obiektów odpowiednia metoda kompletacji jest kluczowa. Może bowiem decydować nawet o konkurencyjności przedsiębiorstwa. 

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę