Kobiety w branży automatyki przemysłowej

Kobiety w branży automatyki przemysłowej Omron

Jak to jest być kobietą w branży automatyki przemysłowej? O doświadczeniach, wyzwaniach oraz narzędziach i wsparciu, które pomaga się rozwijać opowiadają kobiety pracujące w Omron Europe. 

Wendy Tonk wspomina, że minęło kilka lat, zanim jej koledzy zaakceptowali ją jako równą sobie. Obecnie jest głównym inżynierem ds. testów systemowych w Omron Europe. Pracuje w holenderskim zespole badawczo-rozwojowym firmy, w skład którego wchodzą inżynierowie odpowiedzialni za sprzęt i oprogramowanie, naukowcy zajmujący się danymi, testerzy i inżynierowie mechaniki. Jedna czwarta jej zespołu to kobiety. 

Powiązane firmy

Omron Electronics

– Mamy kobiety pracujące we wszystkich obszarach badań i rozwoju w Holandii i to jest fantastyczne. Uwielbiam fakt, że mamy tak zróżnicowany zespół, ponieważ skutkuje to różnymi sposobami myślenia, co może być naprawdę pomocne przy rozwiązywaniu problemów – mówi Wendy Tonk.

Wciąż w mniejszości

Wendy Tonk przyznaje jednocześnie, że poza miejscem pracy, np. podczas wydarzeń branżowych kobieta w dziale badań i rozwoju automatyki nadal wzbudza wielkie zdziwienie. Potwierdzenie tego, że kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach technicznych i inżynieryjnych, znajdziemy w wielu źródłach. Przykładowo analiza McKinsey i Eightfold AI dotycząca europejskiej siły roboczej w 2022 r. wykazała, że kobiety zajmują tylko 22% wszystkich stanowisk technicznych w europejskich firmach . Chociaż nie są dostępne szczegółowe dane dotyczące sektora robotyki i automatyki, najnowsze europejskie dane Eurostatu pokazują, że w 2021 r. kobiety stanowiły zaledwie 21% naukowców i inżynierów w sektorze produkcyjnym .

Samotność na szczycie

Izolacja często staje się coraz większa, ponieważ im wyżej wspinają się po szczeblach kariery, tym mniej kobiet mają wokół siebie. Według danych Figures, w europejskich firmach technologicznych tylko jedna na siedem osób na stanowiskach kierowniczych jest kobietą .

Philippa Glover jest matką dwójki dzieci i członkiem zespołu kierowniczego Omron w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mówi, że na początku swojej kariery nigdy nie postrzegała siebie jako "kobiety w branży"; dopiero po urodzeniu dzieci i zwiększeniu kontaktu z kierownictwem zdała sobie sprawę, że często jest jedyną kobietą w pokoju. 

Obecna rzeczywistość jest taka, że niestety nie zawsze w pokoju są inne kobiety. Może to być niewygodne, dlatego musimy stworzyć wspierające środowisko. Posiadanie bezpiecznych przestrzeni do rozmowy o pozytywnych doświadczeniach i napotkanych wyzwaniach jest tego ogromną częścią – dodaje Philippa Glover.

Zmiana percepcji

Zachęcanie większej liczby kobiet do kariery w automatyce jest ważne na wielu poziomach. Automatyzacja jest niezbędna do radzenia sobie z wyzwaniami społecznymi, gdzie różnorodny wkład i doświadczenia mogą prowadzić do bardziej innowacyjnego myślenia. Wykazano także, że brak różnorodności hamuje kreatywność i negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji, ponieważ perspektywy i pomysły kobiet są pomijane. Badania wykazały również, że gdy firmy promują równość płci, mają bardziej zmotywowanych i produktywnych pracowników.
 
Zatem co należy zrobić, aby zachęcić więcej kobiet do pracy w branży automatyki? Jest to trudny problem do rozwiązania i niestety nie ma na niego panaceum. Jednak pewne interwencje - strategiczne podejście do mentoringu, przemyślenie strategii rekrutacji i zaangażowanie w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics)- mogą przynieść poprawę.

– Jako społeczność musimy więcej pracować z młodymi ludźmi poprzez inicjatywy STEM, aby umożliwić im zobaczenie wzorów do naśladowania, do których mogą aspirować. Kiedy rozpoznają rolę, jaką automatyka odgrywa w codziennym życiu, jest bardziej prawdopodobne, że rozważą ją jako przyszłą karierę także dla siebie – podkreśla Philipa Glover.

Omron zatrudnia około 29 000 pracowników na całym świecie. Reprezentują oni 26 różnych narodowości. Omron Polska zatrudnia obecnie około 50 pracowników, z czego 7 to kobiety. Część z nich odpowiada za bezpieczeństwo operacyjne, kontroluje procesy logistyczne, kolejne pracują na stanowiskach związanych z controlingiem, obsługą klienta czy HR. Niehierarchiczna struktura oraz integracyjny etos wspiera pracowników Omron na każdym poziomie zatrudnienia, niezależnie od płci czy pochodzenia. Przykład Omron pokazuje, że automatyzacja jest fascynującym obszarem, w którym można budować satysfakcjonującą karierę.

Źródło: Omron Corporation

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę