Kolejny wieloletni kontrakt PGNiG na LNG z USA podpisany

Polskie LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, podpisały 20-letnią umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

Na podstawie zawartej umowy PGNiG kupi rocznie 2 mln ton LNG (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji). Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku z terminalu Port Arthur LNG, który powstanie w Jefferson County w Teksasie.

Zakupy LNG dokonywane będą na zasadzie FOB (Free On Board), według której to nabywca odpowiedzialny jest za transport skroplonego gazu. Port Arthur LNG zajmie się dostarczeniem gazu ziemnego do terminalu eksportowego, skropleniem i załadunkiem. Daje to PGNiG elastyczność w zarządzaniu ładunkami. Spółka będzie mogła je skierować do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku LNG i skierować do portu rozładunku wskazanego przez kolejnego nabywcę.

Ten kontrakt jest ważnym krokiem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski na drodze do jej niezależności energetycznej – skomentował Rick Perry, Sekretarz Energii USA. – W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy z Polską strategiczny dialog w obszarze energii. Rząd Prezydenta Trumpa jest zobowiązany, by angażować się w zwiększanie dywersyfikacji źródeł energii, rozwijanie bezpieczeństwa energetycznego, wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego oraz tworzenie w ten sposób dobrych warunków do rozwoju rynku w Polsce i w całym regionie.

Podpisana umowa z PGNiG to ważne poszerzenie naszego portfolio kontraktów eksportowych LNG i istotny krok w rozwoju naszego projektu Port Arthur LNG – powiedział Jeffrey W. Martin, prezes Sempra Energy. – W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy fazę odbioru innego naszego terminalu – Cameron LNG w Luizjanie. Kontrakt z PGNiG oraz postępy naszych prac potwierdzają strategiczną wartość naszego portfela aktywów. W ten sposób budujemy czołową amerykańską firmę energetyczną.

Naszymi działaniami pokazujemy, że konsekwentnie realizujemy naszą strategię. Kolejna długoterminowa umowa nie tylko pozwala nam na rozwój portfela LNG z myślą o dostawach dla Polski, ale w niedalekiej przyszłości daje nam przede wszystkim możliwość obrotu zakupionym paliwem w skali globalnej – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG. – Cieszę się, że Sempra Energy jest w gronie naszych amerykańskich partnerów. Jestem przekonany, że czeka nas dobra wieloletnia współpraca.

Port Arthur LNG będzie operatorem terminalu Port Arthur budowanego w Teksasie u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Instalacja ma umożliwić od 2023 r. eksport ok. 11 mln ton LNG rocznie. W skład terminalu wejdzie także do trzech zbiorników magazynujących skroplony gaz ziemny i dwa nabrzeża załadunkowe.

Sempra Energy podpisała dotychczas kilka porozumień dotyczących wykorzystania swoich projektów LNG w Zatoce Meksykańskiej i na zachodnim wybrzeżu Meksyku. Wśród partnerów amerykańskiej spółki – obok PGNiG – są Total, Mitsui, Mitsubishi, Tokyo Gas Company i Korea Gas Corporation. Budowane instalacje umożliwią docelowo eksport ponad 45 mln ton LNG rocznie.

To trzeci długoterminowy kontrakt podpisany z partnerami z USA w ostatnich miesiącach – przypomniał Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG. – Od 2023 r. PGNiG będzie dysponować co najmniej 7,45 mln ton gazu skroplonego, co stanowi ponad 10 mld m³ gazu ziemnego po regazyfikacji. Takie ilości LNG ugruntują pozycję spółki na rynku tego paliwa i przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski.

Źródło: PGNiG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę