Maszyny do obróbki blach - przegląd rynku

Raven Media

Mimo dynamicznego rozwoju w różnych dziedzinach produkcji, m.in. w zakresie materiałów, cały czas niesłabnącą popularnością cieszą się blachy. Wykorzystywane są praktycznie w każdym sektorze przemysłu, a ponieważ wymagania względem finalnych wyrobów cały czas rosną, producenci maszyn do obróbki blach muszą stale rozwijać stosowane technologie.

Przemysłowa obróbka blachy obejmuje różnorodne procesy. Nim materiał uzyska końcowy kształt, poddawany jest gięciu, wytłaczaniu, rozcinaniu, dziurkowaniu, wypalaniu, spawaniu itd. Każdy z tych procesów przewiduje kilka, często dość mocno się różniących, metod obróbki blachy. Zarówno te metody, jak i maszyny obróbcze stale ewoluują, aby sprostać coraz większym wymaganiom klientów.

Powiązane firmy

Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.

Przyjrzyjmy się ofertom producentów i dystrybutorów maszyn do obróbki blach i kierunkom, w jakich się rozwijają, aby odpowiedzieć na potrzeby współczesnej produkcji.

Boschert Polska

Jednym z producentów oferujących maszyny do obróbki plastycznej blach na polskim rynku jest niemiecka firma Boschert. W ofercie jej przedstawicielstwa znajdziemy: prasy krawędziowe, prasy hydrauliczne, zwijarki, szlifierki taśmowe, walcarki, giętarki, wycinarki do blach, nożyce gilotynowe, wykrawarki, a także maszyny wielofunkcyjne.

- Dzisiaj obróbka blach wkroczyła w nasze życie prawie w każdym jego aspekcie. Jeśli rozejrzymy się, to zobaczymy, jak wiele przedmiotów codziennego użytku jest wykonanych z metalu – zauważa Wojciech Chudy, dyrektor sprzedaży w Boschert Polska. – Oferowane przez nas produkty ze względu na swoją elastyczność wykorzystywane są w szerokim spektrum branż i zastosowań. W równej mierze w branży budowlanej, lotniczej, rolniczej, motoryzacyjnej, jak i w przemyśle związanym z gastronomią czy małą architekturą – opowiada.

Jeśli chodzi o kierunki rozwoju oferowanych maszyn, Wojciech Chudy wskazuje coraz większą w stosunku do minionych lat automatyzację i postawienie na nowe narzędzia zarządzania parkiem maszynowym. – Staramy się wraz z klientami znaleźć rozwiązania, które skutecznie to umożliwiają, jak np. nasz nowy program do integracji kilku technologii BG SOFT. Ten trend trwa już pewien czas, więc moim zdaniem dzisiaj możemy mówić o zrównoważonej ewolucji, która pozwala płynnie generować nowe rozwiązania dotyczące oferowanych maszyn – dodaje dyrektor sprzedaży w Boschert Polska.

BTC Maszyny Stolarczyk

W ofercie firmy BTC Maszyny Stolarczyk znajdują się maszyny projektowane i budowane przez europejskich producentów, takich jak: Omera, Millutensil, Mecolpress, Warcom, Imcar i Cemsa. Portfolio obejmuje prasy krawędziowe, hydrauliczne i mimośrodowe, a także zwijarki, giętarki, wyoblarki, wycinarki do blach i nożyce gilotynowe.

Jak mówi Łukasz Stolarczyk, prezes zarządu tej firmy i CEO, oferowane przez nią maszyny wykorzystywane są w branży automotive, sektorze budowlanym i konstrukcji stalowych, energetycznym, stoczniowym i offshore, a także w produkcji AGD oraz mebli i okuć. – Wiele z naszych maszyn trafia do branży automotive – dostarczamy partnerom wysoce zautomatyzowane linie do podawania blach z Millutensil, linie do automatycznego wycinania okręgów Timac, automatyczne prasy do tłoczenia i wykrawania oraz okrawarki do obcinania naddatków technologicznych pozostałych po tłoczeniu wyprodukowane przez firmę Omera. Do sektora budowlanego i konstrukcji stalowych dostarczamy precyzyjne prasy krawędziowe Warcom i linie do profilowania ciągłego Stam, np. do produkcji profili budowlanych C, Z, S czy systemów odprowadzania wody deszczowej – wymienia Łukasz Stolarczyk. – Sektor energetyczny, stoczniowy i offshore to doskonały rynek zbytu dla zwijarek do grubych blach produkowanych przez Imcar. Producenci AGD to odbiorcy naszych precyzyjnych linii do prostowania oraz cięcia blach na formatki Stam i zautomatyzowanych linii transferowych Omera, natomiast producenci mebli i okuć doposażają swoje zakłady w szybkobieżne prasy mechaniczne Muffato z liniami podającymi Herrblitz oraz zgrzewarki oporowe Cemsa.

Jak zauważa Łukasz Stolarczyk, większość producentów stawia na rozwijanie sprawdzonych rozwiązań, ale tylko nieliczni wyznaczają trendy. – Firma Warcom, którą mamy przyjemność reprezentować na polskim rynku, wprowadziła rewolucyjny model prasy krawędziowej Evoluta. Jest to pierwsza i wciąż jedyna prasa krawędziowa CNC z systemem podwójnej kompensacji strzałki ugięcia. Podczas gdy inni producenci oferują maszyny z kompensacją w stole prasy, Warcom wynalazł i zastosował w swoich prasach rewolucyjny system kompensacji w dwóch kierunkach równocześnie. Dwa zespoły siłowników hydraulicznych umieszczonych w stole prasy oraz w suwaku prasy kompensują strzałkę ugięcia w czasie rzeczywistym, zapewniając nie tylko doskonałą precyzję  kąta na całej długości zginanej blachy, ale też niezrównaną płaskość gotowego wyrobu. To coś, czego nie były w stanie zagwarantować maszyny poprzedniej generacji wyposażone w kompensację jednokierunkową zamontowaną w stole – wyjaśnia.

CNC-Projekt

Firma CNC-Projekt jest generalnym i autoryzowanym przedstawicielem na Polskę m.in. takich marek jak: Amob, MVD Inan, Biko, Lag-Rainer, Spiro, Swah, Boldrini czy Waterjet Corporation. Dostarcza m.in.: prasy krawędziowe i hydrauliczne, gilotyny, zwijarki, walcarki, wykrawarki rewolwerowe, nożyce gilotynowe, wycinarki do blach, profilarki rolkowe, giętarki oraz wyoblarki.

 

W ostatnich latach możemy zauważyć rozwój maszyn do obróbki plastycznej idący w kierunku automatyzacji procesów manipulacji materiałem. Ze względu na trudny, deficytowy rynek pracy, a także ciągłe dążenie do poprawy jakości i powtarzalności produktów największy nacisk jest kładziony na rozwój technologii pozwalających na zdalną obsługę maszyn i zastosowanie manipulatorów. Dzięki temu zwiększana jest wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji – mówi o kierunkach rozwoju Konrad Bulanda, dyrektor ds. sprzedaży w CNC-Projekt.

Jak dodaje, cały przemysł czekają spore zmiany w związku z wprowadzaniem standardów wytyczonych przez Przemysł 4.0. – Obejmują one ograniczenie energochłonności, bardziej zaawansowane systemy komunikacji pomiędzy maszynami i zdalne sterowanie produkcją – wylicza. – Śledząc rozwój oferty naszych producentów, widzimy, że podążają za tymi trendami i systematycznie pracują nad wprowadzaniem innowacyjnych zmian w swoich urządzeniach – kontynuuje Konrad Bulanda.

DIG Świtała

W ofercie firmy DIG Świtała znajdują się maszyny przeznaczone dla szerokiego spektrum branż. – Wiele elementów ze stali, które widzimy w otoczeniu, powstało przy pomocy naszych urządzeń. Jeżeli chodzi o obróbkę blach, na pewno znajdziemy je w ościeżnicach, drzwiach stalowych, parapetach metalowych, skrzynkach na listy, szafkach metalowych różnego rodzaju itp. Oprócz tego nasze maszyny pracują w branży automotive, AGD, przemyśle lotniczym – wymienia Anna Świtała, wiceprezes zarządu DIG Świtała.

 

W ofercie firmy klienci znajdą: prasy krawędziowe, hydrauliczne, mimośrodowe i ręczne, zwijarki, a także szlifierki taśmowe, walcarki, giętarki, wyoblarki, wycinarki do blach, nożyce gilotynowe, wykrawarki oraz prostowarki do blach. Na naszym rynku DIG Świtała reprezentuje takich zagranicznych producentów jak: Galdabini, G.A.D.E., SanGiacomo Presse, Omcca, Soitaab, Lucas, Costa Levigatrici czy BPR.

Producenci maszyn sterowanych numerycznie stale wprowadzają innowacje i ulepszenia swoich urządzeń. Podążają za ogólnymi trendami, które spotykamy we wszystkich sektorach: energooszczędnością, precyzją, oszczędnością czasu, zwiększaniem automatyzacji i wyeliminowaniem pracy człowieka – zwraca uwagę Anna Świtała. Jak przyznaje, zmiany te nie następują lawinowo i w przypadku wspomnianych maszyn można mówić raczej o spokojnej ewolucji i dostosowywaniu ich do indywidualnego zapotrzebowania odbiorcy. – Ewolucja ta następuje wraz z rozwojem produktu finalnego naszych klientów. Następuje tutaj synergia między producentem, który dopasowuje swój produkt do oczekiwań klienta, a klientem, który ma specyficzne oczekiwania względem maszyny – mówi Świtała.

Haco FAT

Prasy krawędziowe, hydrauliczne i mimośrodowe, zwijarki, walcarki, wycinarki do blach, a także nożyce gilotynowe, wykrawarki i maszyny wielofunkcyjne produkowane przez Haco FAT trafiają przede wszystkim do producentów konstrukcji stalowych, zbiorników, mebli, sprzętu rolniczego i przedmiotów użytku codziennego oraz do branży automotive.

 

Szerokie spektrum zastosowania metalu pozwala nam na obecność w niemal każdej gałęzi przemysłu – mówi Sebastian Chomicz, dyrektor handlowy w Haco FAT.

Jak podkreśla, maszyny CNC do obróbki plastycznej blachy ciągle są unowocześniane i modyfikowane dla uzyskania jak najkrótszych czasów produkcji przy zachowaniu jak największej dokładności i powtarzalności obrabianych detali. – Aktualnie można zauważyć, że coraz więcej firm jest zainteresowanych automatyzacją tych procesów, co wynika przede wszystkim z braków kadrowych oraz chęci wyeliminowania błędów ludzkich. Moim zdaniem w Polsce mamy do czynienia raczej ze spokojnym rozwojem, który ma na celu zastąpienie ludzi robotyzacją oraz automatyzacją wszystkich możliwych procesów związanych z obróbką plastyczną blachy – dodaje Sebastian Chomicz.

Polteknik

Firma Polteknik jest dystrybutorem pras krawędziowych, zwijarek, szlifierek taśmowych, walcarek, giętarek, wyoblarek, wycinarek do blach, nożyc gilotynowych i wykrawarek takich marek jak Mitsubishi Electric, Baykal, Akyapak, Muratec i Autopulit. Jako główny kierunek rozwoju maszyn CNC do obróbki plastycznej Tomasz Lewandowski, dyrektor ds. sprzedaży w Polteknik, wskazuje robotyzację procesów, która – jak zauważa – w Polsce dokonuje się już od kilku lat, jednak kłopoty z zatrudnieniem pracowników i postęp technologiczny powodują przyspieszenie tego trendu.

Nasza firma pomaga klientom zrobotyzować maszyny do obróbki plastycznej, takie jak prasy krawędziowe czy centra gnące, oraz maszyny do obróbki powierzchniowej, czyli szlifowania bądź polerowania, gdzie posiadamy kompleksowe rozwiązania. Możemy też zaproponować robotyzację procesów handlingowych, które również w coraz większym stopniu są automatyzowane – mówi Tomasz Lewandowski.

Maszyny Polteknik dostarczane są do wielu sektorów przemysłowych. – Generalnie panuje przekonanie, że robotyzacja jest głównie przeznaczona dla przemysłu wielkoseryjnego, np. branży automotive. Jednak oprócz dużych nakładów produkcji również inne czynniki mogą spowodować, że warto wprowadzić automatyzację procesów – opowiada dyrektor ds. sprzedaży w Polteknik.

Jak dodaje, coraz częściej producenci zwracają także uwagę na aspekt bezpieczeństwa i satysfakcji z pracy: – Wszędzie tam, gdzie proces jest niebezpieczny dla człowieka lub nawet powoduje, że praca jest monotonna i przez to mało atrakcyjna, widzimy coraz większą korzyść z wprowadzania robotyzacji. Profity to zastąpienie człowieka robotem w pracachprzy obróbce i jednocześnie tworzenie miejsc pracy przy obsłudze robotów, która jest znacznie atrakcyjniejsza dla pracownika. Każdy doświadczony pracodawca zdaje sobie sprawę, że zadowolony pracownik będzie bardziej efektywny, natomiast robot przy trudnych pracach będzie działał cały czas z taką samą wydajnością, niezależnie od czasu pracy.

 TFM

W portfolio firmy Technologie Formowania Metali (TFM) znajdują się maszyny przeznaczone dla zróżnicowanych odbiorców – zarówno działających w obszarze produkcji mało- i średnioseryjnej, jak i wytwarzających wielozmianowo. W ofercie są m.in.: prasy krawędziowe, hydrauliczne, mimośrodowe i ręczne, zwijarki, szlifierki taśmowe, walcarki, giętarki i nożyce gilotynowe takich producentów jak: Adira, Hidroliksan, Roccia, Bendmak, MA.TE, Garboli, Shuz Tung czy Nicemach.

Wśród naszych klientów można wymienić firmy z branży oświetleniowej oraz producentów systemów kominowych i wentylacyjnych, małej architektury i placów zabaw. To również producenci maszyn i urządzeń rolniczych, a także pojazdów komunalnych i specjalistycznych. Należy również zwrócić uwagę na branżę kotłową i wymienników ciepła, przemysł spożywczy, chemiczny i petrochemiczny oraz firmy produkujące maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego – wymienia Marcin Jurasz, prezes zarządu w TFM.

Jak zaznacza, oferowane przez jego firmę maszyny CNC do obróbki blach są konsekwentnie rozwijane i udoskonalane. – Z naszych obserwacji wynika, że producenci koncentrują się na dwóch płaszczyznach rozwoju. Pierwszą z nich jest przystosowanie i integracja maszyn zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. Mówimy tu głównie o modernizacji pod kątem sterowania i oprogramowania. Drugim kierunkiem rozwoju jest automatyzacja i zwiększenie możliwości obróbczych samych maszyn. Celem jest wykonanie jak największej liczby operacji w jednym procesie, a rozwiązania te często łączą w sobie kilka etapów, które dotychczas były wykonywane przez osobne urządzenia. Przykładem mogą być centra gnące z systemem pozycjonowania blachy czy prasy krawędziowe z automatyczną wymianą narzędzi – podsumowuje Marcin Jurasz.

Ventor

Firma Ventor jest dystrybutorem maszyn takich producentów jak: Gigant, Seyi, Weil czy Dimeco. W jej ofercie znajdują się: prasy hydrauliczne i mimośrodowe, zwijarki, walcarki, wycinarki do blach, nożyce gilotynowe, wykrawarki, a także maszyny wielofunkcyjne. Wiodącą dla firmy branżą jest branża motoryzacyjna oraz jej poddostawcy.

Jak zaznacza Przemysław Kamiński, dyrektor ds. sprzedaży w Ventor, wynika to głównie z wyspecjalizowania w tym kierunku. – Rynek ten nas zaakceptował i, powiedziałbym, mocno wchłonął. Nauczyliśmy się przez to świadczyć wysokiej jakości serwis. Jesteśmy wyspecjalizowani w obsłudze klientów tej branży oraz świadczeniu dla niej serwisu. To bardzo dobra szkoła dla nas, na której zyskują nie tylko nasi pracownicy, ale też przyszli klienci z innych branż, które obsługujemy – zaznacza Przemysław Kamiński.

Oczywiście są też inne mocne rynki, takie jak przemysł wytwarzania zbiorników ciśnieniowych (w zeszłym roku uruchomiliśmy największą w Polsce linię automatycznego spawania zbiorników ciśnieniowych laserem w kilku metodach i w pełnym automatycznym procesie), rynek produkcji kominów i wentylacji czy też, od niedawna, przemysł AGD – dodaje.

Według Przemysława Kamińskiego na przestrzeni ostatnich 10 lat świat budowy maszyn do obróbki plastycznej blach rewolucjonizuje przemysł. – Zakres automatyzacja jest coraz większy, ale też same maszyny dostarczają nam rewolucyjnych rozwiązań w porównaniu do tego, co było jeszcze kilka lat temu. Jedną z nich jest dostępna w naszej ofercie prasa Seyi serwo z napędem bezpośrednim – jedyne tego typu rozwiązanie na naszym rynku z własnym serwonapędem produkowanym przez producenta prasy. Jest to ewidentnie rewolucja w świecie pras, bo możemy realizować procesy plastyczne, znacznie obniżając koszty energii elektrycznej wymaganej do pracy maszyny poprzez stosowanie np. kondensatorów. Na prasie tego typu możemy wykonywać głębokie tłoczenie detali w jednym zejściu suwaka.

To jednak tylko jedno z rozwiązań. – Warto zwrócić również uwagę na rewolucyjne wykrawarki laserowe z kręgu blachy firmy Dimeco – w tym momencie na podstawie tego właśnie rozwiązania uczestniczymy w budowie fabryki klienta, która będzie tzw. black factory: tylko z obsługą utrzymania ruchu, bez operatorów, okien, pełnego oświetlenia. Czy też na urządzenia do spawania i cięcia laserem w jednej maszynie i jednym mocowaniu typu CutFusion firmy Weil Technology. Wszystkie te rozwiązania pracują zgodnie wymaganiami Przemysłu 4.0 – kończy Kamiński.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę