Najnowsze trendy w przemyśle – przykłady rozwiązań

W obliczu ciągłych zmian rynkowych, rosnącej konkurencji i wyzwań kadrowych przedsiębiorstwa produkcyjne nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na optymalizację procesów wytwórczych. Automatyzacja, digitalizacja czy elastyczne systemy produkcyjne stają się najważniejszymi elementami strategii rozwoju firm przemysłowych, umożliwiając szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Podczas nadchodzących targów Przemysłowa Wiosna w Kielcach czołowi dostawcy nowoczesnych technologii zaprezentują swoje najnowsze rozwiązania w tych obszarach.
Automatyzacja jako odpowiedź na wyzwania nowoczesnej produkcji
Jednym z dominujących trendów w przemyśle jest dążenie do automatyzacji procesów produkcyjnych, co pozwala na zwiększenie wydajności, powtarzalności i minimalizację kosztów. Jak podkreśla Sławomir Antoszczyk, Sales Manager Poland w firmie ANCA:
– W precyzyjnej produkcji narzędzi i ich ponownym ostrzeniu kluczowymi wymaganiami są osiągnięcie najwyższej jakości przy jednoczesnym minimalizowaniu całkowitych kosztów. To właśnie na tych aspektach koncentrujemy nasze innowacje.
Firma ANCA zaprezentuje na targach szlifierkę FX, która zapewnia najwyższą jakość dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak system pomiaru i kompensacji w procesie LaserUltra – najszybszy sposób na zwiększenie dokładności narzędzia i stabilności procesu.
Istotnym elementem automatyzacji jest również odpowiednie oprogramowanie.
– Nasza najnowsza wersja oprogramowania ToolRoom RN35 wprowadza istotne rozwiązania pozwalające skrócić czas cyklu, a tym samym obniżyć koszty – m.in. dzięki inteligentnym funkcjom, takim jak optymalizacja prędkości posuwu, ulepszone ścieżki narzędzi oraz algorytmy maksymalizujące stopień usuwania materiału – dodaje przedstawiciel ANCA.
Modułowe systemy automatyzacji dla firm różnej wielkości
Nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne muszą być elastyczne i skalowalne, żeby sprostać potrzebom zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. ANCA odpowiada na to wyzwanie poprzez system AIMS, który – jak podkreśla Antoszczyk – jest modułowym systemem automatyzacji, który pozwala zarówno małym firmom, jak i dużym przedsiębiorstwom uczynić produkcję bardziej wydajną i przyszłościową. Dzięki niemu możliwe jest maksymalne zwiększenie jakości i dalszy rozwój swojego portfolio.
Także firma Metal Team prezentuje rozwiązania automatyzacyjne dostosowane do różnych potrzeb produkcyjnych. System paletowy, w który wyposażona jest Matsuura MX330, pozwala na ciągłą zautomatyzowaną pracę bez przestojów, co przekłada się na maksymalizację efektywności produkcji.
Elastyczność produkcji – klucz do sukcesu w zmiennych warunkach rynkowych
Współczesne przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań, które wymagają nowego podejścia do organizacji produkcji. Dr inż. Maciej Boldys, dyrektor techniczny w Roemheld Polska, wskazuje na główne czynniki wpływające na potrzebę zwiększenia elastyczności:
– Problemy kadrowe, zapaści na rynkach, olbrzymia konkurencja z Azji to tylko przykładowe czynniki, wpływające na funkcjonowanie niemal każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Z tego względu ogólnym trendem są rozwiązania homogenizujące i automatyzujące procesy produkcyjne.
W zależności od skali produkcji firmy poszukują różnych rozwiązań zwiększających elastyczność. W przypadku produkcji jednostkowej, jak wyjaśnia Maciej Boldys, pełna automatyzacja nie ma większego sensu. Tutaj ogromnym ułatwieniem są jednak dedykowane systemy mocowań z punktem zerowym STARK, czy też uniwersalne imadła precyzyjne HILMA STARK. Oba te systemy – najlepiej we wspólnej harmonii – pozwalają na realizację jednostkowych zleceń z częstym przezbrajaniem i szybką odpowiedzią na potrzeby rynku.
Natomiast w produkcji seryjnej i masowej, jak zauważa ekspert Roemheld Polska, potrzeba automatyzacji i robotyzacji jest silna jak nigdy dotąd.
– Naszą odpowiedzią są systemy mocowań hydraulicznych, mocowań z punktem zerowym i imadła precyzyjne doskonale współgrające z robotami, wymieniaczami palet i innymi systemami, w których niezbędna jest kontrola i monitorowanie stanu oraz położenia elementu mocującego – wyjaśnia Maciej Boldys.
Zaawansowane technologicznie rozwiązania firmy Roemheld obejmują m.in. siłowniki i komponenty hydrauliczne ROEMHELD, które pozwalają na monitorowanie i potwierdzanie pozycji/położenia za pomocą wbudowanych systemów kontroli pneumatycznej i elektrycznej, a rozwiązania z punktem zerowym STARK pozwalają na elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne lub optyczne monitorowanie stanu zamocowania/odmocowania gniazd z punktem zerowym. Wszystko po to, aby systemy płynnie współpracowały z robotami przy zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
>>Zobacz więcej informacji o tegorocznej edycji targów STOM – Pobierz bezpłatny MM Magazyn Targowy<<
Przemysł 4.0 i digitalizacja procesów produkcyjnych
Kolejnym istotnym trendem w rozwoju przemysłu jest implementacja koncepcji Przemysłu 4.0, która zakłada integrację systemów oraz gromadzenie i analizę danych w czasie rzeczywistym. Paweł Jaworski z firmy KIPP Polska podkreśla, że aktualne trendy w branży przemysłowej zdecydowanie skupiają się na rozwiązaniu problemów związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych, zwiększeniem elastyczności i parametrów jakościowych. Wzrastające koszty pracy i chęć przyśpieszenia procesów, wymagają wdrożenia automatyzacji.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Szczególnie istotna staje się walidacja poszczególnych etapów produkcji, co odzwierciedla nowa seria produktów firmy KIPP – FEATUREgrip. To innowacyjne produkty z możliwością łączenia w sieć, które są opracowane specjalnie do wymogów Przemysłu 4.0. Oprócz wykonywania swojej podstawowej funkcji związanej z ustalaniem i mocowaniem, umożliwiają gromadzenie i przesyłanie właściwych danych istotnych z punktu widzenia procesu produkcji.
– Konkretnym przykładem takiego rozwiązania jest kołek podporowy K1832, który pozwala na weryfikację poprawności ustalenia i zamocowania detalu na przyrządzie, a bezprzewodowy moduł może wysłać zdalnie informację o nieprawidłowościach – dodaje przedstawiciel KIPP.
Również firma Roemheld oferuje produkty gotowe do implementacji w środowisku Przemysłu 4.0. To m.in. rozwiązania HILMA dedykowane do pras – systemy QDC i SMED: począwszy od systemów składowania, poprzez transport narzędzi, wprowadzanie do prasy i samo zamocowanie. Liczne systemy mechaniczne, hydrauliczne i elektromechaniczne, gotowe do Przemysłu 4.0.
Energooszczędność i wysoka wydajność
Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu kładą duży nacisk na aspekty związane z efektywnością energetyczną i wydajnością procesu. Andrzej Janicki, prezes Metal Team podkreśla zalety oferowanych maszyn. Bardzo wysokie prędkości wrzeciona, możliwość zastosowania stołu dzielonego, mnogość funkcji softwarowych, takich jak tryb wysokiej dokładności, czy odczyt do 500 bloków w przód i nadzwyczajna energooszczędność – to cechy gamy Brother Speedio. Wszystko to pozwala na zachowanie wysokiej jakości powierzchni przy jednoczesnym osiągnięciu dużej wydajności obróbki.
Andrzej Janicki zwraca również uwagę na inne aspekty, które mogą zwiększyć efektywność produkcji poprzez różnorodne rozwiązania. Automaty wzdłużne Citizen cechuje wszechstronność i możliwość wykonywania skomplikowanych operacji obróbczych w jednym ustawieniu. Typoszereg ACCCAiQ szlifierek Okamoto charakteryzuje się wysoką dokładnością pozycjonowania, co pozwala na uzyskanie idealnej jakości powierzchni. Bardzo bogata gama produktów SMEC znana jest ze stabilnej konstrukcji i łatwości obsługi.
Przyszłość technologii mocowań
Firma Roemheld prezentuje innowacyjne rozwiązania w zakresie mocowań, które odpowiadają na współczesne wyzwania produkcyjne. Na szczególną uwagę zasługują dwa funkcyjnie takie same, ale konstrukcyjnie całkiem inne dociski skrętne: elektryczne i hydrauliczne z wbudowaną kontrolą położenia. Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest wszędzie tam, gdzie chcemy mieć pełną elektryczną kontrolę i monitorowanie procesu zamocowania, a olej hydrauliczny jest niepożądany. Drugi typ siłownika idealnie nadaje się do współpracy z robotami, dzięki wbudowanej kontroli położenia i stanu.
Dodatkowo firma oferuje systemy Flexline HILMA do automatycznego mocowania narzędzi w dużych prasach oraz w systemach automatycznych. Konfigurowalne rozwiązanie, występujące w licznych odmianach konstrukcyjnych potrafi dopasować się do niemal każdej potrzeby i każdej prasy.
Automatyzacja, elastyczność produkcji, digitalizacja i optymalizacja procesów stanowią fundamenty rozwoju współczesnego przemysłu, umożliwiając przedsiębiorstwom zwiększenie konkurencyjności w zmiennych warunkach rynkowych.
Omówione w artykule rozwiązania to jedynie przykłady innowacyjnych technologii, które zostaną zaprezentowane podczas Przemysłowej Wiosny. Targi będą okazją do zapoznania się z wieloma rozwiązaniami oferowanymi przez wystawców z danej branży, a także do bezpośrednich rozmów z ekspertami z różnych firm.