Nowy ekonomiczny wózek firmy igus do szyn giętych

Nowy wózek firmy igus do szyn giętych igus

Formowane wtryskowo z regranulowanego polimeru o wysokiej wydajności, a zatem bardzo ekonomiczne i trwałe, nowe wózki polimerowe firmy igus z serii drylin econ ułatwiają zadania regulacji i pozycjonowania. Dzięki ruchomym łożyskom bez problemu radzą sobie nawet z pokonywaniem zakrętów na szynach giętych z aluminium.

Pozycjonowanie ruchomego monitora reklamowego w sklepie obuwniczym. Regulacja chwytaka przenoszącego słodycze w automacie vendingowym z przekąskami. Dla tego typu zadań, toczne prowadnice liniowe z szynami wykonanymi z hartowanej stali są często przewymiarowane. Inżynierowie projektu płacą więc za specyfikacje mechaniczne, których nie potrzebują. W czasach wielu kryzysów, począwszy od rosnących kosztów energii, poprzez zakłócenia w łańcuchach dostaw, po inflację, wiele firm uważa, że cięcie kosztów jest ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Dlatego dodaliśmy nową, bardzo ekonomiczną serię podstawową, nazwaną drylin econ, do naszego asortymentu produktów prowadnic liniowych – informuje Michael Hornung, Product Manager w dziale techniki liniowej i napędowej w firmie igus.Jest idealna do prostych zadań regulacji i pozycjonowania – w tym pokonywania łuków.

Koszty wózków liniowych zmniejszone o około 80%

Nowa seria drylin econ to ekonomiczna alternatywa dla poprzedniej prowadnicy liniowej z serii igus drylin. Sekret redukcji kosztów: wózki nie są frezowane ze stali lub aluminium, ale formowane wtryskowo z wysokowydajnego polimeru

Mniej czasochłonna produkcja wielkoseryjna z wykorzystaniem jednej formy zmniejsza koszty wózka liniowego o rozmiarze 0630 ze 112 do 21 euro, tak więc inżynierowie oszczędzają ponad 80% — mówi Hornung. 

Praca drylin econ jest również ekonomiczna, ponieważ konserwacja nie jest wymagana. Wynika to z faktu, że wózek porusza się po szynie z pomocą mikroskopijnych smarów stałych, zintegrowanych z wysokowydajnym polimerem ślizgu. W przeciwieństwie do klasycznych łożysk tocznych, pozwalają one na pracę na sucho bez dodatkowego smarowania. Użytkownicy skracają zatem czas konserwacji i zmniejszają koszty materiałów. Te zalety sprawiają, że produkty korzystające z prowadnicy liniowej stają się bardziej ekonomiczne i atrakcyjne. Ponadto system ten jest wyjątkowo lekki. 

drylin econ wykorzystuje polimery oraz aluminium, jest więc odpowiedni dla wielu konstrukcji o niskiej masie – mówi Hornung.

Wózek dopasowuje się do zakrętów na ruchomych czaszach kulistych

drylin econ umożliwia nawet poruszanie się po łukach. igus produkuje zarówno proste, jak i gięte wersje szyn liniowych z anodowanego aluminium, umożliwiając zastosowanie wypukłych i wklęsłych szyn giętych, a także ruch w ćwierć, pół i pełnych okręgach. Polimerowe łożyska do wózka dla szyn giętych dopasowują się do geometrii szyny za pomocą ruchomych czasz kulistych. 

Nawet podczas pokonywania łuków, ruch jest płynny, cichy i bez grzechotania – mówi Hornung. – Jest to szczególnie ważne w przypadku automatów vendingowych, takich jak te z napojami w lobby hotelowym, które są ustawione w miejscu publicznym i mają działać tak cicho, jak to możliwe.

Wózki wykonane z formowanych wtryskowo odpadów produkcyjnych

Nowe wózki z serii drylin econ są nie tylko ekonomiczne, ale również wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju. Do formowania wtryskowego firma igus używa regranulatu o nazwie iglidur ECO P, który jest wykonany w całości z formowanych wtryskowo odpadów produkcyjnych, w tym wlewków i wadliwych części. 

Recykling zapobiega spalaniu polimeru – mówi Hornung. – Zamiast tego poddajemy go regranulacji i wprowadzamy do przyjaznej dla środowiska gospodarki o obiegu zamkniętym, dzięki czemu oszczędzamy zasoby.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę