Nowy magazyn energii otworzony przez firmę JT Energy Systems

Nowy magazyn energii otworzony przez firmę JT Energy Systems Jungheinrich

Firma JT Energy Systems, spółka joint venture producenta akumulatorów Triathlon i Jungheinrich, otworzyła we Freibergu magazyn energii o mocy 25 MW. To największa w Saksonii i jedna z większych tego typu inwestycji w Niemczech. W fazach nadpodaży energia elektryczna jest magazynowana i w razie potrzeby ponownie wprowadzana do sieci. 

Zwłaszcza w obliczu obecnych niedoborów energii potrzebujemy efektywnych sposobów magazynowania energii. Nasz magazyn energii jest do tego idealnym rozwiązaniem. Magazynowanie pomaga ustabilizować ceny energii i sprawić, że transformacja energetyczna zakończy się sukcesem – mówi Reinhild Kühne, dyrektor zarządzająca JT Energy Systems.

Magazyn energii składa się z ponad 10 000 modułów akumulatorowych. Duża ich część pochodzi ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych, które były wykorzystywane głównie w elektrycznych wózkach widłowych, ale także w sektorze motoryzacyjnym. 

Akumulatory litowo-jonowe mogą być używane dłużej niż pojazdy elektryczne, w których są zainstalowane. Stacjonarne systemy magazynowania energii, takie jak ten, który mamy we Freibergu, są logiczną konsekwencją używania akumulatorów przez długi czas – tłumaczy Kühne.

Dalsze korzystanie z akumulatorów litowo-jonowych jest szczególnie wydajnym, zrównoważonym i oszczędzającym zasoby wkładem w transformację energetyczną. Stan zużytych akumulatorów jest analizowany przez JT Energy Systems i klasyfikowany przy pomocy sztucznej inteligencji. W razie potrzeby baterie są odnawiane. Zapewnia to maksymalną żywotność zasobów i surowców, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Ze względu na gwałtowny wzrost pojazdów elektrycznych wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe na przestrzeni lat, JT Energy Systems spodziewa się w przyszłości coraz większej liczby akumulatorów, którym będzie dawane drugie życie w magazynach energii – dodaje Kühne.

Źródło: Jungheinrich

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę