Odbicie gospodarcze możliwe, ale pod koniec 2017 roku

PixaBay
Reklama
Reklama

Przewidywane ożywienie w niemieckiej gospodarce oraz napływ środków unijnych wspomagających inwestycje mają zdaniem wicepremiera Morawieckiego napędzić tempo rozwoju polskiej gospodarki, która w tym roku wyraźnie spowolniła. Minister rozwoju przewiduje, że stanie się to już w pierwszym półroczu 2017 roku. Zdaniem głównego ekonomisty BPS TFI optymistyczny scenariusz jest prawdopodobny, ale raczej zrealizuje się bliżej końca przyszłego roku.

Scenariusz zakładający odbicie polskiego PKB w I połowie przyszłego roku, który prezentuje m.in. wicepremier Morawiecki, wydaje się bardzo realny – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista BPS TFI. – Inwestycje są w tej chwili opóźnione i w związku z tym mamy tak widoczne osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Natomiast w przyszłym roku rynek spodziewa się wyraźnego odbicia w inwestycjach, ruszą programy finansowane ze środków unijnych i to pociągnie za sobą też wzrost PKB.

Reklama

Według wstępnego, nierozpisanego jeszcze na części składowe odczytu polska gospodarka urosła w III kwartale o 2,5 proc. Spodziewano się wzrostu o 2,9 proc., co było poziomem i tak niższym od uzyskanych w I i II kwartale. Tamte z kolei także okazywały się niższe od oczekiwań. W I kw. roku gospodarka urosła o 3 proc., w II o 3,1 proc. W połączeniu z najnowszym odczytem wróży to całoroczny wynik poniżej 3 proc. Tymczasem w założeniach do ustawy budżetowej widnieje planowany poziom 3,8 proc.

Pozostaje pytanie, czy odbicie nastąpi szybciej czy później. Wydaje się, że wicepremier tradycyjnie jest dużym optymistą, natomiast ja sądzę, że jednak to będzie później, czyli gdzieś pod koniec przyszłego roku – przewiduje Wołowicz. – Tym niemniej taki scenariusz oczywiście będzie pozytywny i będzie pozytywnie odebrany przez rynki, dlatego że pokaże, że to spowolnienie, z którym mamy obecnie do czynienia, było czynnikiem przejściowym, chwilowym i gospodarka rzeczywiście wraca na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Szczegółowe dane o PKB opublikowane zostaną ostatniego dnia listopada. W przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2017 rok przyjęto, że Polska rozwijać się będzie w tempie 3,6 proc. Zdaniem Wołowicza najbliższe lata powinny przynieść wzrost w tych granicach.

Reklama

Wydaje mi się, że możemy się spodziewać mniej więcej tempa wzrostu gospodarczego w granicach między 3 a 4 proc. W tej chwili struktura gospodarki jest taka, że raczej nie oczekiwałbym wyraźnego wyjścia powyżej poziomu 4 proc., ale między 3 a 4 to na tle całej Europy to byłby to bardzo dobry wynik – ocenia.

Symptomów poprawy wypatrywać trzeba zwłaszcza w budownictwie. Dane o produkcji budowlano-montażowej są złe od miesięcy. Wzrost rok do roku odnotowano ostatni raz w listopadzie 2015 r., przy czym od lutego spadki są dwucyfrowe. W październiku było to -20,1 proc. Spadek wyższy niż kilkuprocentowy został wcześniej odnotowany po raz ostatni w sierpniu 2013 roku, a cykl tak głębokich spadków – w pierwszym półroczu 2013 roku. Wtedy jednak podstawą porównania były intensywne inwestycje przed Euro 2012.

Pierwsze symptomy powinniśmy zobaczyć tradycyjne w budownictwie. To jest sektor, który z reguły pierwszy pokazuje jakieś elementy ożywienia, jeżeli chodzi o inwestycje. I tak jak w tej chwili widzimy rzeczywiście silne spadki w budownictwie, tak w momencie, kiedy ruszą inwestycje ze środków unijnych, ten poziom powinien wyraźnie wyjść na plus – sądzi główny ekonomista BPS TFI. – Natomiast trudno w tej chwili przewidywać, jak długi będzie okres szybszego wzrostu. Wydaje się jednak, że ta perspektywa finansowana ze środków unijnych do 2020 roku zapewnia przynajmniej przyzwoite tempo wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych 2–3 lat.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama