Oszczędności wody w przemyśle nawet w dziesiątkach tysięcy złotych dziennie

PixaBay
Reklama
Reklama

Woda jest najpowszechniej używanym surowcem w przemyśle. Poza typowym zastosowaniem, jakim jest oczyszczanie produktów oraz utrzymywanie linii technologicznych w czystości, woda stanowi główny czynnik w procesach fermentacji czy ekstrakcji, a także jest surowcem bazowym dla wielu produktów końcowych.

Statystyczny Polak zużywa ok. 100-120 litrów wody dziennie. Z danych GUS wynika, że w Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i w gospodarstwach domowych zużywamy jej znacznie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Z o wiele większym zużyciem wody mamy jednak do czynienia w przypadku przemysłu i tu nie wystarczą już dobre nawyki.

Reklama

Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że: np. przy produkcji jednego samochodu zużywa się ok. 379 000 litrów wody, a do upieczenia bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody.

Z uwagi na nowe prawo wodne, rosnące koszty i dążenie do zrównoważonego rozwoju, przemysł coraz częściej inwestuje w nowoczesne systemy odzysku i uzdatniania wody oparte przede wszystkim na ultrafiltracji i odwróconej osmozie.

Wśród sposobów oszczędzania wody na większą skalę znajdują się m.in.:
- zbieranie wody deszczowej
- stosowanie systemów do recyklingu wody szarej
- zawracanie ścieków przemysłowych
- wprowadzanie systemów odsalania i filtracji wody.

Reklama

Uzyskany w ten sposób stopień czystości wody ma istotne znaczenie, dając postawę do jej konkretnego zastosowania. Dla przykładu, w przemyśle farmaceutycznym, wymagającym najwyższej jakości oraz ścisłej kontroli nad jakością produktów, woda używana w procesach produkcyjnych musi spełniać bardzo wysokie normy. Każdy sektor przemysłu ma swoje indywidualne wymogi, którym należy sprostać.

Rozwiązujemy nawet najbardziej skomplikowane problemy w zakresie oczyszczania wody. Dostarczamy systemy indywidualnie dopasowane do gałęzi przemysłu i typu ścieku. Potrafimy uzyskać każdy, wymagany stopień czystości wody. Jesteśmy w stanie wyliczyć konkretne oszczędności i przedstawić dokładny czas zwrotu z inwestycji – zapewniają Marcin Kłosowski i Katarzyna Podyma, przedstawiciele Industrial Water Partners.

Wspólnie z inwestorem i producentem pracujemy nad minimalizacją nakładów inwestycyjnych niezbędnych do uzyskania wymaganych efektów. Robimy to, rozpoczynając prace w laboratorium w Niemczech, a kończąc na wdrożeniu systemu w obiekcie – dodaje Marcin Kłosowski, prezes firmy Industrial Water Partners.

Dla większości producentów zrównoważona produkcja i zrównoważone pozyskiwanie surowców, a jednocześnie wykorzystanie zasobów naturalnych należy dziś do podstawowych dążeń w rozwoju przedsiębiorstw. Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się już nie tylko zagadnieniem wizerunkowym, ale też zwyczajnie dowodem gospodarności. Dlatego warto rozważyć modernizacje związane z wdrożeniem systemów odzysku wody i dać jej po prostu drugie życie – przekonuje Katarzyna Podyma, dyrektor operacyjny Industrial Water Partners.

Źródło: Industrial Water Partners

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama