Oto pomysł na fotodetektor z grafenu

Ciężkie kamery termowizyjne pochłaniające mnóstwo energii elektrycznej to już przeszłość.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych opracowali niedawno grafenowy fotodetektor rejestrujący pełne spektrum podczerwieni w temperaturze pokojowej. Ultracienki sensor o wielkości paznokcia małego palca dłoni składa się z dwóch arkuszy grafenu o grubości jednego atomu rozdzielonych izolacyjną warstwą tlenku tantalu (V).
Dzięki takiej strukturze udało się zwiększyć absorpcję optyczną materiału i wytworzyć wyjściowy sygnał elektryczny niezbędny do przeprowadzenia pomiaru natężenia padającego światła. Podstawą pomiaru jest w tym przypadku analiza zmian w natężeniu prądu między dolną warstwą podłączoną do napięcia a warstwą górną, na którą pada światło.
Nowy fotodetektor może otworzyć drogę do skonstruowania kompaktowych urządzeń termowizyjnych montowanych np. w telefonach komórkowych czy soczewkach kontaktowych. Nie wymaga bowiem stosowania dodatkowego chłodzenia, które w przypadku konwencjonalnych czujników jest warunkiem rejestracji średniej i dalekiej podczerwieni, wykrywanej jedynie w niskich temperaturach.
Źródło: www.umich.edu