Platforma 3DExperience zostanie wykorzystana do budowy elektrowni termojądrowej

Platforma 3DExperience wykorzystana do budowy elektrowni iStock

Firma Dassault Systèmes poinformowała, że platforma 3DExperience została wybrana do programu UKAEA Spherical Tokamak for Energy Production (STEP), którego celem jest dostarczenie prototypu elektrowni termojądrowej, zdolnej do dostarczania energii elektrycznej do sieci krajowej.

Po wdrożeniu platforma 3DExperience będzie wspierać program STEP w dostarczeniu prototypu elektrowni, począwszy od projektu koncepcyjnego tokamaka sferycznego, który ma powstać do 2024 r.

Platforma 3DExperience zapewnia ujednolicone środowisko wirtualne i pojedyncze źródło informacji na wszystkich etapach cyklu życia zakładu, umożliwiając spójne zarządzanie procesem inżynieryjnym. To z kolei pozwala na bardziej wydajną współpracę, prowadząc do większej kontroli w zakresie dostaw. Daje to zespołom technologiczne możliwości wykorzystania danych, wiedzy i możliwości współpracy w celu złagodzenia wąskich gardeł programu, ryzyka i opóźnień.

Powiązane firmy

Celem programu STEP jest zaprojektowanie i budowa prototypowej elektrowni termojądrowej, która umożliwi dostarczanie energii elektrycznej do sieci krajowej – powiedział Chris Waldon, dyrektor STEP. – Jednym z wyzwań, przed którymi stoimy, jest rozwój i zarządzanie ogromnymi ilościami danych projektowych. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Dassault Systèmes w celu opracowania wirtualnego bliźniaka projektu, przy użyciu platformy 3DExperience. 

Podczas gdy świat zmaga się z zaspokojeniem potrzeb energetycznych rosnącej populacji, niedawne odkrycia naukowe w dziedzinie energii termojądrowej wzmocniły wysiłki na rzecz stworzenia realnych rozwiązań, które mogą przekształcić produkcję i zużycie energii, jednocześnie wspierając cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez globalną społeczność.

Fuzja termojądrowa ma ogromny potencjał dostarczania bezpiecznej, zrównoważonej i niskoemisyjnej energii dla przyszłych pokoleń. Opiera się na tych samych procesach, które zasilają słońce i gwiazdy.  

UKAEA jest światowym liderem w badaniach i rozwoju fuzji jądrowej, a STEP jest programem, który nie tylko dostarczy prototypową elektrownię, ale także drogę do komercyjnej fuzji jądrowej i rozwoju przemysłu fuzji jądrowej w Wielkiej Brytanii.

Nasza technologia katalizuje zrównoważone innowacje w zakresie projektów kapitałowych, takich jak program STEP UKAEA, które napędzają transformację sektora energetycznego – powiedziała Corinne Bulota, wiceprezes ds. infrastruktury, energii i przemysłu materiałowego w Dassault Systèmes. – Klienci, którzy wdrożyli platformę 3DExperience w celu przezwyciężenia wyzwań spowodowanych nieefektywnym zarządzaniem danymi, brakiem wglądu w projekt i rozproszonymi interesariuszami, dzięki wykorzystaniu rozwiązania branżowego "Capital Facilities Information Excellence” zgłosili korzyści sięgające 15% wzrostu wydajności.

Źródło: Dassault Systèmes

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę