Prawidłowe oznakowanie poziome – dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowe oznakowanie poziome – dlaczego jest tak ważne? MalowanieLini.pl

Oznakowanie poziome w magazynie oraz w innych obiektach to konieczność, która wynika z zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Jednak nie są to jedyne korzyści wynikające z malowania pasów. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oznakowanie hal produkcyjnych czy magazynowych to poprawa wydajności pracy, a tym samym większe zyski.

 

Kiedy konieczne jest malowanie lini?

Informacje dotyczące obowiązku stosowania oznakowania poziomego zostały zawarte w Dyrektywie 92/58 EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących znaków bezpieczeństwa i/lub zdrowia w miejscu pracy. Powstały także inne przepisy i normy, które podejmują temat malowania pasów. Jednak niewiele można się z nich dowiedzieć na temat prawidłowego zaprojektowania oznakowania czy też o zagrożeniach, jakie wynikają z ewentualnych błędów bądź nieprzestrzegania zasad.

Powiązane firmy

MalowanieLinii.pl Sp. z o.o.

Oznakowanie obiektów sportowych, parkingów czy magazynów wykonywane jest po to, aby wskazać miejsca, w których zostaną umiejscowione urządzenia czy sprzęt, powstaną trasy przejazdu maszyn lub zostaną wytyczone pola służące wykonywaniu określonej czynności. Generalnie oznakowanie poziome w magazynie lub w innych miejscach pracy tworzone jest w nowopowstałych obiektach w celu organizacji pracy i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów. Niekiedy może także zajść potrzeba stworzenia zupełnie nowych dróg transportowych na hali produkcyjnej. Może wynikać to z dostrzeżenia błędów lub nowych potrzeb związanych na przykład z nabyciem większej ilości maszyn czy reorganizacją pracy.

Usuwanie oznakowania poziomego

W razie konieczności dokonania zmian, z reguły należy najpierw pozbyć się aktualnych pasów. Usuwanie oznakowania poziomego powinno zostać przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnej i bezpiecznej technologii. Można zastosować metody mechaniczne bądź chemiczne.

Mechaniczne usuwanie oznakowania poziomego

Wykonuje się je za pomocą szlifierki diamentowej. Należy dokładnie zetrzeć górną warstwę, gdzie znajdują się linie, które mają zostać usunięte. Oznakowanie parkingów, które zostało stworzone na podłożu bitumicznym, można usunąć poprzez użycie frezarek spalinowych.

Chemiczne usuwanie oznakowania poziomego

W tym przypadku usunięcie pasów następuje bez ingerencji w strukturę podłoża. Należy nałożyć ręcznie lub maszynowo specjalną substancję, której zadaniem jest rozluźnienie, a także rozpuszczenie warstwy farby.

Oznakowanie poziome w magazynie – jakie linie malujemy?

Część osób prowadzących własne przedsiębiorstwa uważa, że tańszym rozwiązaniem będzie samodzielne stworzenie oznakowania poziomego hal produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Bez odpowiedniego doświadczenia oraz kwalifikacji bardzo łatwo można popełnić wiele błędów. Przede wszystkim niezwykle istotne jest właściwe zaprojektowanie oznakowania. Często jest to zadanie skomplikowane, które wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Jednak tylko dzięki temu można uniknąć wypadku w miejscu pracy.

Malowanie linii w magazynie ma nadać konkretnym obszarom określone funkcje. Warto zastosować ten sam kolor dla powierzchni spełniających jednakowe zadania. Oznakowanie poziome w magazynie może obejmować:

  • miejsca przeznaczone dla różnego rodzaju maszyn,
  • ścieżki komunikacyjne,
  • miejsca gromadzenia części i urządzeń,
  • przestrzeń, która pozostaje wyłączona z użytkowania,
  • miejsca na regały, rampy, słupy.
  • stanowiska pracy,
  • miejsca niebezpieczne,
  • drogi ewakuacyjne.

Dlaczego ważne jest oznakowanie parkingów?

Oznakowanie poziome parkingów jest oczywiście związane głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa kierującym. Malowanie linii pozwala w tym przypadku wskazać miejsca, gdzie samochód może zostać zaparkowany bez ryzyka o doznanie szkód w postaci zarysowania. Kierowca zyskuje także pewność, że nie zostanie zastawiony przez inne auto i bez obaw będzie mógł wyjechać ze swojego miejsca parkingowego.

Istotną kwestią w przypadku oznakowania parkingów w galeriach handlowych jest zaprojektowanie pasów w taki sposób, aby nie tylko gwarantowały bezkolizyjny przejazd, ale również rozkładały natężenie ruchu. Dlatego właśnie droga prowadząca do wyjazdu z reguły nie należy do najkrótszych.

Oznakowanie hal produkcyjnych i magazynowych – korzyści

Niezwykle istotne jest właściwe zaprojektowanie dróg transportowych na hali produkcyjnej. Ma to bowiem duży wpływ na płynność pracy, a więc i jej efektywność. Projekt powinien eliminować pojawienie się tzw. wąskich gardeł, a także możliwie skrócić czas trwania transportu z jednego punktu hali do drugiego. Należy pamiętać o uwzględnieniu miejsc, które umożliwią pracownikom bezpieczne i sprawne przejście przez drogę transportową. Oznakowanie poziome w magazynie musi przede wszystkim eliminować ryzyko wystąpienia ewentualnych korków oraz kolizji, które mogą być zarówno kosztowne, jak i niebezpieczne dla zdrowia lub życia.

Malowanie linii w magazynie to także doskonały sposób, aby osoby zatrudnione w zakładzie czuły się w obowiązku składowania pewnych elementów w specjalnie wyznaczonych w tym celu strefach. Dzięki takiemu oznakowaniu hali produkcyjnej, każdy pracownik będzie dokładnie wiedział, gdzie ma odłożyć określone części lub urządzenia. Można określić, że w tym przypadku malowanie linii na hali sprzyja nauce samodyscypliny.  Jest to o tyle ważne jako, że stanowi ogromną oszczędność czasu. Dobra organizacja pracy przekłada się natomiast na większe zyski.

Wyznaczanie pól systemu 5S podczas malowania linii na hali

System 5S to pojęcie związane również ze znakowaniem poziomym w magazynie. Nazwa ta kryje w sobie następujące aspekty:

  • S – Sortowanie
  • S – Systematyka
  • S – Sprzątanie
  • S – Standaryzacja
  • S – Samodyscyplina

Technika ta wiąże się z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy. Dzięki niej pracownik dokładnie wie, w jaki sposób należy poruszać się po obiekcie oraz gdzie umieścić określone przyrządy. Czytelne i spójne oznakowanie hali produkcyjnej sprzyja odpowiedniemu tempu wykonywania zadań oraz redukuje liczbę ewentualnych błędów.

Źródło: MalowanieLinii.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę