Prognoza deficytu budżetowego na 2017 rok

Reklama
Reklama

Rok 2017 będzie pomyślny dla polskiej gospodarki – ocenia prof. Elżbieta Chojna-Duch, była członkini Rady Polityki Pieniężnej. Ekspertka ocenia, że dzięki zwiększonym wpływom do budżetu, przede wszystkim z podatków, deficyt może być mniejszy niż 3 proc. Dużo będzie też zależeć od sytuacji politycznej na świecie. W tym roku będzie też dominowała konserwatywna polityka pieniężna. Dopiero przy wzroście gospodarczym znacznie przekraczającym oczekiwania można się spodziewać podwyżki stóp procentowych.

Rok 2017 będzie wciąż jeszcze rokiem pomyślnym dla gospodarki. Poziomy będą jednak nieco niższe niż te optymistycznie zaplanowane w budżecie. Na pewno nastąpi pobudzenie wzrostu związane z inflacją, a to oznacza wyższe dochody do budżetu. Również polityka fiskalna jest prowadzona roztropnie, rząd dąży do zwiększenia puli dochodów różnymi możliwymi regulacjami prawnymi – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Elżbieta Chojna-Duch, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

W Polsce po raz pierwszy od ponad 2 lat pojawiła się inflacja (0,8 proc. w grudniu 2016 roku). W 2017 roku NBP prognozuje, że roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale od 0,5–2,0 proc. Zdaniem analityków średnia wyniesie ok. 1,5 proc.

Wyższe mają też być wpływy z podatków. Tylko w od stycznia do listopada 2016 roku dochody budżetu państwa były wyższe o 11,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 7,4 proc. rdr., w tym z podatku VAT o ponad 7 proc. (ok. 8,4 mld zł), z podatku akcyzowego i podatku od gier o 5 proc. (2,9 mld zł), z podatku PIT o ponad 7 proc. (ok. 3 mld zł).

Dlatego moim zdaniem deficyt będzie niższy, niż zaplanowano, zdecydowanie niższy niż 3 proc., czyli niższy od deficytu, który stanowi limit Maastricht. Może wynieść lekko powyżej 2 proc., co jest dużym osiągnięciem i będzie dobrze postrzegane za granicą. Zależy to od jakości legislacji i pracy służb skarbowych oraz przede wszystkim od ściągalności podatku VAT – prognozuje ekspertka.

Wedle zapowiedzi resortu finansów dochody zaplanowane w projekcie budżetu z głównych podatków, dochodów niepodatkowych oraz wpływów z zysku wyniosą ponad 306 mld zł, czyli o 6,9 proc. więcej niż w 2016 roku. Największy wzrost jest przewidywany w podatku od gier (o 123,6 proc.), przede wszystkim dzięki nowelizacji ustawy hazardowej, która wprowadza m.in. monopol państwa na gry hazardowe.

Reklama

Powstają różne ważne ustawy i szereg innego rodzaju pociągnięć, może mało widocznych, ale z perspektywy ekonomisty takich, które stanowią wzrost rzędu kilku miliardów złotych. Liczę, że przyczynią się do tego wpływy z zysku Narodowego Banku Polskiego – wskazuje Chojna-Duch.

Za 2015 rok NBP odnotował zysk w wysokości ponad 8 mld zł, z czego zgodnie z ustawą 95 proc. zostało przekazane do budżetu państwa. W tym roku opłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok to 627,5 mln zł.

Także złoty wydaje się względnie stabilny. Oczywiście będzie to zależało od podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych, bo te z pewnością będą, i ich częstotliwości oraz ewentualnych niepokojów na rynkach zewnętrznych. Sądzę, że w kraju sytuacja polityczna w jakiś sposób wyhamuje niepokoje, z którymi mieliśmy ostatnio do czynienia – ocenia była członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem ekspertki w tym roku nie powinniśmy się spodziewać podniesienia stóp procentowych.

Rada wydaje się konserwatywna, co jest dobrym postępowaniem w sytuacji niepokojów zewnętrznych. Sądzę, że taka polityka będzie dominowała również w 2017 roku. Jeżeli wzrost przyspieszy ponad oczekiwania rynkowe i plany ministra finansów, to z pewnością RPP będzie się zastanawiała nad możliwościami podwyżek stóp procentowych, czyli normalizacją polityki pieniężnej – wskazuje prof. Elżbieta Chojna-Duch.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama