Rekordowe zamówienia u polskich producentów systemów zasilania

Reklama
Reklama

Zagraniczne firmy z sektora naftowego i energetycznego coraz chętniej korzystają z usług polskiego producenta systemów zasilania, giełdowej spółki APS Energia. Prezes firmy Piotr Szewczyk zapewnia, że portfel zamówień na IV kwartał był tak duży, że ich realizacja pozwoli znacząco poprawić wyniki finansowe w skali całego 2016 roku.

Mieliśmy rekordowo duży pakiet zamówień na IV kwartał tego roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Piotr Szewczyk, prezes zarządu spółki APS Energia, produkującej systemy zasilania dla przemysłu. Zdradza, że kontrahenci pochodzą z różnych zakątków świata, głównie z dwóch sektorów: naftowo-gazowego i energetycznego.

Reklama

Największe zamówienia mamy z Rosji i oczywiście z Polski. Pojawiają się jednak pierwsze pozytywne efekty naszej pracy na nowych rynkach. Mam na myśli Turcję, Stany Zjednoczone, Iran, Bliski Wschód – podkreśla prezes spółki APS Energia.

Rynek rosyjski jest, jak podkreśla Szewczyk, rynkiem stabilnym.

APS Energia osiągnie na działalności na tym rynku w tym roku pokaźny zysk – stwierdził prezes. – Poziom sprzedaży w Rosji może nie przekroczyć rekordu z 2014 roku, ale tylko z tego powodu, że rubel jest w tej chwili dużo słabszy w relacji do złotego i innych walut.

Na rynku krajowym spółka APS Energia pracuje głównie dla sektora energetycznego. Według Szewczyka realizuje założony na ten rok plan sprzedażowy.

Reklama

Firma rozważa akwizycje, ale ze względu na nowe procedury informacyjne obowiązujące spółki notowane na GPW nie możemy udzielać szczegółowych informacji na ten temat – przyznał prezes.

Spółka APS Energia ma ambitne plany w USA. Obecnie jest na etapie przygotowania produktów pod kątem zgodności z normami tam obowiązującymi.

Prezes Szewczyk przyznaje, że zarząd nie jest do końca zadowolony z wyników wypracowanych w III kwartale br. Grupa APS Energia osiągnęła w tym okresie 18,11 mln zł przychodów ze sprzedaży, 0,53 mln zł zysku operacyjnego i 0,22 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie 2015 roku miała lepsze wyniki (23,61 mln zł przychodu, 1,21 mln zł zysku operacyjnego i 0,51 mln zł zysku netto).

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku przychody APS Energia wyniosły 42,22 mln zł, strata operacyjna 3,38 mln zł, a strata netto 3,84 mln zł. Prezes Szewczyk liczy jednak na to, że IV kwartał pozwoli zdecydowanie poprawić wynik w skali całego roku.

APS Energia produkuje systemy zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska. Zapewnia również obsługę w zakresie projektowania, instalacji i konfiguracji sprzętu, czyli daje wsparcie na każdym etapie inwestycji. Prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Od 2013 roku spółka APS Energia jest notowana na GPW. W tym roku wypłaciła dywidendę z zysku za 2015 rok w wysokości 0,02 zł na akcję. Od sierpnia 2013 roku, od momentu debiutu na giełdzie, do 2 grudnia 2016 roku kurs APS Energia poszedł w dół o 0,61 proc., do 3,40 zł za papier.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama