Roboty do nowego zakładu montażu akumulatorów

Roboty do nowego zakładu montażu akumulatorów ABB

ABB podpisała umowę z wiodącym światowym dostawcą rozwiązań transportowych, firmą Scania, na dostarczenie kompleksowych rozwiązań z zakresu robotyki dla nowego, wysoce zautomatyzowanego zakładu montażu akumulatorów Scania w Szwecji. Nowy obiekt będzie kamieniem milowym na drodze Scanii do elektryfikacji pojazdów ciężkich. Scania zainwestuje w zakład ponad 1 mld SEK (108 mln USD) w ciągu kilku lat, a nowa fabryka w Södertälje ma być w pełni gotowa do działania do 2023 r.

Cieszymy się, że możemy współpracować z jednym z naszych najdłużej działających klientów i pomóc mu w realizacji jego planu elektryfikacji – mówi Joerg Reger, dyrektor zarządzający Linii Biznesowej Motoryzacyjnej Robotyki ABB. – Przemysł motoryzacyjny zawsze był w czołówce firm zajmujących się automatyzacją. Jednak wraz z przejściem na elektryfikację, firma staje w obliczu hurtowych zmian w ustalonych procesach produkcyjnych. Dzięki naszej fachowej wiedzy zaprojektujemy i pomożemy wdrożyć elastyczność produkcji, która dla liderów rynku, takich jak Scania, jest niezbędna w przeprowadzaniu tych zmian.

Fabryka została zaprojektowana zgodnie z dążeniem firmy Scania do zajęcia czołowej pozycji w dziedzinie cyfryzacji przemysłu, automatyzacji i wykorzystania zaawansowanej technologii zrobotyzowanej w celu usprawnienia procesów produkcyjnych o zwiększonej elastyczności – mówi Tony Persson, szef Działu Montażu Akumulatorów w Scania. – To właśnie tam sprawdzają się roboty i rozwiązania ABB. Dla Scanii fabryka jest także inwestycją, która jeszcze bardziej wzmocni pozycję Szwecji jako ośrodka najnowocześniejszych technologii w dziedzinie elektryfikacji pojazdów ciężkich, co ma kluczowe znaczenie w procesie przechodzenia na zrównoważony transport.

Zaawansowany technologicznie obiekt o powierzchni 18 000 m2 zostanie zbudowany obok zakładu montażu podwozi Scania w Södertälje w Szwecji i będzie w wysokim stopniu zautomatyzowany (począwszy od przyjęcia towaru, poprzez produkcję, aż po dostawę). Będzie on montował moduły baterii z ogniw dostarczanych przez fabrykę baterii Northvolt w Skellefteå, a gotowe pakiety będą dostarczane bezpośrednio do hali montażowej pojazdu. W procesie montażu będzie brało udział wiele robotów ABB, w tym modele: IRB 390, IRB 4600 i IRB 6700, wraz z dodatkowymi rozwiązaniami wspierającymi proces produkcji.

Po raz pierwszy robot IRB 390 firmy ABB zostanie użyty w zakładzie produkującym akumulatory. Robot, pierwotnie zaprojektowany dla przemysłu opakowaniowego, łączy szybkość z mocą i może montować płytki stykowe w bateriach w tempie jednej płytki na sekundę, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oprogramowanie symulacyjne i programistyczne RobotStudio firmy ABB umożliwi pełną weryfikację linii produkcyjnej przed jej wdrożeniem, co znacznie skróci czas realizacji zamówienia i wesprze proces zapewnienia jakości.

Scania i ABB współpracują ze sobą od ponad czterech dekad i wspólnie budują infrastrukturę produkcyjną dla pojazdów elektrycznych. Ostatnio połączyły siły, aby stworzyć rozwiązania do ładowania pojazdów ciężarowych, które również będą zasilane bateriami produkowanymi przez Northvolt. Zakład Northvolt – największa w Europie fabryka akumulatorów litowo-jonowych – również został zbudowany we współpracy z ABB.

ABB wspiera firmy motoryzacyjne oraz kluczowych dostawców komponentów i technologii na całym świecie, oferując szybkie, wydajne i elastyczne rozwiązania produkcyjne, aby wspierać wprowadzanie na rynek nowej generacji zelektryfikowanych układów napędowych. Firma ogłosiła niedawno utworzenie spółki joint venture z wiodącym chińskim dostawcą części samochodowych, HASCO, by pomóc w kierowaniu następną generacją inteligentnej produkcji z wysoce wydajnymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami automatyzacji. Jeszcze w tym roku firma otworzy również najbardziej zaawansowaną na świecie fabrykę robotyki w Szanghaju, przyspieszając innowacje w zakresie rozwoju produktów, sztucznej inteligencji i rozwiązań automatyzacyjnych.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę