Roboty samojezdne są zupełnie bezpieczne dla ludzi

Octant
Reklama
Reklama

– Roboty samojezdne można zasadniczo stosować wszędzie tam, gdzie prace transportowe są realizowane przez ludzi. Najczęstsze zastosowania w przemyśle to dostarczanie komponentów z magazynu na linie produkcyjne i z powrotem. Inne często spotykane rozwiązanie to przewożenie elementów między gniazdami produkcyjnymi. Dla każdego z takich zastosowań możliwe jest wprowadzenie pełnej automatyzacji i wyeliminowanie interakcji z operatorami – mówi Yacine Senhadri, prezes zarządu firmy Octant.

Obecnie dobrze zaprojektowane roboty są zupełnie bezpieczne dla pracujących z nimi ludzi. Jest to możliwe m.in. dzięki ciągłemu skanowaniu otoczenia i jego analizie. Takie rozwiązanie pozwala na dynamiczną adaptację trasy pojazdu w taki sposób, aby uniknąć kolizji. Dodatkowo skanery powinny zawsze współpracować z dedykowanym układem bezpieczeństwa, który jest w stanie natychmiastowo zareagować na nagłe wtargnięcie przed pojazd. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa robotów stosuje się również bezpieczne układy do monitorowania prędkości kół napędowych. Dzięki temu, w zależności od prędkości, można skracać lub modyfikować strefy ostrzegawcze i krytyczne w polu widzenia robota. Co więcej, układ ten kontroluje prędkości kół i w przypadku wykrycia jakiegokolwiek problemu, np. niekontrolowanego rozbiegnięcia się z jednego z napędów, natychmiastowo reaguje i odcina zasilanie, a przy większych robotach – autonomicznie załącza hamulce. Wszystkie te aspekty bezpieczeństwa powinny być kluczowe przy wyborze samojezdnych robotów.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama